
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2017 року
Справа № 803/599/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Юван” про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі – Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Юван” (далі – ТзОВ “Юван”, відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 6253840,65 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником податків і зборів, однак всупереч вимогам статті 36 Податкового кодексу України (далі - ПК України) підприємство не виконує свого обов’язку щодо своєчасності та повноти сплати податків та зборів в порядку і строки, визначені цим Кодексом, в зв’язку з чим у відповідача виник податковий борг в загальній сумі 6253840,65 грн. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
У зв’язку із наведеним позивач просить стягнути з відповідача кошти в сумі 6253840,65 грн., з яких 6242494,95 грн. стягнути до Державного бюджету України, а 11345,70 грн. – в дохід місцевого бюджету Княгининівської сільської ради, для погашення податкового боргу з рахунків у банку, що обслуговують платника податків.
В судове засідання представник позивача не прибула, але від неї надійшло клопотання від 30.05.2017 року про розгляд справи за її відсутності, в якому позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, про причини неприбуття суду не повідомив, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, про що свідчить підпис уповноваженого представника відповідача на поштовому повідомленні про отримання 22.05.2017 року рекомендованого відправлення з судовою повісткою.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання представники сторін не прибули, при цьому, від представника позивача надійшло письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що ТзОВ “Юван” зареєстроване як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-8), має відкриті рахунки в банківських установах, що підтверджується довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету ТзОВ “Юван” (а.с.9).
Станом на 27.04.2017 року за відповідачем рахується податковий борг в загальному розмірі 6803840,65 грн., в тому числі з податку на додану вартість – 3159967,65 грн., з податку на прибуток приватних підприємств – 3632527,30 грн., з орендної плати з юридичних осіб – 11345,70 грн., що підтверджується довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету ТзОВ “Юван”, розрахунком сум податкового боргу ТзОВ “Юван” (а.с.10-12) та зворотними боками облікових карток платника податків із зазначених податків (а.с.32-34)..
Податковий борг виник у зв’язку з наступними обставинами.
Податковий борг відповідача з податку на додану вартість з урахуванням часткової сплати в сумі 31269,83 грн. та нарахованої контролюючим органом пені в сумі 539743,93 грн. за несвоєчасну сплати податкового зобов’язання становить 3159967,65 грн., що виник через несплату нарахованої позивачем суми грошового зобов’язання в загальному розмірі 2651493,55 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 29.08.2013 року №0006922205 (а.с.13).
Заборгованість відповідача з податку на прибуток приватних підприємств виникла в результаті нарахування податковим органом грошового зобов’язання в податковому повідомленні-рішенні від 10.10.2013 року №0006942205 (а.с.14) в загальній сумі 2682939,00 грн., у тому числі: 1887681,00 грн. – основний платіж, з якого 550000,00 грн. становлять частину податкового боргу, який стягнутий з відповідача на підставі постанови Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року у справі №803/815/16 (а.с.15-16), та 795258,00 грн. – штрафні санкції. Крім того, податковий борг з цього податку збільшився в результаті самостійного нарахування платником податків грошового зобов’язання в податковій декларації з податку на прибуток підприємства від 01.03.2017 року №9270629836 в сумі 1944,00 грн. (а.с.21-23). З урахування переплати в сумі 157521,40 грн. та нарахованої контролюючим органом пені в розмірі 1105165,70 грн. загальна заборгованість ТзОВ “Юван” з податку на прибуток приватних підприємств становить 3632527,30 грн., з яких підлягають до стягнення 3082527,30 грн., оскільки 550000,00 грн. стягнуто на підставі постанови Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року у справі №803/815/16.
Крім того, суд зазначає, що суми грошових зобов’язань, визначених контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях від 29.08.2013 року №0006922205 та від 10.10.2013 року №0006942205 узгоджені в судовому порядку, оскільки оскаржувалися відповідачем до Волинського окружного адміністративного суду, який постановою від 15.10.2015 року №803/2493/15 відмовив товариству у задоволенні позову повністю. Зазначена постанова суду залишена без змін та набрала законної сили на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2016 року у справі за позовом ТзОВ “Юван” до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень (а.с.17-20).
Податковий борг з орендної плати з юридичних осіб виник внаслідок самостійного нарахування платником податків грошових зобов’язань, визначених відповідачем в податкових деклараціях з плати за землю №9019139254 від 20.02.2015, №9021383330 року від 22.02.2016 року (а.с.24-30). З врахуванням часткової сплати в сумі 1519,42 грн. та нарахованої контролюючим органом пені в сумі 213,74 грн. сума заборгованості з орендної плати з юридичних осіб становить 11345,70 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості ТзОВ “Юван” становить 6253840,65 року, з яких перед Державним бюджетом України - 6242494,95 грн., та 11345,70 грн. - з орендної плати з юридичних осіб перед місцевим бюджетом Княгининівської сільської ради.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов’язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума грошового зобов’язання самостійно узгодженого платником податків, або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом в строк, а також пеня, нарахована на суму грошового зобов’язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пунктом 288.7 статті 288.7 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Так пунктом 286.2. статті 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 статті 57 ПК України).
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати грошових зобов’язань, визначених платником податків самостійно, а також нарахованих контролюючим органом та підлягав перерахунку в бюджет у строки, встановлені статтями 57 ПК України.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
Судом встановлено, що позивач вживав заходів досудового погашення заборгованості шляхом направлення відповідачу податкової вимоги форми “Ю” від 05.08.2015 року №9780-23 (а.с.31), однак вказані заходи досудового стягнення не призвели до погашення заборгованості.
В подальшому відповідно до пунктів 95.2 - 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно із підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України податкового боргу в сумі 6242494,95 грн. та в дохід місцевого бюджету Княгининівської сільської ради в сумі 11345,70 грн.
Керуючись статтями 122, 128, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю “Юван” (45632, Волинська область, Луцький район, село Зміїнець, вулиця Васильківська, будинок 2, код ЄДРПОУ 30887415) у банках, обслуговуючих платника податків, в дохід Державного бюджету України податковий борг в сумі 6242494,95 грн. (шість мільйонів двісті сорок дві тисячі чотириста дев’яносто чотири гривні 95 коп.) та в дохід місцевого бюджету Княгининівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04332294) податковий борг в сумі 11345,70 грн. (одинадцять тисяч триста сорок п’ять гривень 70 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук