Ухвала суду № 66763163, 25.05.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
826/6446/17
Номер документу
66763163
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову

25 травня 2017 року справа №826/6446/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі

за позовомОСОБА_1доФонду державного майна Українитретя особа про1. Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" 2. ОСОБА_2 визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Фонду державного майна України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 29 серпня 2016 року №1612 "Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади голови правління Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго".

Крім того позивачем заявлено клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом: 1) заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію рішень з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання, прийнятих на підставі оскаржуваного наказу; 2) заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проводити державну реєстрацію зміни керівника юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", код ЄДРПОУ 001307525, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вносити такі зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/6446/17; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" (далі по тексту - третя особа, ВАТ "Тернопільобленерго") та ОСОБА_2 (далі по тексту - третя особа 2); закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Частина перша статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Зважаючи на терміновість заявленого клопотання, суд вважає за можливе вирішити його без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначає про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення у справі, про неможливість захисту таких прав без вжиття заходів забезпечення та необхідність докладання значних зусиль для їх відновлення, зокрема: дії щодо реалізацію оскаржуваного рішення можуть стати підставою для протиправного позбавлення позивача можливості виконувати обов'язки керівника ВАТ "Тернопільобленерго", поставити під сумнів достовірність відомостей про третю особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; призначення нового керівника за результатами незаконного конкурсного відбору може утруднити або взагалі унеможливити виконання судового рішення у даній справі; крім того, на думку позивача, вбачаються очевидні ознаки протиправності дій та рішення Фонду державного майна України.

Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Матеріали справи свідчать, що між Спостережною радою ВАТ "Тернопільобленерго" та ОСОБА_1 укладено контракт найму на роботу голови правління ВАТ "Тернопільобленерго" від 08 листопада 2000 року, який є трудовим договором.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 значиться керівником та підписантом ВАТ "Тернопільобленерго".

Наведене свідчить, що ОСОБА_1 фактично виконує функції керівника ВАТ "Тернопільобленерго".

Поряд із цим відповідно до пункту 1 наказу Фонду державного майна України від 29 серпня 2016 року №1612 "Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади голови правління Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" оголошено конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління ВАТ "Тернопільобленерго".

Згідно з наявною у справі копією витягу з протоколу №9 засідання постійно діючої конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання по заміщенню вакантної посади голови правління ВАТ "Тернопільобленерго" від 16 лютого 2017 року переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління ВАТ "Тернопільобленерго" визнано ОСОБА_2.

У справі міститься також копія проекту розпорядження Кабінету Міністрів України про погодження призначення ОСОБА_2 головою правління ВАТ "Тернопільобленерго".

Відповідно до норм пункту 20 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року №777, переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 13 цього Порядку.

Рішення комісії (а у випадках, визначених абзацами другим і п'ятим цього пункту, - рішення Кабінету Міністрів України) є підставою для укладення контракту між суб'єктом управління (господарською структурою) та переможцем конкурсного відбору.

Стаття 43 Конституції України встановлює, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно з пунктом 13 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Нормами частин першої та другої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Таким чином, за результатами проведення конкурсного відбору відповідне рішення конкурсної комісії про визнання переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління ВАТ "Тернопільобленерго" ОСОБА_2 є підставою для укладання із ним контракту. У свою чергу укладання контракту означатиме прийняття вказаної особи на посаду голови правління (керівника ) ВАТ "Тернопільобленерго", що є підставою для внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та можливого звільнення позивача із займаної посади.

Разом з тим, позивач наполягає на незаконності оголошення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади голови правління ВАТ "Тернопільобленерго", вважає, що конкурсний відбір оголошено за відсутності правових підстав та з порушенням норм Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та положень статуту товариства.

Наведене свідчить про очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, а для відновлення цих прав та інтересів, у разі задоволення адміністративного позову, необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, зокрема щодо оскарження відповідних реєстраційних дій по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань недостовірних відомостей про керівника ВАТ "Тернопільобленерго".

Водночас у суду відсутні підстави стверджувати про очевидні ознаки протиправності оскаржуваного наказу та дій відповідача без розгляду справи по суті позовних вимог; проте, існування очевидної небезпеки є достатньою підставою для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.

Частиною четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

З огляду на викладене, суд вважає за доцільне заборонити всім державним реєстраторам у розумінні Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" вчиняти будь-які реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії щодо державної реєстрації зміни керівника юридичної особи ВАТ "Тернопільобленерго" та державної реєстрації відомостей про керівника юридичної особи, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до набрання законної сили рішенням у даній справі, і задовольнити клопотання у цій частині.

Проте, в частині клопотання про заборону відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію рішень з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання, прийнятих на підставі оскаржуваного наказу, належить відмовити, оскільки у справі наразі відсутні докази, які б достовірно підтверджували, що Фонд державного майна України вчиняє такі дії саме на підставі оскаржуваного наказу.

Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Клопотання ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити частково.

2. Заборонити всім державним реєстраторам у розумінні Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії щодо державної реєстрації зміни керівника юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" (код ЄДРПОУ 00130725; 46010, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Енергетична, будинок 2) та державної реєстрації відомостей про керівника юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" (код ЄДРПОУ 00130725; 46010, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Енергетична, будинок 2), які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до набрання законної сили рішенням у даній справі.

3. В іншій частині клопотання відмовити.

4. Ухвала є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню.

6. Строк пред'явлення ухвали до виконання - до 25 травня 2020 року.

Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Р.О. Арсірій

О.П. Огурцов