
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2017 року Чернігів Справа № 825/468/17
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Шевченко А.В.,
за участю представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника 3-тьої особи: ТОВ «ГОРБІВ АГРО» ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» до державного реєстратора Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5, Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради, ОСОБА_1 міської ради, 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: ОСОБА_6, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРБІВ АГРО» про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Куликівські аграрні інвестиції» звернулось до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5, Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради, ОСОБА_1 міської ради, 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: ОСОБА_6, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРБІВ АГРО», в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 32039231 від 25.10.2016 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «ГОРБІВ АГРО» та ОСОБА_6 договору оренди за № р606 від 28.08.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державним реєстратором Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 було проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ТОВ «ГОРБІВ АГРО», яку орендує позивач на підставі договору оренди землі від 01.03.2008, зареєстрованого 25.04.2008 у Державному реєстрі земель за № 040883500267. Зазначає, у звязку з прийняттям відповідачем оскаржуваного рішення відбулася подвійна реєстрація оренди на одну і ту саму земельну ділянку за різними особами, внаслідок чого порушенні права позивача, як первинного орендаря за договором оренди землі від 01.03.2008, який є дійсним.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та про підтримання адміністративного позову.
Відповідач державний реєстратор Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 в судове засідання не зявився, надіслав на адресу суду заперечення, в яких у задоволенні позову просив відмовити та пояснив, що для вчинення реєстраційної дії ТОВ «ГОРБІВ АГРО» було подано повний пакет документів. Також зазначає, що за наслідками розгляду поданих документів підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у нього як державного реєстратора не було.
Представники відповідачів ОСОБА_1 міської ради, Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради в судовому засіданні в задоволенні позову просили відмовити та пояснили, що у державного реєстратора були відсутні правові підстави для відмови у держаній реєстрації права на земельну ділянку за ТОВ «ГОРБІВ АГРО», враховуючи подання повного пакету документів. Крім того, зазначили, що Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не вимагає від державного реєстратора, під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обмежень, здійснення запитів щодо витребування інформації про зареєстровані правочини від органів, які здійснювали державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 1 січня 2013 року.
Представник 3-тьої особи: ТОВ «ГОРБІВ АГРО» в судовому засіданні вважав, що позов не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем при реєстрації договору оренди землі № р606 від 28.08.2016 не порушені вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Також зазначив, договір оренди землі від 01.03.2008, який укладений між позивачем та ОСОБА_6 не зареєстрований у встановленому законом порядку в Державному реєстрі земель, оскільки в Поземельній книзі відсутня інформація про реєстрацію вказаного договору.
3-тя особа: ОСОБА_6 в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 є власником земельної ділянки площею 3,73 га, кадастровий номер 7422784000:01:005:0033, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 258905 від 07.02.2005 (а.с. 9).
01.03.2008 між ОСОБА_6 та ПП «Куликівські аграрні інвестиції» було укладено договір оренди землі, площею 3,73 га, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, строком на 10 років (а.с. 8).
Вказаний договір був зареєстрований 25.04.2008 та внесено запис Куликівським районним відділом ОСОБА_1 регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за № 040883500267 до Книги записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
В подальшому 28.08.2016 ОСОБА_6 було укладено з ТОВ «ГОРБІВ АГРО» договір оренди землі № р606, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (кадастровий номер 7422784000:01:005:0033, загальна площа 3,73 га) (а.с. 45-49).
25.10.2016 державним реєстратором на підставі заяви ТОВ «ГОРБІВ АГРО» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і доданих до неї документів прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 32039231, яким проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7422784000:01:005:0013 за ОСОБА_6, та одночасно державну реєстрацію іншого речового права (права оренди землі) за ТОВ «Горбів Агро», що підтверджується копією реєстраційної справи (а.с. 33-52).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
У відповідності до вимог статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час реєстрації договору від 01.03.2008) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно статті 202 Земельного кодексу України (в редакції на час реєстрації договору від 01.03.2008) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом (стаття 204 Земельного кодексу України (в редакції на час реєстрації договору від 01.03.2008).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073 затверджений Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (в редакції на час реєстрації договору від 01.03.2008, далі Порядок), який визначає єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок.
За приписами пункту 3 Порядку державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.
Згідно пункту 11 Порядку державний орган земельних ресурсів у 20-денний термін перевіряє подані документи на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обґрунтований висновок про відмову у такій реєстрації і передає реєстраційну справу відповідно виконавчому комітету сільської, селищної та міської ради, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям за місцем розташування земельної ділянки для засвідчення факту державної реєстрації або відмови у такій реєстрації.
Факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (пункти 12, 13, 14 Порядку).
З аналізу викладених норм слідує, що процедура державної реєстрації договору оренди землі включає в себе засвідчення його гербовою печаткою та підписання уповноваженою посадовою особою, внаслідок чого договір оренди землі набирає чинності.
Як вбачається з копії договору оренди землі від 01.03.2008, він підписаний уповноваженою посадовою особою та засвідчений гербовою печаткою, а також містить реєстраційний напис від 25.04.2008 за № 040885500267 про його державну реєстрацію Куликівським районним відділом ОСОБА_1 регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Крім того, згідно листа Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 07.04.2017 № 9-25-0.29-13/108-17 (а.с. 93) в архіві відділу зберігається «Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», де у розділі 4 за № 040883500267 від 25.04.2008 зареєстровано договір оренди землі між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 3,73 га, кадастровий номер 7422784000:01:005:0013, термін дії договору 10 років.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що договір оренди землі від 01.03.2008, який укладений між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_6, пройшов державну реєстрацію у встановленому законом порядку.
Посилання представника 3-тьої особи ТОВ «ГОРБІВ АГРО», що договір оренди землі від 01.03.2008 є не зареєстрований, в звязку з відсутністю відомостей про його державну реєстрацію у Поземельній книзі, судом не приймаються до уваги, оскільки не внесення реєстратором державного реєстру земель до Поземельної книги відомостей про реєстрацію договору оренди землі не свідчить про відсутність державної реєстрації як такої, що не відбулась.
Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Пунктами 1 та 2 частини третьої статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації (частина третя статті 3 Закону).
Тобто, державний реєстратор, як суб'єкт владних повноважень, під час державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобовязаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав, з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
Аналогічна правова позиція була висловлена неодноразово і Верховним Судом України в постановах від 22.09.2015 (справа № 21-760а15) та від 15.11.2016 (справа № 21-3030а16).
При цьому, копії матеріалів реєстраційної справи (а.с. 33-52) не містять жодних доказів щодо звернення відповідача з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди щодо земельної ділянки, яка належить ОСОБА_6 до Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області.
Слід зазначити, що державна реєстрація договору землі № р606 від 28.08.2016 проводилася за обставин, за яких 3-тій особі ОСОБА_6 було відомо про можливу суперечність у державній реєстрації договорів оренди землі, оскільки на момент проведення спірної державної реєстрації попередній договір, який укладений з позивачем та підписаний 3-тьою особою ОСОБА_6 був дійсний, а також складений акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно якого ОСОБА_6 передав в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення позивачу.
Отже, при проведенні відповідачем державної реєстрації іншого речового права, а саме права оренди на земельну ділянку за договором оренди землі від 28.08.2016 № р606, укладеним між ОСОБА_6 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО», були порушені права позивача, як орендаря тієї самої земельної ділянки, що була об'єктом реєстрації.
Приписами частини першої статті 29 Закону встановлені особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013, а саме: державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Згідно підпункту 4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 01.01.2016 надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень до впровадження програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, створеного відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до нього, здійснюється відповідно до законодавства за допомогою діючого програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У ході розгляду справи судом встановлено, що державним реєстратором було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 32039231 від 25.10.2016 на підставі якого одночасно за допомогою діючого, на момент надання послуг, програмного забезпечення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені записи про державну реєстрацію права власності та про державну реєстрацію іншого речового права (право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7422784000:01:005:0033), за договором оренди землі від 28.08.2016 № р606, укладеним між ОСОБА_6 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО».
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 32039231 від 25.10.2016 в частині державної реєстрації іншого речового права, а саме: права оренди на земельну ділянку (кадастровий номер 7422784000:01:005:0033) за договором оренди землі від 28.08.2016 № р606, укладеним між ОСОБА_6 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО».
Частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради на користь позивача підлягають присудженню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 32039231 від 25.10.2016 в частині державної реєстрації іншого речового права, а саме: права оренди на земельну ділянку (кадастровий номер 7422784000:01:005:0033) за договором оренди землі від 28.08.2016 № р606, укладеним між ОСОБА_6 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГОРБІВ АГРО».
Присудити здійснені Приватним підприємством «Куликівські аграрні інвестиції» (код ЄДРПОУ 35493447) судові витрати в розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих