
Справа № 263/16700/16-а
Провадження № 2-а/263/192/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
29 травня 2017 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Музики О.М.,
при секретарі Єрмоленкові Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Маріуполі справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання нарахувати та виплатити суму індексації пенсії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом, в якому просила: визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області (далі УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя) щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням фіксованої суми індексації, та визнати з 01 грудня 2016 року протиправними дії щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та бездіяльність щодо не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року; зобовязати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України нарахувати та виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати та виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця грудень 2016 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням 6-місячного строку з дня звернення до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 23 січня 2017 року позовні вимоги за період з грудня 2013 року по 29 червня 2016року залишено без розгляду.
На обґрунтування вимог позову ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію, не працює з 21 червня 2012 pоку. Пенсія позивачу нараховується без доплати до прожиткового мінімуму. Позивач звернулася до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування. З отриманої відповіді від 15 грудня 2016 року позивач довідалася про порушення відповідачем порядку проведення індексації пенсії, зокрема, на 31 серпня 2015 року до її пенсії сплачувалась індексація в розмірі 179,36 грн. З 01 вересня 2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. З 01 вересня 2015 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в розмірі 148,11 грн. З 01 травня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01 грудня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 104,86 грн. Позивач вважає, що неправомірна бездіяльність (дії) відповідача полягає у тому, що з 01 січня 2015 року він не здійснював нарахування та виплату суми індексації пенсії, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з січня 2014 року. Відповідач визначив наступні базові місяці: 01грудня2013 року, 01 вересня 2015 року, 01 травня 2016 року. Відповідач проводив обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача з цього місяця, правильно визначив грудень 2013року як базовий місяць, оскільки в цьому місяці було здійснено підвищення пенсії, з 1758,93 грн (листопад 2013 р.) до 1772,68 грн (грудень 2013 р.). З травня 2014 року відповідач став проводити обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком без фіксованої суми індексації, виходячи із базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період січень 2014 року. З січня 2015 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком. Відповідно до довідки про розмір нарахованої та виплаченої пенсії пенсія позивача з індексацією у січні 2015 року складала 1772,68 грн, що свідчить про те, що пенсія позивача не індексується. Позивач вважає, що ця відповідь підтверджує протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення належним чином позивачу індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», тому просила позовні вимоги задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не зявилася, попередньо надала до суду заяву, в якій просить позовні вимоги задовольнити та провести розгляд справи за її відсутністю.
Представник позивача у судове засідання не зявився, причини його неявки суду не відомі, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, наполягала на відмові в їх задоволенні з підстав, викладених у поданих запереченнях на позовні вимоги.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України не здійснювалося.
Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 11, 161 КАС України, виходить з такого.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом установлено, та це не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не працює з 21 червня 2012 року.
Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії.
Відповідач листом від 15 грудня 2016 року № 39446/03 повідомив позивача, що розмір її пенсії розрахований згідно з діючим законодавством на підставі документів пенсійної справи та пенсія проіндексована відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Станом на 31серпня 2015 року до пенсії позивача сплачувалась індексація в розмірі 179,36 грн. З 01 вересня 2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. З 01 вересня 2015 року сума індексації пенсії зафіксована в розмірі 148,11 грн. З 01травня 2016року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01 травня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 134,11 грн. З 01 грудня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено грудень 2016 року. З 01 грудня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 104,86 грн. (а. с. 7).
Позивач вважає, що внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудень 2016 року з урахуванням фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству.
Суд не погоджується з доводами позивача, вважає їх необґрунтованим та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи з урахуванням наступного.
Спірним у справі є протиправність (правомірність) дій пенсійного органу щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та протиправність (правомірність) бездіяльності щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком і, як наслідок, зобовязання провести нарахування та виплату сум індексації в належному розмірі.
Оцінюючи спірні відносини, суд виходить з того, що відповідно до статті 2 Закону України від 03липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції закону з 01 січня 2016 року 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у звязку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до частини 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, редакція діє з 01 січня 2015 року), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17березня2003року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Частина 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ кореспондується з останнім абзацом пункту 6 Порядку.
З огляду на викладене, суд зазначає, що пенсія, яку отримує позивач, є обєктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток (з 01 січня 2016 року 103 відсотка), у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Проте, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що реалізація права на проведення індексації доходів населення поставлена в залежність від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року № 80-VIII (далі Закон № 80-VIII) передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Конституцією України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік, яким не передбачено видатки на проведення індексації грошових доходів населення, що унеможливило проведення управлінням Пенсійного фонду індексації пенсії позивача з 01 грудня 2016 року та виключає протиправну бездіяльність пенсійного органу.
За даними звітів: про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік, про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік, про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2014 рік та про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2015 рік залишок коштів на кінець 2014 року в Пенсійному фонді України становить 1 767 765 100 грн, залишок коштів на кінець 2015 року в ПФУ 867 769 400 грн, а також залишок коштів на кінець 2014 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 147 488 200 грн, залишок коштів на кінець 2015 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 10329 100 грн (а. с. 11-13).
Відповідно до відповіді Пенсійного фонду України від 03 квітня 2017 року № 10204/06-40 та звіту про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2016 рік залишок коштів на кінець 2016року становить 870048,9 грн, дефіцит бюджету Пенсійного фонду України у 2016 року складав 84,8млрд. грн.
Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 17, 70, 72, 88, 94, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання нарахувати та виплатити суму індексації пенсії відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів від дня отримання її копії.
Суддя: О.М. Музика