Рішення № 66747019, 25.05.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
922/689/17
Номер документу
66747019
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2017 р.Справа № 922/689/17

Господарський суд Харківської області у складі:

головуючий суддя Новікова Н.А.

судді: Лаврова Л.С. , Суярко Т.Д.

при секретарі судового засідання Малихіній М.П.

розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, 64100, Харківська область, м. Первомайський, вул. Соборна, 20,

в інтересах держави в особі

Державної екологічної інспекції у Харківській області, 61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 1 підїзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518,

до державного підприємства «Зміївське лісове господарство», 63404, Харківська область, Зміївський район, м. Зміїв, вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 00993099,

про стягнення 917832,00 грн.

за участю представників сторін:

прокурора Чирик В.Г. (службове посвідчення №036688 від 11.12.2015);

позивача ОСОБА_1 (довіреність №356/01-25/08-14 від 09.02.2017);

відповідача не зявився.

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Суть спору:

Керівник Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до державного підприємства «Зміївське лісове господарство», в якому просить стягнути з відповідача на користь держави 917832,00 грн., грошові кошти перерахувати на реквізити за кодом класифікації доходів бюджету 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», р/р 33111331700019, одержувач Первомайське УДКСУ Харківської області, код 37327442, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011. Також просить стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 13767,48 грн.

Свої вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, що полягає у незабезпеченні належної охорони та збереженні лісових ресурсів, які перебувають у постійному користуванні ДП «Зміївське лісове господарство», що призвело до самовільної вирубки 163 дерев у кварталі 84 Первомайського лісництва ДП «Зміївське лісове господарство», яке було виявлено у результаті проведення Державною екологічною інспекцією у Харківській області позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП «Зміївське лісове господарство». Здійснюючи правове обґрунтування посилається на ст.ст.13, 66, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 16, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 90, 91, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 20-2, 41, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст. 29 Бюджетного кодексу України, Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.04.2017 для розгляду справи №922/689/17 судом призначено судову колегію.

На підставі протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 12.04.2017 справа №922/689/17 розглядається колегією суддів у складі: ОСОБА_2 головуючий суддя, ОСОБА_3, ОСОБА_4

Суд перейшов до розгляду справи по суті 16.05.2017.

Ухвалою суду від 16.05.2017 було відкладено розгляд справи на 18.05.2017 о 15:00 год.

З метою отримання від сторін доказів у підтвердження заявлених позовних вимог та заперечень колегією суддів було оголошено пеперву у судовому засіданні 18.05.2017 до 12:15 год. 24 травня 2017 року.

Судове засідання з 24 травня 2017 року було перенесено на 25 травня 2017 року о 11:30 год.

Прокурор надав суду письмові пояснення (вх. №17015 від 24.05.2017) разом із додатками. Вказані документи досліджено колегією суддів та долучено до матеріалів справи.

Позивач надав через канцелярію суду письмові пояснення (вх. №17013 від 24.05.2017) разом із додатками, які досліджено колегією суддів та долучено до матеріалів справи.

Відповідач подав через канцелярію суду клопотання (вх. №17001 від 24.05.2017), в якому просив долучити до матеріалів справи копії патрульних путівок на 10 аркушах. Судом долучено до матеріалів справи надані документи.

Відповідач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, направив на електронну адресу суду клопотання (вх. №1176 від 25.05.2017) про відкладення розгляду справи у звязку із тим, що представник відповідача через виробничі обставини не має можливості бути присутнім у судовому засіданні у вказаний час. Крім того, від представника відповідачаГуменного Т.З., що діє на підставі довіреності б/н від 31.03.2017, також надійшло на електронну адресу суду клопотання (вх. №1171 від 25.05.2017) про відкладення розгляду справи у звязку із участю як захисника у розгляді справи Апеляційним судом Харківської області.

Розглянувши вказані клопотання, враховуючи те, що справа слухалася неодноразово, відповідач своїм контитуційним правом на захист скористався, подав до суду відзив та докази на його обгрунтування, беручи до уваги ненадання представником відповідача доказів поважності причин його неявки у судове засідання, з огляду на обмеженість строку розгляду спору, колегія суддів доходить висновку про відмову у задоволенні клопотань.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Позивач у письмових поясненнях (вх.№17013 від 24.05.2017), а представник у судовому засіданні зазначила, що документами, які підтверджують право постійного користування земельними ділянками є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування. Відповідно до наказу Державного агенства лісових ресурсів України від 20.08.2012 №319, у звязку із реорганізацією ДП «Близнюківське лісове господарство», Первомайське лісництво приєднано до ДП «Зміївське лісове господарство». Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №30/01-040/04-09 від 15.12.2017 встановлено, що у ДП «Зміївське лісове господарство» наявні матеріали безперервного лісовпорядкування за останні 3 роки, які затверджені відповідно до законодавства. Відповідно до матеріалів безперервного лісовпорядкування лісового фонду ДП «Зміївське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства за 2014, 2015 роки, розроблених УДПЛСО ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» до лісового фонду ДП «Зміївське лісове господарство входить Первомайське лісництво. Так, ДП «Зміївське лісове господарство» як постійний лісокористувач несе відповідальність щодо охорони лісових культур Первомайського лісництва ДП «Зміївське лісове господарство», та як наслідок зобовязане відшкодувати шкоду за незаконне знесення насаджень.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх.№11027 від 03.04.2017) просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зазначив, що доводи прокурора про неналежну організацію роботи відповідача щодо здійснення охорони та захисту лісу від самовільних порубів на підставі неправильного ведення Книги обліку лісопорушень відповідача не є належними доказами у справі, оскільки є недоведеним факт внесення у цю книгу неправильних або неправдивих відомостей. Зауважив, що ревізія лісництва, що проводилася ДП «Зміївське лісове господарство», станом на момент проведення перевірки, відповідачем завершена не була та перебувала на стадії проведення. Так, 17.11.2016 працівниками ДП «Зміївське лісове господарство» був виявлений незаконний поруб дерев у вид. 1 кв. 84 Первомайського лісництва, про що в той же день, було повідомлено Первомайський відділ поліції ГУ НП в Харківській області. На підставі заяви відкрито та здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016220400001057 від 17.11.2016 року за фактом незаконної порубки лісу в Первомайському лісництві за ст.246 КК України. Ухвалою слідчого судді Первомайського районного суду Харківської області від 10.02.2017 зобовязано слідчого Первомайського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 визнати за умови подання на підтвердження повноважень представника ДП «Зміївське лісове господарство» потерпілим у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 12016220400001057 від 17.11.2016. Однак на теперішній час осіб, винних у самовільному порубі, не встановлено. Наголосив, що недбале ставлення до своїх посадових обовязків, яке завдало шкоди інтересам держави є посадовим злочином, передбаченим ст.367 КК України і лише після доведення провини відповідної посадової особи можливо покладати господарсько-правову відповідальність на відповідну юридичну особу. Також зауважив, що доводи у позові про те, що відповідачем у порядку адміністративного судочинства не оскаржувалися дії посадових осіб є неналежними, так як, Верховний суд відзначив, що акт перевірки не є рішенням субєкта владних повноважень у розумінні ст.17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обовязків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Зазначив, що є неправомірним застосування до підприємств, установ, організацій і громадян, що здійснюють охорону лісових насаджень, крім випадків, коли встановлено, що вони безпосередньо скоїли такі порушення «ОСОБА_4 для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту», затверджених Постанововю КМУ від 23.07.2008 року № 665, на підставі яких позивачем здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу. Щодо незабезпечення належної охорони та збереження лісових ресурсів, які перебувають у постійному користуванні підприємства, вказав, що рейдова робота по Первомайському лісництву проводиться, але з 11.10.16 року в лісництві залишився лише один майстер лісу, за яким були закріплені всі три обходи, що розгалужені більш ніж на 50 км, можливість проводити рейдову роботу при таких обставина зменшилась. Разом з цим, відповідачем щомісячно до Державної служби зайнятості подаються звіти форми №3-ПН, якими відповідач просить забезпечити підприємство відповідними спеціалістами, що свідчить про те, що у нього відсутня належна кількість посадових осіб, здатних відповідним чином забезпечити виконання завдань, покладених на нього.

Позивач у запереченнях на відзив (вх.№11762 від 10.04.2017) зазначає, що при вирішенні спорів щодо відшкодування заподіяної порушенням вимог лісового господарства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обовязки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення, продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналжене виконання обовязків, передбачених чинним законодавством України, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев. Так, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового господарства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обовязків. Посадовими особами державної лісової охорони ДП «Зміївське лісове господарство» всупереч нормам чинного законодавства України не було забезпечено належну охорону та збереження лісових ресурсів, які перебувають у постійному користуванні вказаного держлісгоспу, що призвело до самовільної вирубки 163 дерев у кварталі 84 вид.1 Первомайського ДП «Зміївське лісове господарство», чим заподіяно державі шкоду на загальну суму 917832,00 грн. Крім того, працівники ДП "Зміївське лісове господарство" мали право здійснити раптову ревізію, однак такі дії вчинені не були, що у подальшому призвело до невнесення даних до Книги обліку лісопорушень щодо незаконного знесення 163 дерев у Первомайському лісництві.

Прокурор у письмових поясненнях по справі (вх. №12616 від 14.04.2017) вказав, що на цей час осіб, які вчинили рубку лісу у 84 кварталі Первомайського лісництва, що було виявлено 17.11.2016, не встановлено. Однак у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту незаконного вирубування дерев, вчиненого невстановленими особами, відповідальними особами за заподіяні державі збитки є постійні лісокористувачі, які в порушення лісового та природоохоронного законодавства не забезпечили охорону і збереження лісів від незаконних рубок.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що в межах наданих йому повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила наступне.

Державна екологічна інспекція у Харківській області відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011р. № 429, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо, зокрема: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах.

Державною екологічною інспекцією України було надано згоду №2\3-1275зг від 14.11.2016 Державній екологічній інспекції у Харківській області на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині ведення лісового господарства державним підприємством «Зміївське лісове господарство», у звязку із зверненням ОСОБА_6 від 26.10.2016 щодо незаконної вирубки дерев у лісовому масиві між м.Первомайський та с.Паризьке Первомайського району Харківської області та аналогічного звернення ОСОБА_6, яке 01.11.2016 надійшло на Урядову гарячу лінію (а.с.18-23).

Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під заходами державного нагляду (контролю) розуміють планові та позапланові заходи, які здійснюються органами держаного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Для проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією було видано наказ №677/01-04 від 14.11.2016 «Про здійснення позапланового заходу (перевірки) ДП «Зміївське лісове господарство», у якому вказано про проведення позапланового заходу перевірки у термін з 17.11-18.11, 21.11-25.11, 28.11-30.11.2016 (а.с.24).

Також Державною екологічною інспекцією у Харківській області було видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог ДП «Зміївське лісове господарство».

За результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП «Зміївське лісове господарство» Державною екологічною інспекцією було складено акт №677/01-04/04-09 від 30.11.2016 (а.с.26-34).

Із вказаного акту вбачається, що перевірку було проведено у період з 17.11.2016 по 30.11.2016 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Харківської області ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9. в присутності директора ДП «Зміївське лісове господарство» ОСОБА_10 та головного лісничого ОСОБА_11

В ході перевірки було виявлено порушення, а саме незадовільний стан здійснення контролю за охороною та захистом лісів, що виявилося у неналежній організації та неналежному і несвоєчасному здійсненні заходів державною лісовою охороною та призвело до незаконної вирубки лісонасаджень у кв.84 вд.1 Первомайського лісництва, що пітверджується також і доданою до акту відомістю переліку пнів зрубаних дерев.

В акті перевірки зазначено, що під час проведення перевірки ДП «Зміївське лісове господарство» було встановлено, що Первомайське лісництво зявилося у складі ДП «Зміївське лісове господарство» з часу реоргіназації ДП «Близнюківське лісове господарство» шляхом приєднання його до ДП «Зміївське лісове господарство» згідно із Наказом Державного агенства лісових ресурсів України від 20.08.2012 №319. Загальна площа Первомайського лісництва складає 4819,0 га, з них вкрита лісом площа 4310 га. Під час перревірки було встановлено, що територія, про яку йшлася мова у зверненні, належить до кв.кв.84-88 Первомайського лісництва. За інформацією, наданою листом ДП «Зміївське лісове господарство» від 28.11.2016 №850, у вказаних кварталах лісу протягом 2016 року лісогосподарські заходи не проводилися. Однак, в ході обстеження територій вказаних кварталів, у кв.84 виділ 1 Первомайського лісництва було виявлено факт знесення 142 сироростучих дерев та 21 сухостійного дерева.

Як вбачається із відомості переліку пнів зрубаних дерев Первомайського лісництва, кв. 84. виділ №1, яка складена посадовими особами контролюючого органу в присутності лісничого Первомайського лісництва ОСОБА_12, який від підпису відмовився, було виявлено 163 зрубані дерева, а саме: 142 сироростучі та 21 сухостійне (а.с.35).

За вказаним фактом на підставі повідомлення державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Харківській області ОСОБА_13 17.11.2016 Первомайським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області було відкрито кримінальне провадження №12016220400001057 за ст.246 Кримінального кодексу України, так як станом на 17.11.2016 невстановлені особи у кварталі №84 лісного масиву ДП «Зміївське лісове господарство» до складу якого входить Первомайське лісництво, поблизу с. Паризьке Первомайського району Харківської області незаконно вирубали 163 дерева дуба та ясеня, чим спричинили матеріальні збитки державі, що підтверджується протоколом про прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення та витягом з кримінального провадження (а.с.65-67).

09.12.2016 Державною екологічною інспекцією у Харківській області було направлено ДП «Зміївське лісове господарство» претензію №227 про відшкодування державі шкоди у розмірі 917832,00 грн, заподіяної внаслідок незаконного знесення 163 дерев у кв.84 вд.1 у Первомайському лісництві, що встановлено актом перевірки №677/01-04/04-09 від 30.11.2016. До претензії додано розрахунок шкоди.

У відповідь на претензію ДП «Зміївське лісове господарство» листом від 12.01.2017 повідомило, що не вбачає законних підстав для задоволення претензії, так як інспекція самовільно визнала державне підприємство «Зміївське лісове господарство» винним у скоєнні самовільного порубу. Крім того, припису видано не було.

Як вбачається із матеріалів справи Державна екологічна інспекція у Харківській області листом від 23.01.2017 №301/01-25/04-09 повторно звернулася до лісгоспу з проханням відшкодувати шкоду, заподіяну державі у розмірі 917832,00, та зазначила, що припис про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на адресу ДП «Зміївське лісове господарство» не направлялося, оскільки виправити виявлене правопорушення неможливо.

Позивач стверджує, що відповідач на надіслані претензії не відреагував, шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме незаконного знесення 163 дерев у кв.84 вд.1 у Перомайському лісництві, не відшкодував, у звязку із чим звернувся до суду із вказаним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України та спеціальними нормативно-правовими актами у сфері природоохоронного законодавства. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює загальні правила та підстави відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобовязань. Зокрема, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. При цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч.2 ст.1166 ЦК України).

Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

В деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Із матеріалів справи вбачається та визнається відповідачем, що відповідно до наказу Державного агенства лісових ресурів України від 20.08.2012 №319 у звязку із реорганізацією ДП «Близнюківське лісове господарство» Первомайське лісництво приєднано до ДП «Зміївське лісове господарство», що підтверджується листом ДП «Зміївське лісове господарство» від 30.01.2017 №53, актом перевірки від 30.11.2016 №677/01-04/04-09, а також матеріалами безперервного лісовпорядкування лісового фонду ДП «Зміївське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства за 2014, 2015 роки, розроблених УДПЛСО ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція.

Судом встановлено, що ДП «Зміївське лісове господарство» користується земельною ділянкою кварталу 84 Первомайського лісництва на підставі картографічних матеріалів щодо кварталу 84 Первомайського лісництва та викопіювання із таксаційного опису (а.с.75, 76), а також матеріалів безперервного лісовпорядкування лісового фонду ДП «Зміївське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства за 2014, 2015 роки.

Крім того, документами, що підтверджують право постійного користування земельними лісовими ділянками лісгоспу є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування 2001 та 2007 року, а також державні акти на право постійного користування землею у кількості 3 шт. на площу 127,38 га по Лозівському районі, що підтверджується актом перевірки №30/01-04/04-09 від 15.02.2017.

Відповідно до п.5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України, до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Таким чином, ДП «Зміївське лісове господарство» є постійним землекористувачем, в тому числі і земельних лісових ділянок Первомайського лісництва.

Актом №677/01-04/04-09 від 30.11.2016 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП «Зміївське лісове господарство» встановлено факт знесення у кв.84 виділ 1 Первомайського лісництва 142 сироростучих дерев та 21 сухостійного дерева, що підтверджується також відомістю переліку пнів зрубаних дерев Первомайського лісництва, кв. 84 виділ №1 (а.с.26-35).

При проведенні вказаної позапланової перевірки та при складанні акту перевірки були присутні представники відповідача, а саме директор підприємства та головний лісничий. Зауважень до акту не додано. Директор лісгоспу від підпису в акті відмовився, у звязку із чим акт було надіслано на адресу підприємства рекомендованою кореспонденцією.

Акт №677/01-04/04-09 від 30.11.2016 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП «Зміївське лісове господарство» є чинним на час вирішення спору, відповідачем відомості, зазначені в акті, не спростовані, відтак, колегія суддів дійшла висновку, що він є належним і допустимим доказом відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України.

Щодо твердження відповідача про неможливість оскарження вказаного акту із посиланням на практику Верховного суду України (постанова №21-237а13 від 10.09.2013), то колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.55 Конституції України кожен має право на судовий захист, у звязку із чим відповідач не позбавлений права на звернення до суду у встановленому законом порядку щодо оскарження дій посадових осіб Державної екологічної інспекції у Харківській області.

Частина 2 ст.19 Лісового кодексу України містить перелік обовязків постійнх лісокористувачів. Так, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення (п.п.1, 2, 3 ч. 2 ст.19).

Статтею 63 ЛК України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 64 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Згідно із приписами ст. 86 ЛК України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 3.1 Статуту ДП «Зміївське лісове господарство» затвердженого Наказом Державного агенства лісових ресурсів України від 21.11.2016 №412 ДП «Зміївське лісове господарство» створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів. Основними напрямками і предметом діяльності, зокрема, є забезпечення охорони лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, порушень лісового господарства і притягнення до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб при вчиненні ними адміністративних правопорушень у сфері лісового господарства.

Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що основним видом діяльності ДП «Зміївське лісове господарство» є лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві.

З огляду на викладене, колегією суддів встановлено, що відповідач як постійний землекористувач зобовязаний дотримуватися вимог чинного законодавства України щодо виконання покладених на нього обовязків.

Факт незаконної вирубки дерев у кв.84 виділ 1 Первомайського лісництва, що перебуває в постійному користуванні відповідача, підтверджено актом перевірки №677/01-04/04-09 від 30.11.2016, переліковою відомістю пнів зрубаних дерев Первомайського лісництва кв.84, виділ №1, витягом з кримінального провадження №12016220400001057 від 17.11.2016 за ст.246 КК України, що знаходиться у Первомайському ВП ГУ НП в Харківській області.

Таким чином, допустивши вчинення невстановленими особами незаконних рубок 163 дерев, відповідач порушив положення ч.2 ст.19, п. 5 ч.1 ст. 64, ст.ст. 86, 89, 90 ЛК України, оскільки не виконав свого обовязку здійснювати охорону лісів від незаконних рубок.

Відповідно до п.6.1.2. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів. Аналогічної позиції дотримується ВГС України у постанові від 12.11.2014 №914/1138/14.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, направлених на забезпечення охорони і збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчій йому території земель лісового фонду на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства, а також докази відсутності його вини у протиправній бездіяльності.

Доводи відповідача щодо відсутності у Первомайському лісництві необхідної кількості майстрів лісу, наявності великого обсягу роботи, що полягає у здійснені рейдової роботи по трьом обходам, які розгалужені більш ніж на 50 км, та направлення лісгоспом щомісячно до Державної служби зайнятості звіти з проханням забезпечити підприємство необхідними спеціалістами є безпідставними, так як вказане не звільняє відповідача від обовязку, покладеного на нього державою на підставі лісового та природоохоронного законодавства щодо здійснення охорони лісів від незаконних рубок.

Водночас, колегія суддів зазначає, що посилання відповідача на ухвалу слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 10.02.2017 про визнання його потерпілим у межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12016220400001057 від 17.11.2016 за ст.246 КК України є безпідставними, так як ця ухвала не є належним та допустимим доказом відсутності його вини у незабезпеченні охорони і збереження лісу від незаконних рубок.

Згідно із ЦК України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Відповідно до посадової інструкції майстра лісу, що затверджена директором ДП «Зміївське лісове господарство» 01.11.2013 майстер лісу входить до державної лісової охорони, до посадових обовязків якого належить, зокрема, участь за дорученням лісничого в роботі огляду місць рубок, зебезпечення дотримання рубок лісу, затримання у встановленому порядку осіб винних у лісопорушеннях.

Із наданого суду акту прийому-передачі обходу від 11.10.2016 вбачається, що майстру лісу ОСОБА_14 було передано обхід №3, до якого входить також кв.84 Первомайського лісництва, на території якого було здійснено незаконне вирубування дерев.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 18.11.2016, винесеною державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області, ОСОБА_14 визнано виним за ст.65 КупАП за незаконну порубку дерев та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 204,00 грн. (а.с.157).

Постановою Зміївського районного суду Харківської області від 22.03.2017 вказану постанову скасовано (а.с.200).

Однак як вбачається із матеріалів справи зазначена вище постанова суду не набрала ззаконної сили, так як на неї було подано апеляційну скаргу, яка розглядається у Харківському апеляційному господарському суді по справі №621/2412/16-а.

Колегія суддів зазначає, що надання відповідачем постанови Зміївського районного суду Харківської області від 22.03.2017, якою скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення від 18.11.2016 №289/04-21 на ОСОБА_14 не є належним доказом відсутності вини, так як скасування постанови не може бути беззаперечним доказом відсутності вини відповідача за порушення лісового законодавства, а саме незабезпечення охорони лісів від незаконного вирубування.

Факт виявлення незаконної рубки лісу з однієї сторони та відсутність безпосередньо у відповідача, як особи, зобовязаної здійснювати контроль за збереженням лісів, будь-якої інформації з приводу даного факту та своєчасного його виявлення, що підтверджується також наявними у матеріалах справи сторінками з книги обліку лісопорушень Первомайського лісництва, свідчить про наявність вини відповідача щодо неналежної охорони лісу (бездіяльність), внаслідок чого скоєно незаконне вирубування лісу, а саме 163 дерев, та заподіяно державі шкоду.

Згідно із ч.1 ст.105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників (п.1 ч.2 ст.105).

Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Стаття 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

З огляду на викладене, відповідач, допустивши протиправну бездіяльність у вигляді невчинення дій, направлених на забезпечення охорони і збереження лісу від незаконного вирубування на підвідомчій йому території земель лісового фонду, діяв неправомірно, що призвело до незаконного вирубування невстановленими особами дерев у кількості 163 дерева, а відтак, відповідач на виконання вимог чинного законодавства повинен бути притягнутий до відповідальності за правопорушення, тобто має відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок допущення ним незаконного вирубування дерев.

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що у даному випадку наявні всі складові елементи делікту.

Таким чином, відповідач своїми діями порушив вимоги чинного законодавства, зокрема, приписи ст.ст. 19, 63, 64, 86, 89, 90 Лісового кодексу України.

Розмір шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням дерев визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. N 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».

Додатком №1 до постанови є такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту. Так, розмір шкоди залежить від діаметру дерев у корі біля шийки кореня,визначений у сантиметрах.

Перевіривши розрахунок шкоди (а.с.37), зумовленої незаконним вирубуванням дерев у розмірі 917832,00 грн., що здійснений відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. N 665, суд вважає його обґрунтованим та правомірно нарахованим. Таким чином, розмір шкоди становить 917832,00 грн.

Безпідставними є доводи скаржника про неможливість застосування такс, визначених постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 р, так як відповідно до ст.91 Лісового кодексу України, розмір збитків, завданих лісовому господарству, визначається за затвердженими таксами і методиками, а додаток №1 до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008р., визначає такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.

За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі, як обґрунтовано заявлений та підтверджений матеріалами справи.

Відповідно до ст.49 ГПК України з відповідача на користь прокуратури Харківської області підлягає стягненню судовий збір у розмірі 13767,48 грн.

З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Зміївське лісове господарство» (63404, Харківська область, Зміївський район, м. Зміїв, вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 00993099) на користь Держави 917832,00 грн., грошові кошти перерахувати на реквізити за кодом класифікації доходів бюджету 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», р/р 33111331700019, одержувач Первомайське УДКСУ Харківської області, код 37327442, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011.

Стягнути з державного підприємства «Зміївське лісове господарство» (63404, Харківська область, Зміївський район, м. Зміїв, вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 00993099) на користь прокуратури Харківської області (61000, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України, м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 13767,48 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено 25.05.2017 р.

Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4