
Справа № 815/1373/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3316,63 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3316,63 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрована в Білгород-Дністровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування з 23.01.2007 року, а з 01.01.2011 року як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач знаходилася на спрощеній системі оподаткування оподаткування як фізична особа-підприємець та сплачувала єдиний податок. Позивач зазначив, що згідно картки особового рахунку відповідач має заборгованість перед Управлінням по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3316,63 грн., яка утворилась за період з 21.01.2013 року по 22.04.2013 року. Оскільки відповідачем обов'язкові платежі не були сплачені, Управлінням виставлені вимоги про сплату недоїмки, які направлені на примусове виконання до виконавчої служби, а саме: виконавче провадження по вимозі про сплату недоїмки № 316 У від 18.03.2013 року за несплату єдиного внеску в сумі 4572,42 грн. відкрито 04.04.2013 року та виконавче провадження по вимозі про сплату недоїмки № 1156 У від 12.06.2013 року за несплату єдиного внеску на суму 1194,03 грн. відкрито 17.07.2013 року. Позивач також зазначив, що оскільки 28.07.2014 року відповідачем припинено підприємницьку діяльність, про що зроблено відповідний запис в ЄДР, державним виконавцем відділу ДВС Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області винесено постанову про закінчення виконавчих проваджень № 37417262 та № 38902507 від 11.12.2015 року на підставі п.3 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження". Як стверджує позивач, станом на 27.02.2017 року вищевказана заборгованість відповідачем не погашена.
13.04.2017 року до суду надійшла заява позивача про розгляд справи за відсутності представника Управління, в якій позивач також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Повідомлена у встановленому законом порядку про дату, час та місце розгляду справи відповідач в судове засідання повторно не з'явилася без поважних причин, тому згідно ч.4 ст.128 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності відповідача.
Керуючись ч.6 ст.128 КАС України, оскільки до суду не з'явилися всі особи, які беруть участь у справі, та враховуючи наявність підстав для розгляду справи в судовому засіданні, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 384/2011 від 06.04.2011 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Згідно ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV від 09 липня 2003 року, джерелами формування коштів Пенсійного фонду є страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення.
Згідно п. 3 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464) з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.01.2007 року та її підприємницьку діяльність було припинено 28.07.2014 року, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № НОМЕР_2.
Відповідач перебувала на обліку в Білгород-Дністровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області за № 15010310945 як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 року та з 01.01.2011 року як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплачувала єдиний податок.
У відповідності до ст. 1 Закону України №-2464-IV (в редакції, чинній на момент виникнення боргу та винесення вимог про сплату ЄСВ) під єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розуміється консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 2 ст. 3 Закону України №2464-IV передбачено, що єдиний внесок є загальнообов'язковим платежем.
Згідно п. 5 ст.7 Закону України № 2464 - IV єдиний внесок нараховується на суми незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ст.9 Закону України №2464-IV та Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010р. № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за №994/18289 (надалі за текстом - Інструкція) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно встановлених законодавством строків і тарифів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України №-2464-IV, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 8, 12 ст. 9 даного Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Законом України від 18.09.2012 року № 5292-УІ "Про внесення змін до статей 9 і 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" запроваджено нові граничні терміни сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для громадян - підприємців, зокрема для тих, що обрали спрощену систему оподаткування.
Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Частиною 1 ст.25 Закону №-2464-IV встановлено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно приписів ч.4 ст.25 №-2464-IV, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до п.6.4 Розділу VI Інструкції, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, інформації органів державної податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України.
Згідно картки особового рахунку відповідач має заборгованість перед Управлінням по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3316,63 грн., а саме: за 2012 рік розмір внесків, які підлягали сплаті до 21.01.2013 року складав 4572,42 грн. (залишок - 1724,59 грн.), за І квартал 2013 року розмір внесків, який необхідно було сплатити до 22.04.2013 року становить 1194,03 грн., за ІІ квартал 2013 року розмір внесків, що підлягав сплаті до 22.07.2013 року становить 398,01 грн.
18.03.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі виставлено вимогу про сплату недоїмки № Ф-316У на суму 4572,42 грн., на підставі якої 08.04.2013 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 37417262.
Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області від 11.12.2015 року закінчено виконавче провадження № 37417262 з примусового виконання вимоги про сплату недоїмки № Ф-316У від 18.03.2013 року у зв'язку з припиненням 28.07.2014 року підприємницької діяльності боржника.
12.06.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі виставлено вимогу про сплату відповідачем недоїмки № Ф-1156У на суму 1194,03 грн., на підставі якої 17.07.2013 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 38902507.
Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області від 11.12.2015 року закінчено виконавче провадження № 38902507 з примусового виконання вимоги про сплату недоїмки № Ф-1156У від 12.06.2013 року у зв'язку з припиненням 28.07.2014 року підприємницької діяльності боржника.
Доказів погашення вказаної заборгованості відповідач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
В постанові Верховного Суду України від 4 грудня 2013 у справі № 6-125цс13 зроблено висновок про те, що з огляду на положення статей 51, 52, 598 - 609 ЦК України, статей 47 - 49 Закону України від 14 травня 1992 р. № 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи - підприємця є те, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа - підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено право Пенсійного фонду та його територіальних органів звертатись до суду з позовами про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані позивачем по справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що сума заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2918,62 грн., яка виникла на підставі виставлених та вручених відповідачу вимог про сплату єдиного внеску від 18.03.2013 року № 316У та від 12.06.2013 року № 1156У (1724,59 грн. + 1194,03 грн. = 2918,62 грн.) підлягає стягненню з відповідача.
При цьому, докази виставлення відповідачу вимоги про стягнення єдиного внеску на суму 398,01 грн. та, відповідно, надіслання її відповідачу позивач до суду не надав, а тому відсутні підстави для стягнення з відповідача вказаної суми єдиного внеску.
З огляду на зазначене, враховуючи, що відповідачем заборгованість за період з 21.01.2013 року по 22.04.2013 року в сумі 2918,62 грн. не погашена, а підстави для стягнення з відповідача 398,01 грн. єдиного внеску відсутні, суд вважає, що позовні вимоги Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області підлягають частковому задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 7- 9, 11, 71, 86, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Єврейська, 28, код ЄДРПОУ 37893980) суму заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2918,62 грн. (дві тисячі дев'ятсот вісімнадцять гривень 62 копійки).
В решті позову - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В.В.Андрухів