
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 р. Справа № 804/16875/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
за участю секретаря судового засідання: Чаплигіної А.А.,
представника позивача: Лєвєнцова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства «Кривбасводоканал»
до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Комунальне підприємство «Кривбасводоканал» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття заходів за результатами розгляду заяви позивача про відстрочення грошових зобов'язань на строк, що виходить за межі одного бюджетного року; зобов'язати відповідача вчинити дії щодо прийняття рішення про відстрочення (перенесення термінів сплати) грошових зобов'язань позивача в сумі 7411770,91грн. по авансовим внескам з податку на прибуток за межі одного бюджетного року, а саме: на 20.12.2014р.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що згідно з договірними зобов'язаннями про розстрочення суми податкового боргу, позивач повинен сплатити розстрочені суми з авансових внесків з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у сумі 7411770,91грн. в термін до 20.12.2013р. (включно). Враховуючи тяжкий фінансовий стан підприємства, факт не отримання прибутку у розмірі, який би забезпечив повне фінансування авансових платежів, позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перенесення термінів сплати частки розстрочених сум на строк, що виходить за межі бюджетного року саме на суму 7411770,91 грн. Однак, вказана заява від 05.11.2013р. позивача в порушення приписів ст.100 Податкового кодексу України, а також приписів Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012р. №1261, що був чинний до 22.11.2013р., та п.п.2.3,3.2 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів України від 10.10.2013р. №574, була залишена відповідачем без відповіді, чим останнім допущено протиправну бездіяльність.
Представники позивача у судових засіданнях підтримали адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просили повністю його задовольнити.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав письмові пояснення, в яких зазначав, що Криворізькою південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області дійсно було отримано лист позивача від 05.11.2013р., який фактично не є запитом щодо надання відстрочки і несе в собі лише інформаційний характер, при цьому безпосередню відповідь з питання позивача про надання відстрочення грошових зобов'язань на строк, що виходить за межі одного бюджетного року, було надано листом Міністерства доходів і зборів України 25.11.2013р. в порядку приписів ст.100 Податкового кодексу України. Отже, відповідачем жодної бездіяльності допущено не було.
Представник відповідача у судових засіданнях також заперечував проти задоволення адміністративного позову.
У судове засідання 02.02.2016р. представник відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що протягом 2013 року між Комунальним підприємством «Кривбасводоканал» (далі - КП «Кривбасводоканал») та контролюючими органами різних рівнів, а саме: Криворізькою південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Криворізька південна ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області) та ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, були укладені договори про розстрочення грошових зобов'язань та додаткові угоди до них на підставі відповідних рішень, прийнятих цими контролюючими органами про розстрочення податкового боргу, згідно з якими позивач в термін до 20.12.2013р. (включно) має сплатити розстрочені суми з авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 7411770,91грн., а саме: рішення №4 від 29.01.2013р., договір№4 від 30.01.2013р. про розстрочення платежів на суму 2254700,92грн; рішення №14 від 19.02.2013р., договір №9 від 20.02.2013р. про розстрочення платежів на суму 2476030,46грн.; рішення №40 від 29.03.2013р., договір №14 від 29.03.2013р. про розстрочення платежів на суму 2681039,53грн.
05.11.2013р. КП «Кривбасводоканал» звернулося до Криворізької південної ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, правонаступником якої є Криворізька південна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - Криворізька південна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області), з листом за вих.№3752, в якому зазначалося, що, керуючись п.2.3 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013р. №574 (далі - Порядок №574), підприємство звернулося до Міністерства доходів і зборів України з листом від 17.10.2013р. №3527, в якому просить надати згоду на перенесення термінів сплати розстрочених сум по авансовим внескам з податку на прибуток в сумі 7411770,91грн. на грудень 2014 року, у зв'язку із чим позивач просить відповідача клопотати перед Міністерством доходів і зборів України щодо перенесення строків сплати вищевказаних розстрочених платежів з авансових внесків з податку на прибуток з 20.11.2013р. і 20.12.2013р. на 20.12.2014р.
Судом також встановлено, що вищевказаний лист позивача від 05.11.2013р. відповідач отримав 06.11.2013р., проте, жодної відповіді на нього не надавав.
При цьому як свідчать матеріали справи, КП «Кривбасводоканал» дійсно зверталося до Міністерства доходів і зборів України з листом від 17.10.2013р. №3527, в якому просило надати згоду на перенесення термінів сплати розстрочених сум по авансовим внескам з податку на прибуток в сумі 7411770,91грн. на грудень 2014 року.
Листом від 25.11.2013р. за вих.№6/99-99-11-02-03-15 Міністерство доходів і зборів України надало відповідь на звернення позивача від 17.10.2013р. №3527, в якій зазначило, що рішення про перенесення термінів сплати за межі бюджетного року може бути прийняте виключно по розстрочках, наданих платникам податків відповідно до рішень про розстрочення (відстрочення), прийнятих Міндоходів за межі бюджетного року.
Відповідно до п.100.1 ст.100 Податкового кодексу України (далі - ПК України) розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
При цьому статтею 100 Податкового кодексу України визначені дві окремі процедури надання розстрочок (відстрочок), а саме: у межах бюджетного року та за межі бюджетного року.
Так, згідно з п.100.8 ст.100 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку:
- стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником);
- стосовно місцевих податків і зборів - керівником контролюючого органу (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Відповідно до п.100.9 ст.100 ПК України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу щодо загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних років, приймається керівником (заступником керівника) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про що повідомляється центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Пунктом 100.13 статті 100 ПК України передбачено, що Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, на виконання вимог п.100.13 ст.100 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012р. №1261 затверджено Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків (далі - Порядок №1261), що був чинний до 22.11.2013р., тобто на момент звернення позивача з заявами зі спірного питання.
Згідно з п.3.1 Порядку №1261 для розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до підрозділу погашення податкового боргу органу державної податкової служби за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з письмовою заявою (додаток 1), в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо вказуються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин; аналізу фінансового стану; графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення. Підставою для розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків. Підставою для відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Відповідно до абз.1-2 п.3.2 Порядку №1261 за результатами розгляду керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дати подання заяви: приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), яке оформляється на бланку відповідного органу державної податкової служби (додаток 2); відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) в письмовій формі за відсутності підстав, наведених у пункті 3.1 цього розділу, та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених цим Порядком. У разі якщо рішення про розстрочення (відстрочення) приймається органом державної податкової служби вищого рівня, орган державної податкової служби за місцем обліку платника податків або за місцем обліку його грошових зобов'язань (податкового боргу) протягом 10 календарних днів розглядає заяву платника, здійснює аналіз його фінансового стану та формує відповідний висновок про можливість надання розстрочення (відстрочення), який разом з копіями документів, доданих платником до заяви, надсилає на адресу органу державної податкової служби вищого рівня.
Абзацом 3 пункту 3.2 Порядку №1261 передбачено, що у такому самому порядку здійснюється розгляд заяви платника податків у разі, якщо рішення приймається Державною податковою службою України. При цьому Державною податковою службою України рішення приймається протягом 10 календарних днів.
При цьому абзацами 1-3 пункту 4.10 Порядку №1261 встановлено, що у період дії розстрочення (відстрочення) платник має право порушувати перед органом державної податкової служби питання про перенесення термінів сплати частки розстроченої (відстроченої) суми в межах строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) у разі виникнення тимчасових фінансових або інших ускладнень з причин не залежних від нього. У цьому разі платник подає заяву про перенесення термінів сплати частки розстрочених (відстрочених) сум до органу державної податкової служби, з яким укладено договір про розстрочення (відстрочення). Рішення про перенесення раніше визначених термінів сплати частки розстрочених (відстрочених) сум може бути прийнято тільки за умови погодження вказаного питання з органом державної податкової служби, який приймав рішення про розстрочення (відстрочення). Рішення про перенесення раніше визначених термінів сплати частки розстрочених (відстрочених) сум з місцевих податків і зборів повинно також затверджуватися фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади.
Разом з тим, згідно з абз.4 п.4.10 Порядку №1261 передбачено, що у разі перенесення термінів сплати частки розстрочених (відстрочених) сум на строк, що виходить за межі бюджетного року, відповідне рішення приймається з дотриманням вимог пункту 2.3 розділу II цього Порядку.
Водночас, відповідно до п.2.3 розділу ІІ Порядку №1261 рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) щодо загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного бюджетного року, приймається керівником (заступником керівника) Державної податкової служби України за погодженням з Міністерством фінансів України.
Аналогічна процедура встановлена і приписами Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів України від 10.10.2013р. №574, який набрав чинності 26.11.2013р.
Таким чином, процедура перенесення раніше визначених термінів сплати розстрочок (відстрочок) за межі бюджетного року має здійснюватися виключно у рамках процедури розстрочення (відстрочення) за межі бюджетного року, у зв'язку із чим Криворізька південна ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області не є тим органом, що має прийняти рішення за зверненням позивача про відстрочення (перенесення термінів сплати) грошових зобов'язань позивача в сумі 7411770,91грн. по авансовим внескам з податку на прибуток, який відноситься до загальнодержавних податків (п.п.9.1.1 п.9.1 ст.9 ПК України), за межі одного бюджетного року, а саме: на 20.12.2014р., тим більше, що направлена КП «Кривбасводоканал» з цього приводу заява від 05.11.2013р. на адресу відповідача фактично носила інформаційний характер про звернення підприємства з таким питанням до Міністерства доходів і зборів України, тому і не передбачала прийняття відповідачем будь-якого рішення, водночас, спрямована підприємством заява до Міністерства доходів і зборів України останнім була розглянута, а підприємству надано відповідне роз'яснення.
За таких обставин, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, у зв'язку із чим, відповідно до ч.4 ст.118 КАС України, заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.12.2013р., підлягають скасуванню.
Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, згідно зі ст.94 КАС України, не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Кривбасводоканал» до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.12.2013р., скасувати.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова