Постанова № 66716077, 24.05.2017, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
465/7112/16-а
Номер документу
66716077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

465/7112/16-а

2а/465/88/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

24.05.2017 року Франківський районний суд м. Львова

в складі: головуючої- судді Марків Ю.С.

при секретарі- Цунівській А.І.

з участю позивача ОСОБА_2

та представника відповідача Страхоцької О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Залізничного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м.Львова, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної їй згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсії, з урахуванням підвищення окладів з 01.12.2015 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в розмірі 83 відсотки від суми заробітної плати, зазначеної у довідці департаменту економічної політики Львівської міської ради про складові заробітної плати №0023-67 від 10.11.2016 року. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку у Залізничному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Львова з 24.04.2003 року. 10.11.2016 року позивач звернулась відповідача із заявою про здійснення перерахунку їй пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки ДЕП ЛМР про складові заробітної плати №0023-67 від 10.11.2016 року. Рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку. Вважає, що дії управління Пенсійного фонду, щодо відмови у перерахунку їй пенсії, виходячи з розміру 83 % від суми заробітної плати, що зазначена у довідці, є неправомірними, такими, що не відповідають нормам Конституції України, принципам діяльності правової держави, суперечать практиці Європейського суду з прав людини та порушують її права.

Позивач у судовому засіданні позов підтримала повністю, пояснення дала аналогічні викладеним у ньому та просить такий задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти задоволення позову та пояснила, що Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова діє відповідно до вимог законодавства, оскільки 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№ 213-VIII). Пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» цього Закону встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до Закону України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Разом з тим, 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» (від 10.12.2015 року № 889-VIII). Вказаним законом не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу». Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 p., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова 1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ та регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Отже, на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку відсутні.

Крім цього, проведення перерахунку пенсії державного службовця на підставі норм Закону № 3723-ХІІ є неможливим ще з тих підстав, що у ст..37-1 цього Закону були внесені зміни ( на підставі Закону №76-VІІІ від 28.12.2014 року) , згідно яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідний нормативний акт Кабінетом Міністрів України не прийнятий.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала пояснення викладені в запереченні на позовну заяву, просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

З матеріалів адміністративної справи убачається, що відповідачем визнається та обставина, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Залізничному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 02.04.2003 року та отримує пенсію за віком, призначену згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 р. і пенсія позивачу призначена в розмірі 83 % заробітку.

10.11.2016 року ОСОБА_2 10.11.2016 року позивач звернулась відповідача із заявою про здійснення перерахунку їй пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки ДЕП ЛМР про складові заробітної плати №0023-67 від 10.11.2016 року.

Рішенням УПФУ у Франківському районі м. Львова №18001/05Д від 17.11.2016 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на те, що у зв'язку з набранням з 01 травня 2016 року чинності Закону України «Про державну службу» №889-ХІІ від 10.12.2015 року, Закон України від 16.12.1993 року №3723 втратив чинність. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсії. За відсутності правових підстав та механізму перерахунку пенсій державним службовцям та вилучено пункт 4 Постанови щодо порядку обчислення заробітку при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тобто не передбачено права на перерахунок пенсії державного службовця. Підстави для проведення перерахунок пенсій у зв'язку із підвищенням заробітку працюючого державного службовця відсутні.

Так, 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII. Вказаним законом не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» згаданого Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 p., № 52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-ХІІ та регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Отже, на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та підстави для такого перерахунку відсутні.

Статтею 37-1 Закону «Про державну службу» № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Проте, вищезазначена норма закону втратила чинність у зв'язку із набранням чинності Закону «Про державну службу» № 889-VIII, стаття 90 якого передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Водночас, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в проведенні позивачу перерахунку пенсії, оскільки заяву про перерахунок пенсії позивачем подано вже після 01.05.2016 р., тобто, після набрання чинності Закону «Про державну службу» № 889-VIII.

Крім того, перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати не передбачений також і постановою КМУ № 1013, оскільки вона визначає лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям.

Вказана позиція узгоджується із позицією, викладеною в постанові Вищого адміністративного суду України від 09.02.2017 року К/800/3271/17.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_2, а відтак у задоволенні таких слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 11-12, 60, 71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

у задоволенні адміністративного позову позов ОСОБА_2 до Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Суддя Марків Ю.С.