Постанова № 66676945, 18.05.2017, Апеляційний суд Київської області

Дата ухвалення
18.05.2017
Номер справи
359/2605/17
Номер документу
66676945
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 359/2605/17 Головуючий у І інстанції Криворучко І. В.Провадження № 33/780/467/17 Доповідач у 2 інстанції ДаніловКатегорія 429 18.05.2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 травня 2017 року м. Київ

Суддя Апеляційного суду Київської області Данілов О.М., за участю:

представника митниці: ОСОБА_1;

представника особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 ОСОБА_4 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 квітня 2017 року, якою:

ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_5, місце роботи: тимчасово не працює; проживає за адресою: Болгарія, м. Софія, вул. Братів Мілодінових, буд. 12;

визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн., з конфіскацією вилученої валюти у розмірі5000 доларів США,-

В С Т А Н О В И В:

28 лютого 2017 року о 18 год. 40 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4, який прилетів з Чеської Республіки, м. Прага, до України, літаком авіакомпанії «МАУ», рейсом № PS 808, обрав за формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор». Після перетину «білої лінії» у ОСОБА_3 ОСОБА_4 було виявлено 10000 євро та 5000 доларів США. За протоколом вилучено 5000 доларів США, решту грошових коштів у сумі 10000 євро, пропущено пасажирові.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обовязковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ від 27.05.2008 №148, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 квітня 2017 року, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4, визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн., з конфіскацією вилученої валюти у розмірі5000 доларів США.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ОСОБА_4 просить змінити постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 квітня 2017 року в частині накладання стягнення у вигляді конфіскації вилученої валюти та повернути останньому 5000 доларів США, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил від 28.02.2017 року, в іншій частині постанову залишити без змін.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Оцінюючи на правовій підставі докази, суд першої інстанції виходив із того, що громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4 своїми діями, які полягали у проходженні митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки в сумі, що не перевищує 10 000 євро, або еквівалент цієї суми в іншій валюті, порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки на момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався.

Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.

На підставі ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.

Суд першої інстанції не врахував всі обставини справи, характер скоєного, особу правопорушника, наявність помякшуючих та виключних обставини, прийшов до хибного висновку про те, що на правопорушника може бути накладено стягнення у вигляді адміністративного штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією вилученої валюти, яка являється безпосереднім предметом правопорушення, товаром, переміщення якого через митний кордон України обмежено.

Апеляційний суд не в повній мірі погоджується з висновком суду першої інстанції щодо не встановлення факту законності природи походження валютних коштів, які являються предметом порушення митних правил, а саме про те, що валюта, яку мав при собі громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4 під час проходження митного контролю має легальне походження.

28 лютого 2017 року ОСОБА_3 ОСОБА_4 прибув до України з Болгарії з метою пошуку вищого навчального закладу, для проходження підготовки до вступу на навчання. Задля забезпечення оплати за проходження підготовчих курів та подальшого навчання у вищому навчальному закладі, оренду житла та проживання в м. Києві. Батьки ОСОБА_3 ОСОБА_4 перерахували йому на рахунок кошти, які останній зняв з рахунку в розмірі 15000 доларів США перебуваючи в Болгарії, що стверджується довідкою про банківський рахунок за період: 20.02.2017 по 04.04.2017 року (а.с. 34-35).

Апеляційний суд приходить до висновку, що переміщувані ОСОБА_3 ОСОБА_4 грошові кошти, мають законне походження та підтверджується матеріалами справи.

Єдине протиправне діяння, яке було вчинено правопорушником, полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації. Шкода, яку ОСОБА_3 ОСОБА_4 міг потенційно завдати державі, була незначною: він не ухилялася від сплати мита та інших зборів, і не завдав державі іншої шкоди, якби він вивіз кошти не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформації про те, що ці кошти опинилися за межами території держави.

Жодних підстав вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо судом не встановлено.

Окрім того ОСОБА_3 ОСОБА_4 до адміністративної та кримінальної відповідальності раніше не притягувався, пояснив, що наміру приховати гроші або уникнути декларування в нього не було, все сталось випадково через незібраність та неуважність, свою вину визнає в повному обсязі та щиро розкаюється.

Для вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.

Висновок про звільнення порушника від додаткового адміністративного стягнення у вигляді конфіскації безпосереднього предмета правопорушення можливий за сукупності умов, а саме: правопорушник здійснив правопорушення з необережності, без приховування предмета, порушив правила проходження (проїзду) через «зелений коридор»; порушник перемістив предмет (грошві кошти) для власного використання (оплати проживання, харчування, лікування), і цей предмет має безсумнівно підтверджене законне походження та загалом може бути законно переміщений через митний кордон України за умови письмового декларування; предмет правопорушення не підлягає обкладенню митними платежами чи іншими податками та зборами; порушення митних правил полягає лише в тому, що предмет не було письмово задекларовано порушником, і жодних інших негативних наслідків порушення не настало державі не завдано майнової шкоди, збитків у вигляді не сплати митних платежів.

Апеляційним судом встановлені підстави для застосування положень ст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", оскільки, в матеріалах справи містяться докази, які свідчать про виключні обставини справи, а також про покладання на громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3 ОСОБА_4 "індивідуального надмірного тягаря".

Оцінивши докази в їх сукупності, що підтверджується матеріалами справи Апеляційний суд вважає, що накладення стягнення у вигляді штрафу є достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_3 ОСОБА_4 в подальшому, а також співрозмірним скоєному ним правопорушенню, підстав для застосування додаткового стягнення конфіскації вилученої валюти у суду немає, а тому постанову суду першої інстанції необхідно змінити в частині конфіскації валютних коштів повернувши їх правопорушнику, в решті постанову залишити без змін.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 289, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 квітня 2017 року щодо ОСОБА_3 ОСОБА_4 змінити в частині конфіскації валютних коштів.

Грошові кошти в розмірі 5000 доларів США, вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0111/125120101/17 від 28 лютого 2017 року повернути ОСОБА_3 ОСОБА_4.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

СУДДЯ