
Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2017 року справа №805/3226/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року в справі № 805/3226/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги в частині,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 04.07.2016 № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) частково на суму 155883,38 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про здійснення ТОВ «Укрспецмаш» господарської діяльності в населеному пункті, що не належить до території проведення антитерористичної операції, на підставі факту володіння майном у м. Бердянську.
Апелянт наголошує на тому, що місцезнаходженням позивача є смт. Мангуш та підтверджує цей факт відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Підприємство перебуває на обліку за своїм місцезнаходженням. Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області розташована на території населеного пункту смт. Мангуш, включеного до затвердженого Розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 та № 1275-р від 02.12.2015 переліку населених пунктів, де здійснювалася антитерористична операція.
Окрім цього ТОВ «Укрспецмаш» звертає увагу, що позивачем до податкового органу було подано заяву про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, апелянт вважає, що до товариства мають бути застосовані положення пункту 9-4 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Від Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на адресу суду надійшли заперечення н апеляційну скаргу, в яких відповідач просить розглянути справу без участі представника інспекції.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне відмовити в задоволенні вимог апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» (далі - позивач) перебуває на обліку Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, Мангуська ОДПІ), є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30 квітня 2015 року позивач звернувся до Мангуської ОДПІ із заявою про звільнення ТОВ «Укрспецмаш» від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-VI), а саме своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
13 травня 2015 року листом №2865/08/05-40-013 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, вказавши на те, що товариством не надано сертифікат Торгово-промислової палати на підтвердження обставин форс-мажору. Окрім цього у відповіді зазначено, що підприємство має майно в м. Бердянську Запорізької області.
10 липня 2015 року ТОВ «Укрспецмаш» звернулось до Донецької торгово-промислової палати із заявою № 228 про отримання сертифікату ТПП на підтвердження обставини непереборної сили (форс-мажору), що сталися на території проведення антитерористичної операції, для звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску та для не застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.
15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата надала відповідь № 1012/12.12-03, в якій роз'яснила, що Законом № 1669-VII внесені зміни до Закону № 2464-VI, внаслідок чого звільнено осіб від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
04 липня 2016 року податковий орган сформував вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17, відповідно до якої ТОВ «Укрспецмаш» мало сплатити 1115050,35 грн недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 30.06.2016.
Відповідно до розрахунку недоїмка в розмірі 1115050,35 грн складається з сум нарахуваного єдиного соціального внеску за період: листопад 2014 року - 56213,52 грн, грудень 2014 року - 60552,81 грн, січень 2015 року - 58108,34 грн, лютий 2015 року - 61213,28 грн, березень 2015 року - 62658,03 грн, квітень 2015 року - 66145,62 грн, травень 2015 року - 58217,07 грн, червень 2015 року - 66323,35 грн, липень 2015 року - 78197,2 грн, серпень 2015 року - 73713,77 грн, вересень 2015 року - 83483,67 грн, жовтень 2015 року - 71989,52 грн, листопад 2015 року - 64314,31 грн, грудень 2015 року - 69809,64 грн, січень 2016 року - 36099,97 грн, лютий 2016 року - 41906,45 грн, березень 2016 року - 40012,683 грн, квітень 2016 року - 37849,38 грн, травень 2016 року - 36144,87 грн.
ТОВ «Укрспецмаш» не погодилось із рішенням податкового органу та звернулось до суду із позовом, в якому оскаржує вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17 в частині сум за лютий - травень 2016 року.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VI передбачено, що його дія поширюється на відносини, які виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI (в редакції, чинної станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII), який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Частиною 4 статті 11 Закону № 1669-VII було внесено зміни до Закону № 2464-VI, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнити пунктом 9-3 такого змісту:
«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.»
Цей пункт в подальшому було перейменовано на 9-4.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053».
Юридичним місцезнаходженням позивача є смт. Мангуш, яке входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Разом з тим, фактично підприємство здійснює господарську діяльність у м. Бердянськ Запорізької області по вул. Гагаріна, 7 (адреса потужностей).
На підтвердження цього відповідачем надано Довідку про загальну інформацію щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» та результати його діяльності за період з 01.07.2010 по 30.09.2012, в якій зазначено відокремлений структурний підрозділ, розташований в м. Бердянськ. Довідка підписана директором та головним бухгалтером позивача.
Отже, позивач фактично здійснює діяльність в м. Бердянську, тобто на території, яка не входить до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
За таких обставин, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що ТОВ «Укрспецмаш» не звільнено від обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, тому вимога Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 04.07.2016 № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) за період лютий - травень 2016 року не підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року в справі № 805/3226/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги в частині - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року в справі № 805/3226/16-а - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук