Ухвала суду № 66673784, 23.05.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
805/4766/16-а
Номер документу
66673784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року справа №805/4766/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів:Василенко Л.А.

ОСОБА_2

при секретарі

судового засіданняОСОБА_3

за участю представників:

від позивачане зявився

від відповідача не зявився

від третьої особи ОСОБА_4 за довіреністю від 16.12.2016 року

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Пенсійного фонду України

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 09 лютого 2017 року

по адміністративній справі № 805/4766/16-а

за позовом ОСОБА_5

до Міністерства внутрішніх справ України

треті особи, які не заявляють

самостійних вимог

на предмет спору Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 (далі - позивач) у грудні 2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС) в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність МВС щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки на позивача про встановлення нових видів грошового забезпечення поліцейських для перерахунку раніше призначеної пенсії, та не наданні інформації до Пенсійного фонду України щодо встановлення нових видів грошового забезпечення для поліцейських;

- визнати протиправними дій МВС щодо відкидання підстав про перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, на вимоги зміненого законодавства;

- зобов'язати підготувати та невідкладно надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку на позивача про розмір грошового забезпечення офіцера поліції, який проходить службу на посаді заступника командира роти стройового підрозділу поліції, в спеціальному званні майора поліції, з календарною вислугою 21 рік, з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для перерахунку раніше призначеної пенсії;

- зобов'язати невідкладно надати до Пенсійного фонду України інформацію щодо встановлення нових видів грошового забезпечення поліцейських у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року позовні вимоги задоволені частково, внаслідок чого, визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відносно позивача; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відносно позивача. В іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с.66-69).

Третя особа, Пенсійний фонд України, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне зясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити (а.с.83-87).

Заявник апеляційної скарги зазначає, що новоутворені територіальні органи Національної поліції не є правонаступниками територіальних органів Міністерства внутрішніх справ з посиланням на постанову КМУ від 16.09.2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» та положення статті 104 Цивільного кодексу України. Зазначає, що відповідно до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі Порядок № 45), довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності посад) у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Пенсійний фонд України в апеляційній скарзі наголошує, що зміни до статті 63 Закону № 2262, внесені Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом № 900-VIII, а саме після 29 грудня 2015 року. Проте, як постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття Закону № 900-VIII і набрання ним чинності, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції.

Заявник апеляційної скарги в апеляційній скарзі зазначив про розгляд справи за відсутності представника фонду, це клопотання задоволено судом.

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 КАС України.

Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 23 травня 2017 року через канцелярію суду надав заяву про приєднання до апеляційної скарги в порядку ст. 192 КАС України, яка долучена до матеріалів справи, органи Пенсійного фонду від сплати судового збору звільнені на підставі п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір». В судовому засіданні представник управління доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити, судове рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач, представник відповідача в судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, що підтверджено копією паспорту серії ВС 894877, виданого 17.03.2001 р. Волноваським РВ УМВС України в Донецькій області (а.с.8).

Відповідно до копії посвідчення №28311 від 23.01.2002р., виданого УМВС України в Донецькій області, позивачу призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» (а.с.9).

У протоколі за пенсійною справою 28311 від 09.02.2017р. зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, остання посада - заступник по РЛС командира Волноваської роти полку ДПС ОСОБА_6 в Донецькій області, звання майор (а.с.63).

Листом від 04.11.2016р. №22/6-К-1758 МВС, за наслідками розгляду звернення позивача стосовно перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, повідомило позивача про відсутність достатніх законних підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (а.с.11).

Щодо права позивача на перерахунок пенсії у звязку з встановленням грошового забезпечення поліцейським Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пункту 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в статті 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Виходячи з наведених правових норм колегія суддів дійшла висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.

Щодо порядку проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до положень п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії органам, з яких особи були звільнені із служби.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом №2262-ХІІ визначено, що пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що на час розгляду справи судом апеляційної інстанції Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017, що надійшов до Пенсійного фонду України 28.03.2017 р., (вх. №1167/5), повідомило про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Проте, виконання МВС та ПФУ вимог Порядку № 45 відбулось вже на стадії апеляційного оскарження постанови суду, на час виникнення спірних правовідносин судами першої та апеляційної інстанції встановлена протиправна бездіяльність МВС.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що право колишніх працівників міліції на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 988 є безспірним, проте перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ, в тому числі і позивачу у справі, має бути здійснений відповідно до Порядку № 45.

Враховуючи встановлену судом протиправну бездіяльність МВС щодо невиконання вимог Порядку № 45 на час виникнення спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова винесена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 11, ст. 24, ст. 184, ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року по справі № 805/4766/16-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року по справі № 805/4766/16-а залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 травня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 23 травня 2017 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя :Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А. Василенко

ОСОБА_2