
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2017 р.Справа № 638/14258/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Пянової Я.В. , Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.03.2017р. по справі № 638/14258/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій та рішень протиправними та про зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
05.09.2016 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач), в якому з урахуванням уточнень, просив суд:
-визнати протиправними і незаконними дії та прийняті рішення ГУПФУ в Харківській області під час здійснення перерахунку моєї пенсії з 01.01.2008р. та всіх подальших перерахунків до дати прийняття рішення постанови суду, наслідками яких є позбавлення його колишнього працівника старшого начальницького складу ОСОБА_2 в Харківській області набутого права власності на призначену йому з 28.11.2005р. «за вислугу років» пенсію з її невідємними складовими розрахунковими частинами - складу заробітку (грошового забезпечення), що відображений в його грошовому атестаті №251 від 06.12.2005р. з якого обчислюється основний розмір пенсії належний йому, шляхом перепризначення йому як військовослужбовцю з присвоєнням військового звання «за вислугу років» нової пенсії з її недостовірними невідємними складовими розрахунковими частинами - зниженими складами заробітку (грошового забезпечення) з недостовірними додатковими видами в безпідставно знижених розмірах з яких обчислені знижені основні розміри пенсій;
- визнати за ним набуте право на перерахунок основного розміру пенсії з 01.01.2008р. з урахуванням підвищення максимального розміру посадового окладу в сумі -950грн.. що передбачений новою схемою посадових окладів додатка №11 затвердженого постановою КМ України від 07.11,2007р. №1294 за колишньою займаною посадою і зобовязати ГУПФУ в Харківській області: -поновити з 01.01.2008 року в повному обсязі його набуте право власності на його склад заробітку відображений в його грошовому атестаті №251 від 06.12.2005р. та здійснити станом на 01.01.2008 року перерахунок основного розміру його пенсії обчисленої з дійсного складу заробітку (грошового забезпечення) з урахуванням підвищеного максимального розміру посадового окладу - 950грн.; підвищення посадового окладу на 50%; окладу за спеціальне звання - 125грн; відсоткової надбавки за вислугу років 30%; надбавки 100%; надбавки за особливі умови служби 50%; надбавки за безперервну службу 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; доплати від пенсії 50%; надбавки за безперервну службу 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; доплати від пенсії 50%; премії 33,3% і виплачувати основний розмір пенсії у розмірі 65% визначеної суми складу заробітку (грошового забезпечення) та виплатити різницю в пенсії за минулий час з 05.09.2015р. з урахуванням компенсації втрати частини доходів.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 06.09.2016 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Начальника головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, Начальника ГУНП в Харківській області про визнання дій та рішень протиправними, скасування і визнання рішень не чинними та зобовязання вчинити певні дії за період до 04 березня 2016 року залишено без розгляду.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково.
Ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 06.09.2016 року по справі №638/14258/16-а змінено в частині залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій та рішень протиправними, скасування і визнання рішень нечинними та зобовязання вчинити певні дії за період до 04.03.2016 року, зазначивши 05.09.2015 року.
В решті ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 06.09.2016 року по справі №638/14258/16-а - залишено без змін.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.03.2017 року визнано протиправними дії ГУПФУ в Харківській області під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008р. та всіх подальших перерахунків , наслідками яких є позбавлення ОСОБА_3 колишнього працівника старшого начальницького складу ОСОБА_2 в Харківській області набутого права власності на призначену з 28.11.2005р. «за вислугу років» пенсію з її невід'ємними складовими розрахунковими частинами - складу заробітку (грошового забезпечення), що відображений в грошовому атестаті №251 від 06.12.2005р. з якого обчислюється основний розмір пенсії належний позивачу, шляхом перепризначення позивачу, як військовослужбовцю з присвоєнням військового звання «за вислугу років» нової пенсії з її невід'ємними складовими розрахунковими частинами - зниженими складами заробітку (грошового забезпечення) з недостовірними додатковими видами в безпідставно знижених розмірах з яких обчислені знижені основні розміри пенсій.
Визнано за ОСОБА_1 набуте право на перерахунок основного розміру пенсії з 01.01.2008р. з урахуванням підвищення максимального розміру посадового окладу в сумі 950 грн., що передбачений новою схемою посадових окладів додатка №11 затвердженого постановою КМ України від 07.11.2007р. №1294 за колишньою займаною посадою і зобов'язати ГУПФУ в Харківській області:
- поновлено з 01.01.2008 року в повному обсязі набуте право власності на свій склад заробітку відображений в грошовому атестаті №251 від 06.12.2005р. та здійснити станом на 01.01.2008 року перерахунок основного розміру пенсії обчисленої з дійсного складу заробітку (грошового забезпечення) з урахуванням підвищеного максимального розміру посадового окладу - 950грн.; підвищення посадового окладу на 50%; окладу за спеціальне звання - 125 грн; відсоткової надбавки за вислугу років 30%; надбавки 100%; надбавки за особливі умови служби 50%; надбавки за безперервну службу 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; доплати від пенсії 50%; премії 33,3% і виплачувати основний розмір пенсії у розмірі 65% визначеної суми складу заробітку (грошового забезпечення) та виплатити різницю в пенсії, починаючи з 05.09.2015р.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 1102 гр. 40 коп..
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.03.2017 року в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, незаконною та постановленою з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання 16.05.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 28.11.2005 року позивач звільнився зі служби УДСБЕЗ УМВС в Харківській області з одночасним призначенням пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року. Відповідно до цього Закону позивач ОСОБА_3, набув право - на довічну пенсію за вислугу років.
За останньою займаною штатною посадою при звільненні у зв'язку із виходом на пенсію його грошове забезпечення складалося з: посадового окладу - 140 грн., підвищення посадового окладу на 50% - 70 грн., окладу за спеціальне звання - 125 грн., процентної надбавки за вислугу років (30 %) - 100,50 грн., 100-відстокової надбавки -344,50 грн., надбавки за особливі умови служби (50%) 167,50 грн., надбавки за безперервну службу 50% - 807,79 грн., надбавки за таємність 15% - 31,50 грн., доплата від пенсії 50% - 636,19 грн., премії (33,3%) -806,79 грн.
З 01 січня 2008 року ОСОБА_3, ГУПФ призначено пенсію за вислугу років у розмірі 65 % грошового забезпечення.
На підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 10028783, виданої УФЗБО ГУМВСУ, ГУПФ проведено перерахунок призначеної пенсії, грошове забезпечення, з якого нараховується пенсія визначено, виходячи з: посадовий оклад - 900 грн.; оклад за військове звання - 125 грн.; процентна надбавка за вислугу років (30%) 307,50 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами (15%) - 135,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (18 %) 162,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання (42%) 559,65 грн., премія (17 %) 372, 16 грн., всього 2561,31 грн.
Позивач, не погодившись з вищевказаним рішенням відповідача, звернувся за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що в цьому грошовому забезпеченні знижений основний розмір пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»)
Пленумом Верховного Суду України (п. 8 постанови від 15 квітня 2005 № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб») роз'яснено, що згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії. При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Положеннями ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що внаслідок перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області пенсії позивача в 2008 році було порушено його право на належний рівень пенсійного забезпечення, а саме зміна грошового забезпечення позивача шляхом заниження раніше встановлених додаткових видів грошового забезпечення та врахування нових, які він на момент звільнення не отримував, що є протиправним.
Колегія суддів вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинно було провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням встановлених позивачу на момент звільнення складових грошового забезпечення та зміненого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 посадового окладу.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі , а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членами їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
У відповідності до п.7 та п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця ( надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення, що сталося після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом , осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, проводиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюється пенсії.
Указом Президента України № 615/95 «Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України», встановлено, що з метою посилення соціального захисту військовослужбовців» та відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлена для військовослужбовців ( крім військовослужбовців строкової служби ) щомісячні надбавки у розмірі 40 % від окладів грошового утримання та 50% від окладів грошового утримання за особливі умови служби, виконання особливо важливих завдань та значного обсягу робіт.
Щомісячні надбавки, запроваджені Указом Президента України від 14.07.1995 року №615/95 належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії військовослужбовцям, які отримували їх під час проходження служби і були звільнені зі служби після їх запровадження, в порядку, визначеному п.7 постанови КМУ №393, в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, приймаючи рішення про перерахунок пенсії позивачу, діяв не на підставі, не у межах, та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому оспорюванні дії відповідача дійсно порушують гарантовані державою права позивача, які підлягають поновленню.
Щодо доводів апеляційної скарги з приводу порушення судом першої інстанції положень ст.99 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Частинами 1, 2 ст.99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України ( в редакції, яка діяла на час розгляду і вирішення справи) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2016 року визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тому, колегія суддів, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року, зазначає, що тільки позовні вимог за період до 05.09.2015 року в силу приписів статті 100 КАС України підлягають залишенню без розгляду, інші вважаються такими, що заявлені в межах процесуального строку.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.03.2017р. по справі № 638/14258/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повний текст ухвали виготовлений 22.05.2017 р.