Ухвала суду № 66647697, 17.05.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
802/2382/16-а
Номер документу
66647697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2382/16-а

Головуючий у 1-й інстанції:Слободонюк М.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

17 травня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Головне управління Державного казначейства України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

28 грудня 2016 року позивач, публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз", звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області; ОСОБА_5 ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області, щодо не повернення надмірно сплаченої суми грошового зобовязання по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на загальну суму 87 886,28 грн., в тому числі по: ОСОБА_4 ОДПІ на суму 49 595,81 грн.;ОСОБА_5 ОДПІ на суму 38290,47 грн.;

-зобовязати ОСОБА_4 ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби у Вінницькій області висновок про повернення надмірно сплаченої суми грошового зобовязання по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 49 595,81 гривень на поточний рахунок ПАТ Вінницягаз (п/р НОМЕР_1 в ПАТ Банк Кліринговий дім, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03338649);

-зобовязати ОСОБА_5 ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби у Вінницькій області висновок про повернення надмірно сплаченої суми грошового зобовязання по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 38290,47 гривень на поточний рахунок ПАТ Вінницягаз (п/р НОМЕР_1 в ПАТ Банк Кліринговий дім, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03338649).

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, позивач просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області в судовому засіданні заперечила проти задоволення апеляційної скарги та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представники відповідача ОСОБА_5 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області та третьої особи в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені вчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації Вінницягаз є юридичною особою, яке створено на підставі наказу Державного комітету по нафті і газу від 11 березня 1994 р. №103 шляхом перетворення Державного підприємства по газопостачанню та газифікації Вінницягаз у Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації Вінницягаз на підставі Указу Президента України Про корпоратизацію підприємств від 15 червня 1993 року № 210/93 та перейменоване у Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації Вінницягаз відповідно до вимог Закону України Про акціонерні товариства.

Згідно п. 1.5.4 Статуту ПАТ Вінницягаз, Товариство має право створювати (відкривати) філії та представництва, інші відокремлені підрозділи як на території України, так і за її межами. Питання про створення та припинення (ліквідацію) філій, представництва та інші відокремлені підрозділи належить до компетенції Наглядової ради Товариства.

З матеріалів справи встановлено, що ПАТ Вінницягаз мало відокремлені підрозділи, а саме Хмільницьке міжрайонне управління газового господарства, ОСОБА_4 управління газового господарства, ОСОБА_4 управління газового господарства, Козятинське міжрайонне управління газового господарства, відомості про реєстрацію яких було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та присвоєно ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи.

Згідно Положень про Хмільницьке МУГГ, ОСОБА_4 УГГ, ОСОБА_4 МУГГ та Козятинське МУГГ, останні є філіями - відокремленими підрозділами Товариства, які не мають статусу юридичної особи, здійснюють частину делегованих господарських функцій Товариства відповідно до мети (цілей), задач та предмету діяльності Товариства (п. 1.3 Положення); діють без права юридичної особи, від імені Товариства, при цьому мають круглу печатку, окремий баланс, що входить в зведений баланс Товариства, поточні рахунки в банківських установах та майно (п. 1.6 Положення).

Згідно п. 3.9 Положень філії самостійно ведуть свій окремий баланс, обраховують у встановленому порядку податки та інші обовязкові платежі у бюджет, підставою сплати яких є господарська діяльність Філії та передають їх Товариству у строки, що встановлені графіком документообігу. Податки, належні до сплати в місцевий бюджет, сплачуються філією самостійно, якщо інший порядок не визначено Правлінням.

При цьому, Наглядовою радою ПАТ Вінницягаз (протокол № 14/03-2012) прийнято рішення ліквідувати (закрити) ОСОБА_4 управління газового господарства, на виконання якого було проведено закриття відокремленого підрозділу - ОСОБА_4 УГГ, про що внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 16.04.2012 року за № 11741040095002242.

Також, на виконання прийнятого Наглядовою радою ПАТ Вінницягаз рішення від 05.12.2014 року (протокол № 05/12-2014) було проведено закриття наступних відокремлених підрозділів:

- Хмільницького МУГГ, про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10.04.2015 року за №11741040160002242;

- ОСОБА_4 МУГГ, про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 02.04.2015 року за № 11741040157002242;

- Козятинського МУГГ, про що відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 27.03.2015 року за № 11741040155002242.

Судом встановлено, що за ліквідованими відокремленими підрозділами ПАТ Вінницягаз рахується переплата по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме:

- за Хмільницьким МУГГ (код бюджетної класифікації 71010000) в сумі 34217,03 грн., що підтверджується актом звірки від 16.03.2016 р. № 113-07;

- за ОСОБА_4 УГГ (код бюджетної класифікації 71010000) в сумі 25099,51 грн., що підтверджується актом звірки від 16.03.2016 р. № 224-07;

- за ОСОБА_4 МУГГ (код бюджетної класифікації 71010000) в сумі 24496,30 грн., що підтверджується актом звірки від 16.03.2016 р. № 236-07;

- за Козятинським МУГГ (код бюджетної класифікації 71010000) в сумі 4073,44 грн., що підтверджується актом звірки від 18.03.2016 р. № 469-20.

01.08.2016 року ПАТ Вінницягаз, керуючись положеннями пункту 5 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 року №6, звернулось відповідачів із заявами про повернення йому надміру сплачених філіями коштів.

Листами від 09.08.2016 року №971/10/02-23-20-515, від 10.08.2016 року №1289/79 та від 09.08.2016 року №9405/10/17-005 ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області та ОСОБА_5 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області було відмовлено ПАТ Вінницягаз у поверненні надміру сплаченого єдиного внеску, посилаючись на те, що позивач не зареєстрований платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ОДПІ та не проводив його сплату, оскільки відповідно до вимог п. 43.1 ст. 43 ПК України відповідна переплата може бути повернута виключно платникам даних коштів.

Не погоджуючись з вказаними відмовами відповідачів у поверненні надміру сплачених ліквідованими відокремленими підрозділами сум єдиного внеску ПАТ Вінницягаз звернулось з адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.5 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч. 13 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено, що суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 року № 6 затверджено Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів).

Згідно ч. 1 п. 5 Порядку №6 повернення Коштів здійснюється у випадках надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719.

Повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення. У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку (п. 6 Порядку №6).

Відповідно до п. 7 Порядку № 6 у разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації.

Також, п. 7 Порядку №6 встановлені випадки, коли заява залишається без задоволення, а саме: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.

У разі відмови в задоволенні заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 Платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.

Отже, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що чинним законодавством передбачене право платника на повернення надміру сплачених ним сум єдиного внеску, з одночасним зверненням платника з відповідною заявою та відсутність у нього заборгованості по даному платежу. Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Порядок №6 конкретизує право на повернення надміру сплачених сум єдиного внеску виключно платника вказаних коштів.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 УГГ та ОСОБА_4 МУГГ зареєстровані як окремі платники ЄСВ в ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області; Хмільницьке МУГГ та Козятинське МУГГ зареєстровані платниками ЄСВ в ОСОБА_5 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, тоді як ПАТ Вінницягаз перебуває на податковому обліку та зареєстроване як платник ЄСВ в Офісі великих платників податків ДФС (код податкового органу 2810).

Колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта щодо того, що ПАТ Вінницягаз було відповідальним за сплату до бюджету єдиного внеску в період діяльності Хмільницького МУГГ, ОСОБА_4 УГГ, ОСОБА_4 МУГГ та Козятинського МУГГ, оскільки судом встановлено, що вказані філії мали свій відокремлений баланс та самостійно вели розрахунки із застрахованими особами, тобто були окремими платниками єдиного внеску, у звязку з чим ведення Товариством централізованого кадрового обліку працівників філії не змінює статус філій як платників, їх прав та обовязків, які виникають за наявності такого статусу.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що порядок повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску нормативно врегульовано по іншому, ніж для податкових платежів. І згідно пункту 2 Порядку № 6, цей нормативний документ визначає процедуру повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску. Саме такими платниками були Хмільницьке МУГГ, ОСОБА_4 УГГ, ОСОБА_4 МУГГ та Козятинське МУГГ які нараховували, обчислювали і сплачували єдиний внесок, та за якими, відповідно, рахується переплата цього платежу, а не ПАТ Вінницягаз.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що в межах врегульованих Порядком № 6 правовідносин, ПАТ Вінницягаз не є тією особою платником, який сплачував суми єдиного внеску та який набув прав на повернення переплачених коштів.

Таким чином, оскільки ПАТ Вінницягаз не являлось платником єдиного внеску в ОСОБА_4 ОДПІ та ОСОБА_5 ОДПІ та не сплачувало таких платежів, тому колегія судді приходить до висновку про відсутність підстав для повернення надміру сплачених сум єдиного внеску, які рахуються за ОСОБА_4 УГГ, ОСОБА_4 МУГГ, Хмільницьким МУГГ та Козятинським МУГГ у відповідності до положень Порядку № 6.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Доводи апеляційної скарги не спростовують вищевикладеного і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 23 травня 2017 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7