
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 травня 2017 року № 826/6908/15
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом:ОСОБА_1до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича Фонду гарантування вкладів фізичних осібпро визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У квітні 2015 р. до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність та рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича щодо не включення ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 06.03.1996 р., номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. (двісті тисяч гривень, 00 коп.) на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича включити ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 06.03.1996 р., номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. (двісті тисяч гривень, 00 коп.) на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 06.03.1996 р., номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. (двісті тисяч гривень, 00 коп.) на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 06.03.1996 р., номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1) до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. (двісті тисяч гривень, 00 коп.) на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.
В обґрунтування позову зазначено, що 12.09.2014 р. між позивачем та банком укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку. 12.09.2014 р. на цей рахунок зараховано 200 000 грн.
Надалі, враховуючи прийняття відносно банку рішень про його віднесення до категорії неплатоспроможних, про запровадження тимчасової адміністрації, про призначення Уповноваженої особи Фонду на період дії тимчасової адміністрації з 05.12.2014 р. по 04.03.2015 р., рішення НБУ від 27.02.2015 р. про відкликання банківської ліцензії та рішення Виконавчої дирекції Фонду від 02.03.2015 р. про початок процедури ліквідації банку, позивач звернулася до банку-агента (ПАТ "Укрінбанк") та отримала інформацію про відсутність в списках на виплату суми відшкодування залишку коштів на її поточному рахунку.
У зв'язку з цим позивач звернулася 31.03.2015 р. до Уповноваженої особи Фонду із відповідним зверненням про включення її до повного переліку вкладників та надання Фонду повного переліку вкладників.
У відповідь надійшов лист від 07.04.2015 р. за № 19/1284, де повідомлено, що вбачаються підстави для визнання договору нікчемним про що було повідомлено Фонд. Із листа судом встановлено, що за фактом вчинення службовими особами ПАТ "Банк Камбіо" злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, зареєстровано кримінальне провадження та здійснюється досудове розслідування.
Між тим, посилаючись на положення Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", позивач вважає, що мала всі законні підстави для включення до переліку вкладників та наступного включення до реєстру вкладників, яким за рахунок Фонду здійснюється виплата гарантованої суми та відсутні підстави, які б унеможливлювали виплату гарантованої суми.
Відтак, позивач просить задовольнити позов, вважаючи протиправною бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення позивачки до переліку вкладників, яким здійснюється відшкодування коштів за рахунок Фонду.
Уповноважена особа Фонду, як підтверджується матеріалами справи, заперечує проти позову та, надавши письмові заперечення, зазначає, що кошти на поточний рахунок позивачки надійшли внаслідок так званого "дроблення" коштів з поточного рахунку іншої особи з метою штучного створення обов'язку Фонду щодо відшкодування вкладу за рахунок бюджету. Особа, яка перерахувала кошти на рахунок позивачки намагається отримати кошти не в порядку черговості від банку (4-а черга, ч. 4 п. 1. ст. 52 Закону), а за рахунок коштів Фонду, тобто внаслідок укладання таких правочинів надається перевага одному вкладнику, розмір вкладу якого перевищує встановлений граничний розмір відшкодування, а саме, вказана особа має намір отримати за рахунок коштів Фонду відшкодування, яке перевищує 200000 грн., замість отримання залишку вкладу понад граничний розмір відшкодування за рахунок реалізації майна банку як кредитор 4 черги.
Зазначається також, що згідно виписок по рахунку позивачки, на її поточний рахунок було перераховано у сумі 200000 грн. (перерахування коштів на рахунки інших фізичних осіб), які того ж дня були перераховані на поточні рахунки інших осіб, тобто були роздроблені.
Враховуючи положення профільного закону та ЦК України, як зазначається цим відповідачем, беручи до уваги рішення (протокол) комісії від 27.02.2015 р., було тимчасово обмежено здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів владникам за рахунками вкладників. Враховуючи нікчемність правочину, укладеного позивачкою з банком, Уповноважена особа вважає свої дії правомірними та просить у задоволенні позову відмовити.
Представник Фонду у письмових запереченнях проти позову зазначив по суті про передчасність вимог до Фонду, оскільки відповідні дії вчиняються Фондом лише після подання Уповноваженою особою переліку вкладників або додаткової інформації про вкладників, а відтак, оскільки з боку Фонду відсутнє будь-яке порушення прав позивача, просить у задоволенні позову відмовити.
Постановою Окружного адміністративного суду м Києва від 09.06.2015 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Однак ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.07.2016 р. №К/800/41990/15 рішення судів попередніх інстанцій скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
За результатами судового засідання, дослідивши наявні у справі документи, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.
Отже, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, а також вивчивши норми чинного законодавства та позицію судів вищих інстанцій з приводу такого спору Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
12.09.2014 р. між Публічним акціонерним товариство "БАНК КАМБІО" (далі - Банк) та ОСОБА_1 (надалі - Клієнт), укладено договір про відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3.
Згідно з умовами договору банк відкриває Клієнту поточний рахунок та здійснює розрахунково-касове обслуговування. Клієнт має право самостійно розпоряджатися наявними на рахунку коштами відповідно до режимів функціонування рахунків.
12.09.2014 р. платіжним дорученням № 2 ОСОБА_3 з рахунку у Банку перераховано на рахунок позивачки у цьому ж Банку 200 000 грн. Призначення платежу: перерахування коштів на рахунок іншої ФО.
Крім того, як вбачається із банківської виписки по рахунку ОСОБА_3, в цей же день з її рахунку здійснено перерахування коштів на п'ять рахунків інших фізичних осіб: чотири платежі по 200 000 грн. та на один рахунок - 131 463,54 грн.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014 р. № 782 "Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК КАМБІО" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 04.12.2014 № 140 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК КАМБІО", згідно з яким з 05.12.2014 р. запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК КАМБІО", код ЄДРПОУ 26549700, МФО 380399, місцезнаходження: вул. вул. Заньковецької /Станіславського, 3/1, м. Київ, 01001.
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК КАМБІО" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Бондаря Юрія Миколайовича.
Тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК КАМБІО" запроваджено строком на три місяці з 05.12.2014 р. по 04.03.2015 р.
Оголошення про наведене оприлюднено на офіційному веб-сайті Фонду.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) № 160 з 25.12.2014 р. відсторонено від виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК КАМБІО" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Бондаря Юрія Миколайовича.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 161 з 25.12.2014 р. уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК КАМБІО" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича.
Під час дії тимчасової адміністрації, а саме 17.02.2015 р., Уповноваженою особою Фонду прийнято наказ № 157 "Про перевірку вкладів фізичних осіб в ПАТ "Банк Камбіо". Для цієї мети створено Комісію з перевірки вкладів фізичних осіб.
27.02.2015 р. Комісією з перевірки вкладів фізичних осіб складено протокол, в якому зазначено про встановлення наступних фактів: безготівкове перерахування грошових коштів з банківських рахунків юридичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в Банку у серпні - вересні 2014 р. (загальна сума залишків по цим банківським рахункам фізичних осіб станом на 05.12.2014 р. склала 54 701 865,14 грн.; безготівкове перерахування грошових коштів з банківських рахунків фізичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в Банку у серпні - вересні 2014 року (загальна сума залишків по цим рахункам фізичних осіб станом на 05.12.2014 р. складає 222 079 798,70 грн.
У вищезгаданому протоколі констатується, що призначення платежу вищевказаних операцій свідчить про їх нетиповий характер: надання та повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів на поповнення поточного рахунку фізичної особи тощо. На підставі вищевказаного Комісія запропонувала Уповноваженій особі Фонду тимчасово обмежити здійснення Банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015 р. №144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК КАМБІО", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 02.03.2015 р. № 46 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016 включно.
04.03.2015 р. на офіційному веб-сайті Фонду розміщено оголошення в якому зазначено, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) 02.03.2015 № 46 про початок ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО" Фонд з 06.03.2015 р. розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ "БАНК КАМБІО" з 06.03.2015 по 17.04.2015 включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПАТ "УКРІНБАНК". Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Відшкодування вкладникам ПАТ "БАНК КАМБІО", які з будь-яких причин не звернуться до банку-агента Фонду в період з 06.03.2015 по 17.04.2015, здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.
Для отримання гарантованої суми відшкодування вкладникам необхідно звернутись до ПАТ "УКРІНБАНК" та пред'явити паспорт і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).
Виплати відшкодувань вкладникам здійснюватимуться в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше 200 тисяч гривень.
31.03.2015 р. позивачем на ім'я Уповноваженої особи Фонду подано звернення, в якому зазначено про відсутність її в списку на виплату гарантованої суми. Позивач просила включити її до повного переліку вкладників та надати до Фонду повний перелік вкладників для включення Фондом позивачки до загального реєстру вкладників із подальшим здійсненням відшкодування у сумі 200 000 грн.
07.04.2015 р. Уповноваженою особою Фонду на ім'я позивача сформовано відповідь за №19/1284, в якій зазначено про проведення перевірки на предмет наявності ознак, передбачених ч. 2 ст. 38 Закону щодо нікчемності правочину. Зазначено, що операції по рахунку за зверненням позивачки підпадають під наведені ознаки. Крім того, зазначається про реєстрацію кримінального провадження за фактом вчинення службовими особами Банку злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України та зазначено, що досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням СБ України. Також Уповноваженою особою Фонду зауважено, що після отримання відповіді про законність операцій по рахунку позивача, Фондом будуть вжиті заходи по розблокуванню виплат та включення їх до відповідного реєстру.
Не погоджуючись із такою позицією та вважаючи описану вище бездіяльність та рішення незаконними, позивач звернулася за захистом своїх порушених прав та інтересів у судовому порядку до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 4 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Частиною 1 та 2 ст. 26 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" передбачено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований ст. 27 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб", відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
При цьому, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч. 4 ст. 26 цього Закону.
Перелік складається, як передбачено п. 4 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 р. №14 (в редакції до внесення змін згідно із рішенням 20.10.2014 р. за №1293/26070, які набрали чинності 11.11.2014 р.) (далі - Положення № 14) станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Тобто, задля належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема, з метою забезпечення гарантованого Законом України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" відшкодування коштів за вкладами, уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Частиною 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" визначено, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною 3 цієї статті.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 38 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у ч. 2 ст. 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Фонд здійснює відшкодування грошових коштів за вкладами тільки за результатами прийняття виконавчою дирекцією рішення про затвердження реєстру вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, яке підписує Директор - розпорядник Фонду. За відсутності вкладника у зазначеному реєстрі, підстави для проведення виплат вкладнику банка у Фонду відсутні.
Пунктом 1 ч. 5 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.
Згідно з п. 1 ч. 6 зазначеної статті обмеження, встановлене п. 1 ч. 5 цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
Абзацами 9 та 10 ч. 6 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" зобов'язання банку, передбачені п.п. 1 - 4 ч. 6 цієї статті, виконуються банком у межах його фінансових можливостей у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду. З метою забезпечення виконання зобов'язань банку, передбачених п. 1 частини шостої цієї статті, Фонд має право надати банку цільову позику. Виплати за такими зобов'язаннями за рахунок цільової позики Фонду мають розпочатися не пізніше першого місяця з дати запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації, а для системно важливих банків - не пізніше двох місяців.
Водночас положеннями ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено ряд заходів, які повинна вживати Уповноважена особа Фонду, щодо забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку.
Так, як передбачено частиною 2 цієї статті, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
В свою чергу ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, а саме:
1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;
2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;
3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;
4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;
5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";
6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
Частиною 4 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що Уповноважена особа Фонду: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.
У разі отримання повідомлення уповноваженої особи Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину (ч. 5 ст. 38 Закону №4452).
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти.
Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.
З наявної на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформації вбачається, що протягом 30 робочих днів з дня початку виплат вкладник може отримати свої кошти в межах гарантованої суми відшкодування безпосередньо у відділеннях банка-агента. Після закінчення зазначеного терміну виплати гарантованої суми відшкодування відбуватимуться за результатом розгляду індивідуальних письмових звернень вкладників (заяв).
Між тим, в ракурсі спірних правовідносин варто також здійснити посилання на положення Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», яким встановлено, що переказом коштів є рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.
Ініціатором, у відповідності до цього закону є особа, яка на законних підставах ініціює переказ коштів шляхом формування та/або подання відповідного документа на переказ або використання електронного платіжного засобу.
Частиною 2 пункту 1.6. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою НБУ №22 від 21.01.2004 р., банк не має права визначати та контролювати напрями використання коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами на власний розсуд.
Пунктом 1.7. згаданої Інструкції визначено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі розрахункових документів стягувачів згідно з главами 5 та 12 цієї Інструкції.
Частиною 5.2 ст. 5 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що відносини між суб'єктами переказу регулюються на підставі договорів, укладених між ними з урахуванням вимог законодавства України.
Водночас предметом спірного договору, як вбачається, є відкриття Банком поточного рахунку, операції за яким можуть здійснюватись з використанням електронних платіжних засобів Клієнту в українських гривнях для проведення розрахунків і використанням платіжної карти.
При цьому, на думку суду, операція з переказу коштів з рахунку третьої особи на рахунок позивача жодним чином не надає позивачу як кредитору Банку переваг (пільг), прямо не встановлених для неї законодавством чи внутрішніми документами банку. Попри це, суд погоджується, що операція з переказу коштів з рахунку однієї фізичної особи на користь іншої фізичної особи (отримувача) не може вважатись правочином, який укладено безпосередньо між банком та контрагентом. Вказаний висновок в повному обсязі підтверджується відповідною нормою Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №2 від 05.07.2012 р.
Так, ч. 3 пункту 1.20 Глави III вказаного Положення передбачено, що у разі отримання повідомлення Фонду або уповноваженої особи Фонду (у разі делегування їй Фондом відповідних повноважень) про нікчемність правочину на підставах, визначених у п. 1.18 Глави III, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке (які) він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину.
Між тим, вартою уваги є й та обставина, що станом на день проведення операції з перерахування коштів на картковий рахунок позивача ініціатор переказу був власником цих коштів, мав повну дієздатність для здійснення подібного роду операцій з коштів, що розміщувались на його рахунку, жодних заборон чи обмежень для здійснення такого переказу на мою користь не існувало.
Тобто, за наявності підстав, з якими законодавець пов'язує нікчемність правочину (ч. 3 ст. 78 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», ч. 3 п. 1. 20 Глави III Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку), кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке (які) він отримав від такого банку.
Разом з тим, грошові кошти в сумі 200000 грн. були позивачем отримані не безпосередньо від банку, а від ініціатора переказу - фізичної особи, згідно її заяви. Тобто встановлення факту нікчемності правочину не є преюдиційним фактом та потребує доказуванню у загальному порядку.
Попри наведене, у листі від 07.04.2015 року №19/1284 Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. зазначено, що згідно частини 2 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною 3 цієї статті. Операції по рахунку НОМЕР_3 (договір між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк Камбіо" від 12 вересня 2014 року про відкриття та обслуговування поточного рахунку) підпадають під вищенаведені ознаки. Про виявлені обставини Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенком В.І. було повідомлено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи та наголошено судом касаційної інстанції, в матеріалах справи відсутнє рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. про визнання укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк Камбіо" договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 нікчемним.
Поряд з цим наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. про проведення перевірки від 17.12.2015 р. №157 "Про перевірку вкладів фізичних осіб в ПАТ "Банк Камбіо", який направлявся позивачу, не свідчить про визнання укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк Камбіо" договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 нікчемним.
За таких обставин суд приходить до висновку, що неправомірні та безпідставні дії та рішення Уповноваженої особи Фонду щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів, призвели до протиправного та безпідставного не включення позивача до реєстру вкладників для здійснення виплат.
Позовні вимоги про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в банку за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є також обґрунтованими, оскільки відповідно до ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ОСОБА_1 необхідно було включити до вказаного реєстру протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Враховуючи наведене у сукупності, а також виходячи з наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно з вимогами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Також згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Поряд з цим оскільки, звертаючись до суду, клопотання про стягнення судових витрат на користь позивача заявлено не було, їх присудження в даному рішенні суд не здійснює.
Враховуючи вищенаведене в сукупності та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність та рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.
3. Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.
4. Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.
5. Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою у розмірі 200 000 грн. на підставі договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_3 від 12.09.2014 р.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська