ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/612/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бурнаховської Ю.Р.,
представника позивача - Крамаренко О.П.,
представника відповідача - Дитюк І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
28 квітня 2017 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" /надалі - відповідач; КП "Кременчуцьке тролейбусне управління"/ про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 127439 грн. 34 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 407 грн. 84 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у порушення вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем у 2016 році не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування вказаних вище сум адміністративно-господарських санкцій та пені.
15 травня 2017 року до суду надійшли письмові заперечення проти позову, у яких відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" створено належну кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів та протягом 2016 року відповідачем щомісячно подавалася звітність за формою 3-ПН до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості, розміщувалися оголошення у міських газетах із запрошенням інвалідів загального захворювання на робочі місця "кондуктор громадського транспорту (тролейбусу)". А отже, КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" вживалися необхідні заходи для виконання вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" /а.с. 16-19/.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що КП "Кременчуцьке тролейбусне управління", код ЄДРПОУ 03328528, зареєстроване як юридична особа 16.08.1999, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу: 08.02.2006; 1 585 120 0000 002729, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 59-63/.
01.03.2017 КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" (код ЄДРПОУ 03328528) подано до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік (форма № 10-ПІ) /а.с. 6/.
Згідно відомостей, зазначених у Звіті, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) підприємства у 2016 році становила 277 - 95=182 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 8, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" (осіб) згідно Звіту зазначено 7 осіб.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про необхідність виключення із загальної кількості штатних працівників облікового складу 95 осіб /посади штатних працівників, на яких, за твердженням відповідача, не можуть працювати інваліди/ та про проведення розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів із 182 осіб, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Таким чином, з огляду на приписи частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів розраховується у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, тобто виходячи із загальної кількості штатних працівників облікового складу (осіб) - 277 осіб.
Листом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів вих. № 03.1-08/343 від 16.03.2017 відповідача повідомлено про результати проведеної перевірки правильності розрахунків поданого звіту та про виявлені помилки про заповненні показників Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік форми № 10-ПІ /а.с. 22/. Зокрема, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2016 рік становить 277 осіб, розрахована середньооблікова кількість штатних працівників, які працювали на підприємстві у 2016 році та яким була встановлена інвалідність, становить 8 осіб (рядок 02), а норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів становить 11 осіб (277 х 4%) (рядок 03).
За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів позивачем нараховано КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" адміністративно-господарські санкції у розмірі 127439 грн. 34 коп. (за 3 осіб) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 407 грн. 84 коп. (за 8 днів (з 19.04.2017 по 26.04.2017)) /а.с. 7/.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з частинами 1, 2 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
В силу приписів частини 3 статті 217 Господарського кодексу України крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина 4 статті 217 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Із аналізу вищенаведених норм суд вбачає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця, передбачені Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення, і підлягають застосуванню у разі, якщо суб'єкт господарювання не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною 3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Частиною першою статті 18 цього Закону встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
З наведених норм статей 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства здійснюють самостійно працевлаштування інвалідів, але виходячи з вимог статті 18 вказаного Закону.
Отже, стаття 18 Закону не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов'язано самостійно здійснювати пошук інвалідів для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Частиною 3 статті 18 Закону визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 "Про затвердження форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання" затверджено форму звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".
Відповідно до приписів пункту 2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й).
З огляду на вищезазначене, звітність за формою 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство для працевлаштування.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом директора КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" № 303 від 20.04.2006 "Про результати атестації робочих місць інвалідів" наказано акти про атестацію робочих місць інвалідів - кондуктора, охоронника затвердити. Вважати атестацію робочих місць проведеною /пункт 1 наказу, а.с. 55/.
Листом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості вих. № 988 від 19.04.2017, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 14-15/, позивача повідомлено про подання КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" наступної звітності форми З-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)": 23.12.2015 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 25.01.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "контролер якості руху", 1 вакансії для інвалідів "прибиральник виробничих приміщень"; 04.02.2016 - про наявність 24 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 24.02.2016 - про наявність 25 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "охоронник", 1 вакансії для інвалідів "прибиральник виробничих приміщень", 1 вакансії для інвалідів "контролер якості руху"; 24.03.2016 - про наявність 25 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "контролер якості руху"; 26.04.2016 - про наявність 29 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "контролер якості руху"; 12.05.2016 - про наявність 1 вакансії для інвалідів "прибиральник службових приміщень"; 23.05.2016 - про наявність 29 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "контролер якості руху", 1 вакансії для інвалідів "прибиральник службових приміщень"; 30.06.2016 - про наявність 15 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 27.07.2016 - про наявність 14 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 30.08.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 27.09.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 26.10.2016 - про наявність 16 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту", 1 вакансії для інвалідів "прибиральник службових приміщень"; 30.11.2016 - про наявність 15 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту"; 29.12.2016 - про наявність 14 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту".
Як вбачається з матеріалів справи, у грудні 2015 року та протягом 2016 року відповідачем КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості щомісячно подавалася звітність форми З-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" за професією (посадою) "кондуктор громадського транспорту" для працевлаштування інвалідів, копія якої наявна у матеріалах справи: 23.12.2015 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 24/; 25.01.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 25/; 24.02.2016 - про наявність 25 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 26/; 25.03.2016 - про наявність 25 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 27/; 25.04.2016 - про наявність 29 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 28/; 23.05.2016 - про наявність 29 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 29/; 30.06.2016 - про наявність 14 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 30/; 27.07.2016- про наявність 14 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 31/; 30.08.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 32/; 27.09.2016 - про наявність 12 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 33/; 26.10.2016 - про наявність 11 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 34/; 30.11.2016 - про наявність 15 вакансій для інвалідів "кондуктор громадського транспорту" /а.с. 35/.
Отже, протягом 2016 року Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості був проінформований про наявність вакансій для інвалідів на КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" та мав можливість протягом 2016 року направляти відповідних осіб для працевлаштування до КП "Кременчуцьке тролейбусне управління".
Листом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості вих. № 1132 від 11.05.2017 також повідомлено, що протягом 2016 року підприємством щомісячно подавались звіти за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" для працевлаштування осіб з обмеженими можливостями. На заявлені вакансії були направлені 8 осіб з інвалідністю, з яких: 2 особи були працевлаштовані на заявлені вакансії, 4 - відмовились від працевлаштування, 2 - отримали в корінці направлення відповідь "Вакансія зайнята" /а.с. 52/.
Із пояснень представника відповідача у судовому засіданні встановлено, що на вакансію для інвалідів "охоронник" у Звітності за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", поданій відповідачем 24.02.2016, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості направлено для працевлаштування до КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" чотири особи, з яких: одна особа - відмовилася від працевлаштування, одна особа - ОСОБА_5 прийнятий охоронником у транспортно-механічний відділ з 24.03.2016, що підтверджується копією витягу з наказу № 51-к від 24.03.2016 та копією довідки МСЕ щодо ОСОБА_5 /а.с. 66, 67/, та двом особам надано відповідь "Вакансія зайнята", що підтверджується копією листа Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості вих. № 988 від 19.04.2017 /а.с. 14-15/.
Крім того, представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що відповідачем самостійно у 2016 році розміщувалися оголошення у газетах "Програма Плюс" та "Кремінь", у яких запрошувалися інваліди загальних захворювань на робочі місця "кондуктор громадського транспорту (тролейбуса)", на підтвердження чого до матеріалів справи надано копії оголошень /а.с. 38-45/.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач вживав необхідні заходи для працевлаштування інвалідів у 2016 році, а саме створив відповідну кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів та подавав до служби зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою № 3-ПН, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, а тому позовні вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 127439 грн. 34 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 407 грн. 84 коп. - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 22 травня 2017 року.
Суддя С.С. Сич