Постанова № 66645526, 18.05.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2017
Номер справи
808/915/17
Номер документу
66645526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2017 року 10:00Справа № 808/915/17 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт 2010»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі позивач або Держекоінспекція) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт 2010» (далі відповідач або ТОВ «Стандарт 2010»), в якому позивач просить суд зупинити виконання робіт відповідачем, пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: приймальний бункер (2 од.), рушильно-віячна машина (3 од.), печі блока жаровень (2 од.), жаровня (2 од.), маслопрес МП-400 (2 од.), топки парових котлів блока жаровень (4 од.), маслопрес МП2000 (8 од.), які знаходяться за адресою: 72002, Запорізька обл., Михайлівський р-н., смт. Михайлівка, пров. Новоселів, буд. 29, до отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Ухвалою суду від 11.04.2017 позовну заяву залишено без руху.

Позивач усунув недоліки позовної заяви.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Ухвалою суду від 25 квітня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

Зазначена ухвала направлена на адресу сторін та отримана і позивачем, і відповідачем 28 квітня 2017 року.

Пунктом 3 ч.5 ст.183-2 КАС України передбачено, що справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Станом на 18 травня 2017 року заперечення проти позову та докази на їх обґрунтування або заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.

Згідно з вимогами ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу начальника Держекоінспекції від 15.03.2017 № 98 та направлення на перевірку від 15.03.2017 № 79 Держекоінспекцією в період з 22.03.2017 по 22.03.2017 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Стандарт - 2010», за результатами якої складено акт перевірки від 22.03.2017 (а.с. 7-12).

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Стандарт - 2010» на промисловому майданчику за адресою: 72002, Запорізька область, Михайлівський район, смт. Михайлівка, пров.Новоселів, буд. 29 експлуатує технологічне обладнання пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади наступним обладнанням: приймальний бункер (2 од.), рушильно-віячна машина (3 од.), печі блока жаровень (2 од.), жаровня (2 од.), маслопрес МП-400 (2 од.), топки парових котлів блока жаровень (4 од.), маслопрес МП2000 (8 од.).

Вказане порушення природоохоронного законодавства зафіксовано в акті перевірки (аркуш 3 акту перевірки «Загальна характеристика суб'єкта господарювання, що перевіряється» та аркуш 8 акту перевірки, пункт 2.1. таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)».

Акт отримано та підписано уповноваженою особою відповідача за довіреністю ОСОБА_1 без зауважень (а.с. 11).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення заходу державного нагляду (контролю) Держекоінспекцією винесено припис №03/013-П3 від 24.03.2017. Припис прийнято на виконання уповноваженою особою за довіреністю ТОВ «Стандарт - 2010» ОСОБА_1 (а.с. 13-14).

За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 22.03.2017 № 006231 (а.с. 15).

Постановою від 22.03.2017 № 000126/01/03 директора ТОВ «Стандарт - 2010» притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєне правопорушення за ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено штраф у розмірі 136 грн. 00 коп. (а.с. 16).

Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ «Стандарт - 2010» здійснює свою діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». (а.с. 10).

В звязку з виявленими порушеннями позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступні обставини.

Щодо виявлених порушень суд зазначає, що правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України «Про охорону атмосферного повітря» №2707-ХІІ від 16.10.1992, зі змінами та доповненнями.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Згідно з ч.ч. 5-7 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, субєкту господарювання, обєкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обовязкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Також, пункт 30 Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 №3392-VІ передбачає необхідність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Таким чином, в порушення вищезазначених вимог норм чинного законодавства, відповідач експлуатує технологічне обладнання пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу.

Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно з частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і хорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України (далі - Держекоінспекція України), правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

На підставі пункту 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підп. «г» п. 2 ч. 4 Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Державна екологічна інспекція у Запорізькій області, відповідно до п.п.6.17.п.6 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011 за №429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2011 за №1347/20085, для виконання покладених на неї завдань має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Таким чином, оскільки встановлено, що позивач здійснює діяльність, повязану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, в порушення Закону України «Про охорону атмосферного повітря», суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Враховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 162, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт 2010» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)задовольнити.

Зупинити виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт 2010» (код ЄДРПОУ 37297387), пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: приймальний бункер (2 од.), рушильно-віячна машина (3 од.), печі блока жаровень (2 од.), жаровня (2 од.), маслопрес МП-400 (2 од.), топки парових котлів блока жаровень (4 од.), маслопрес МП2000 (8 од.), які знаходяться за адресою: 72002, Запорізька обл., Михайлівський р-н., смт. Михайлівка, пров. Новоселів, буд. 29, до отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт 2010» (код ЄДРПОУ 37297387) дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П.Бойченко