
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 року справа № 823/498/17
16 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - прокуратура Черкаської області, про визнання протиправним наказу,
встановив:
ОСОБА_1 подав позов, в якому просить визнати протиправним наказ начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 06.03.2014 № 28 про скасування наказів першого заступника начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №№ ЧК/7124988000:03:001/00001202, ЧК/7124988000:03:001/00001204, ЧК/7124988000:03:001/00001205, ЧК/7124988000:03:001/00001206, ЧК/7124988000:03:001/00001207, ЧК/7124988000:03:001/00001208, ЧК/7124988000:03:001/00001209, ЧК/7124988000:03:001/00001210, ЧК/7124988000:03:001/00001212, ЧК/7124987000:02:001/00001197, ЧК/7124987000:02:001/00001200, ЧК/7124987000:02:001/00001214, ЧК/7124987000:02:001/00001215, ЧК/7124987000:02:001/00001217.
Усною ухвалою суду від 13.04.2017, яка занесена до журналу судового засідання, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача прокуратуру Черкаської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що наказами Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 позивачеві надано дозволи на розроблення проектів із землеустрою щодо передачі в оренду 31 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальним розміром 688,8 га у межах Хацьківської, Вергунівської, Білозірської, Степанківської сільських рад Черкаського району Черкаської області.
На підставі подання прокуратури Черкаської області від 03.02.2014 № 05/3-140вих-14 "Про усунення порушень земельного законодавства", наказом ГУ Держземагентства у Черкаській області від 06.03.2014 № 28 вищевказані накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою скасовано.
Позивач вважає, що наказ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою є правовим актом індивідуальної дії одноразового застосування, він вичерпує свою дію фактом свого виконання, а тому не може бути скасований чи змінений органом державної влади. В даному випадку законним та обґрунтованим є очікування позивача на реалізацію раніше наданого права на відведення у користування земельних ділянок для подальшого ведення на них фермерського господарства, а будь-які спірні питання щодо застосування окремих законодавчих норм мають трактуватись на користь громадянина, чим забезпечується передбачуваність та сталість в регулюванні суспільних відносин.
Позивач зазначає, що оскаржуваний наказ ніколи не направлявся на адресу позивача, як і йоги зміст ніколи не доводився до його відома. Про видання Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області оскаржуваного наказу позивачеві стало відомо 20 січня 2017 року після отримання повідомлення про неможливість подальшої розробки документації від організації, що здійснювала розробку документації із землеустрою - ТОВ "Черкаси-Гео".
Позивач вважає, що відповідач протиправно, посилаючись лише на подання прокуратури, скасував накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що порушує права позивача, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
15 травня 2017 року позивач подав заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що наказ від 06.03.2014 № 28 про скасування наказів від 26.09.2013 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою винесений на виконання подання прокуратури Черкаської області від 03.02.2014 № 05/3-140вих-14 "Про усунення порушень земельного законодавства", а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач вважає, що безпідставним є посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 16.09.2009 № 7-рп/2009 щодо можливості внесення змін та скасування рішень органів місцевого самоврядування. Враховуючи, що ГУ Держземагентства у Черкаській області було територіальним органом центрального органу виконавчої влади, застосувати вказані роз'яснення до спірних правовідносин не є можливим.
Крім того, оскаржуваний наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області жодним чином не порушує права, свободи та інтереси позивача, оскільки отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.
В судовому засіданні 16 травня 2017 року представник відповідача заперечила проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях.
Відповідно до письмових заперечень третьої особи прокуратурою Черкаської області проведемо перевірку ГУ Держземагентства у Черкаській області у порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів щодо додержання вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та іншого законодавства при прийнятті рішень у сфері земельних відносин. За наслідками перевірки, 03 лютого 2014 року заступником прокурора Черкаської області внесено подання про усунення порушень земельного законодавства. Подання прокуратури області обґрунтовано тим, що при прийнятті наказів, якими ОСОБА_1 надано дозволи на розроблення проектів із землеустрою Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області допущено порушення вимог земельного законодавства.
Так, зокрема, при зверненні до управління ОСОБА_1 не обґрунтував необхідність отримання такої великої площі земель, не вказав способів та засобів, якими одна особа може обробити таку площу.
Земельні ділянки, які позивач мав намір отримати в довгострокову оренду, і на які були надані дозволи на розробку документації із землеустрою, призначені для сінокосіння та випасання худоби, а тому згідно зі ст. 2 Закону України "Про фермерське господарство" не можуть передаватися особі в порядку, встановленому статтею 7 цього Закону.
Окрім того, частина земельних ділянок прилягають до р. Тясмин та її осушувальних каналів у межах 50 метрової прибережної смуги та заплави річки. Згідно ст. 61 Земельного кодексу України у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється, зокрема, розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; влаштування літніх таборів для худоби.
Посилання позивача на положення ст. 155 Земельного кодексу України щодо визнання оскаржуваного наказу недійсним, у даному випадку є недоречним, оскільки не порушує права ОСОБА_1 щодо володіння, користування чи розпорядження належною йому земельною ділянкою, так як таких прав у нього не виникло. Зокрема, наказами ГУ Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 надано лише дозвіл на розроблення проектів із землеустрою, речові права на спірні земельні ділянки у позивача не виникли.
В судовому засіданні 16 травня 2017 року представник третьої особи заперечила проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях.
16 травня 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 26 вересня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до першого заступника начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області ОСОБА_2 із заявами про надання дозволів на розробку проектів відведення земельних ділянок на умовах довгострокової оренди на 49 років за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих в адміністративних межах Хацьківської, Вергунівської, Білозірської, Степанківської сільських рад Черкаського району Черкаської області.
Наказами Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 позивачеві надано дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду 31 земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 688,8 га у межах Хацьківської, Вергунівської, Білозірської, Степанківської сільських рад Черкаського району Черкаської області.
Зокрема, 26 вересня 2013 року Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області прийнято накази:
- № ЧК/7124988000:03:001/00001202 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення га із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 3,8000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001204 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 10,1000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, пасовища;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001205 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 29,5000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001206 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 18,4000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, пасовища;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001207 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 23,2000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001208 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 19,7000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001209 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 11,5000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001210 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 7,1000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124988000:03:001/00001212 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Хацьківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 9,3000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, пасовища;
- № ЧК/7124987000:03:001/00001197 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Степанківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 26,0000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124987000:03:001/00001200 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Степанківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 94,8000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124987000:03:001/00001214 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Степанківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 7,2000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124987000:03:001/00001215 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Степанківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 5,2000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті;
- № ЧК/7124987000:03:001/00001217 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у оренду, розташованої в адмінмежах Степанківської сільської ради Черкаського району; орієнтований розмір земельної ділянки 5,9000 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сіножаті.
09 жовтня 2013 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (Виконавець) та гр. ОСОБА_1 (Замовник) укладено договір № 85п на виготовлення проекту землеустрою (далі - Договір), відповідно до якого Виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства роботи з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування для створення фермерського господарства в адміністративних межах Хацьківської, Вергунівської, Білозірської, Степанківської сільських рад, а Замовник - оплатити та прийняти виконані роботи (п. 1.1. Договору). Початок робіт - 09.10.2013, їх закінчення 09.04.2014. Виконавець має право виконати роботи достроково (розділ 4 Договору).
Прокуратурою Черкаської області проведено перевірку Головного управління Держземагентства у Черкаській області у порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів щодо додержання вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та іншого законодавства при прийнятті рішень у сфері земельних відносин.
За наслідками перевірки, 03 лютого 2014 року заступником прокурора Черкаської області внесено подання про усунення порушень земельного законодавства, в якому вимагається розглянути подання та вжити заходів до усунення виявлених порушень законодавства, причин та умов, що сприяли їх вчиненню; вирішити питання щодо скасування зазначених у поданні наказів, а саме: наказів від 26.09.2013 про надання ОСОБА_1 згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Степанківської, Хацьківської, Білозірської та Вергунівської сільської ради Черкаського району.
Листом від 24.02.2014 № 05/3-236 вих-14 прокуратура Черкаської області повідомила начальника ГУ Держземагентства у Черкаській області, що проведеною перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 не має у власності чи то у користуванні необхідних засобів для оброблення 688,8 га земель сільськогосподарського призначення. Крім того, ОСОБА_1 пояснив, що не звертався до Головного управління Держземагентства у Черкаській області із заявами про надання зазначених земель, а пред'явлені для огляду заяви від 26.09.2013 про надання земельних ділянок підписані та подані не ним.
На підставі подання прокуратури Черкаської області від 03.02.2014 № 05/3-140вих-14 "Про усунення порушень земельного законодавства", наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 06.03.2014 № 28 скасовано накази Головного управління Держземагентства у Черкаській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо передачі в оренду земельних ділянок для ведення ферського господарства загальною площею 688,8 га, розташованих в адміністративних межах Білозірської, Вергунівської, Степанківської, Хацьківської сільських рад Черкаського району громадянину ОСОБА_1, зокрема: від 26.09.2013 №ЧК/7124987000:02:001/00001197; №ЧК/7124987000:02:001/00001200; №ЧК/7124988000:03:001/00001202; №ЧК/7124988000:03:001/00001204; №ЧК/7124988000:03:001/00001205; №ЧК/7124988000:03:001/00001206; №ЧК/7124988000:03:001/00001207; №ЧК/7124988000:03:001/00001208; №ЧК/7124988000:03:001/00001209; №ЧК/7124988000:03:001/00001210; №ЧК/7124988000:03:001/00001212; №ЧК/7124987000:02:001/00001214; №ЧК/7124987000:02:001/00001215; № ЧК/7124987000:02:001/00001217.
В січні 2017 року позивач звернувся до ФОП ОСОБА_3 з усною заявою щодо надання розроблених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Листом від 20.01.2017 директор товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаси-ГЕО" ОСОБА_3 повідомив позивача про неможливість подальшої роботи із розробки та затвердження документації із землеустрою по відведенню у користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства, розташованих у адміністративних межах Хацьківської та Степанківської сільських рад Черкаського району Черкаської області за межами населених пунктів в силу видання начальником Головного управління Держземагентства у Черкаській області наказів від 06.03.2014 № 28 про скасування наказів.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 19.06.2003 № 973-IV "Про фермерське господарство" (надалі - Закон № 973) (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України (ч. 1 ст. 2 Закону № 973).
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Водночас, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Водночас, в ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України зафіксовано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до п. 4.32 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 № 258 (далі - Положення), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 973 для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Досліджуючи спірні правовідносини, судом встановлено, що ГУ Держземагентства у Черкаській області на підставі отриманих заяв та доданих до них документів винесло накази від 26.09.2013 про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою.
Суд встановив, що підставою видання оскаржуваного наказу відповідача про скасування наказів про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою стало подання прокуратури Черкаської області від 03.02.2014 № 05/3-140вих-14 "Про усунення порушень земельного законодавства".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.23 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1789-ХІІ), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону № 1789-ХІІ відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.
У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо: визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій (ч. 5 ст.23 Закону № 1789-ХІІ).
Тобто, подання прокурора є обов'язковим для розгляду органом, якому його внесено, проте за наслідком такого розгляду не передбачається автоматичного задоволення подання, оскільки у разі незгоди з таким поданням, орган має право прийняти рішення щодо його відхилення.
На думку суду, саме по собі подання прокурора не є самостійною підставою для скасування наказів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, у випадку погодження з поданням та вжиття заходів щодо усунення зазначених у ньому порушень, орган, якому воно внесено зобов'язаний обґрунтувати прийняте ним рішення нормами чинного законодавства.
Дослідивши зміст подання прокурора Черкаської області, суд дійшов висновку, що останнє містить достатнє обґрунтування протиправності прийнятих Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області наказів, якими позивачеві надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.
Так, проведеною перевіркою встановлено, що Держземагентство не у всіх випадках виконує вимоги діючого законодавства, а саме: під час вирішення питання про надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства не звертає увагу на вимогу п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", не перевіряє обґрунтування розмірів запитуваних земельних ділянок з урахуванням можливості її обробітку, обґрунтувань необхідності отримання таких великих площ земельних ділянок та не визначає при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
Зокрема, перевіркою було встановлено, що наказами Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 ОСОБА_1 надано дозволи на розроблення проектів із землеустрою щодо передачі в оренду 688,8 га земель сільськогосподарського призначення в межах Білозірської, Вергунівської, Степанківської, Хацьківської сільських рал Черкаського району. Проте в обґрунтування надання значної кількості земель зазначено лише, що вона необхідна для вирощування сільськогосподарської продукції, для забезпечення добробуту сім'ї заявника шляхом вирощування та споживання сільськогосподарської продукції і реалізації її надлишків. Таким чином, необґрунтованим залишається необхідність отримання 31 земельної ділянки загальною площею 688,8 га, способів та засобів якими одна особа зможе обробити таку кількість земель.
Крім того, відповідно до довідок управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області (форми 6-зем), більшість земельних ділянок відносяться до категорії сіножаті, інша частина - пасовища.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про фермерське господарство", що цей закон не поширюється на громадян, які використовують земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби. Оскільки зазначені у заявах ОСОБА_1 земельні ділянки фактично призначені для сінокосіння та випасання худоби, останні не можуть передаватися особі у порядку встановленому статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство".
Крім того, більшість земельних ділянок, які позивач мав намір отримати у довгострокову оренду, прилягають до річки Тясмин та її осушувальних каналів, в межах 50 метрової прибережної захисної смуги та заплави річки, які відповідно до ст. ст. 85, 89 Водного кодексу України можуть використовуватися виключно для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт. Згідно ст. 61 Земельного кодексу України у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється, зокрема, розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; влаштування літніх таборів для худоби.
Вищевикладені обставини справи свідчать про те, що накази Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою були прийняті з порушенням норм земельного законодавства України.
З метою усунення порушень положень земельного законодавства України, 06.03.2014 ГУ Держземагентства у Черкаській області винесено наказ № 28 про скасування наказів про наданні дозволів на розроблення документації із землеустрою.
При цьому, суд враховує, що у зв'язку із прийняттям оскаржуваного наказу, нині договір № 85п від 09.10.2013 на виготовлення проекту землеустрою, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_3, не виконаний, проекти відведення спірних земельних ділянок не розроблені.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що накази ГУ Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою не виконані та не вичерпали свою дію своїм виконанням.
Таким чином, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування).
Вирішуючи спір, суд враховує також письмові пояснення гр. ОСОБА_1, відібрані Черкаським міжрайонним прокурором з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Лутом І.В. Вказані пояснення свідчать, що в кінці червня на початку липня 2013 року позивач звернувся до управління Держкомзему у Черкаському районі із заявою щодо надання в оренду земель сільськогосподарського призначення площею близько 1500 га з метою вирощування сільськогосподарської продукції, а саме рослинництва. В подальшому жодних дій по оформленню землі ОСОБА_1 не приймав та в управлінні Держкомзему у Черкаському районі та Черкаської області більше не був. Ознайомившись з документами, які були надані в Черкаській міжрайонній прокуратурі з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, а саме: заявами щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки та обґрунтуванням необхідності відведення земельної ділянки ОСОБА_1 стверджував, що підписи у вказаних документах виконані не ним, вказані заяви ним не готувались. У Головному управлінні Держземагентства у Черкаській області ОСОБА_1 не був, першого заступника начальника вказаного підрозділу ОСОБА_2 не знає.
Про вказані обставини листом від 14.02.2014 № 89-130вих.14 Черкаська міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері повідомила прокуратуру Черкаської області.
Суд також звернув увагу, що оскаржуваним наказом скасовано накази ГУ Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 про надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення 31 земельної ділянки загальною площею 688,8 га у межах Хацьківської, Вергунівської, Білозірської, Степанківської сільських рад Черкаського району Черкаської області. Позивач же оскаржує наказ відповідача в частині скасування наказів про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою лише по 14-ти земельним ділянкам у межах Хацьківської та Степанківської сільських рад Черкаського району.
Відповідно до пояснень представника позивача, часткове оскарження наказу ГУ Держземагентства у Черкаській області від 06.03.2014 № 28 пов'язано з тим, що права на інші земельні ділянки вже оформлені на інших осіб; з вказаними обставинами позивач погодився і не претендує на інші земельні ділянки.
Виходячи з наведених норм права та встановлених у справі фактичних обставин, суд дійшов висновку, що ГУ Держземагентство у Черкаській області видавши наказ № 28 від 06.03.2014, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк