
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
спр. 336/2244/17-ц
пр. 2/336/1472/17
22 травня 2017 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Зарютіна П.В.,
при секретарі Чернишовій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання права на одноразову грошову допомогу та її стягнення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, за яким просить суд визнати за ним право на отримання одноразової грошової допомоги у звязку із настанням інвалідності 3-ї групи, відповідно до ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 499, стягнути з відповідача на користь позивача одноразову грошову допомогу у розмірі 51279,21 грн.
У судовому засіданні представник відповідача, заперечуючи на позов, зазначив, що заявлені вимоги не можуть розглядатися за правилами цивільно-процесуального Закону, оскільки позов ОСОБА_1 має бути предметом розгляду у порядку КАС України.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 205 ч. 1 п.1 ЦПК України якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, то суд своєю ухвалою закриває провадження по справі.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України про визнання права на одноразову грошову допомогу та її стягнення.
Згідно ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно- правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом п. 3 постанови Пленуму ВССУ № 3 від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ", вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12 ГПК України), Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Частиною 1 ст. 2, п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів субєктів права у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування при здійсненні ними владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до ст. 24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Так, за поданим до місцевого суду позовом, ОСОБА_1 зазначає, що він є інвалідом війни 3 групи з 01.12.2011 року, внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби, при перебуванні в країні, де велись бойові дії.
Згідно протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії МОУ № 486 від 22.03.2011 року у позивача виявлено «атеросклеротичний кардіосклероз, остеохондроз шийного та поперекового відділу хребта, хронічна судинна недостатність».
Позивач звернувся до Запорізького обласного військового комісаріату із заявою про направлення особистих документів до відповідача для прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги.
17.02.2017 року згідно із протоколом № 15 засідання комісії МОУ позивачу у його проханні було відмовлено та повернуто документи, на підставі того, що він був звільнений з військової служби до набуття чинності ЗУ від 03.07.2006 року № 328-V.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, так як інвалідність 3 групи, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження військової служби, позивачу встановлена з 01.12.2011 року, а постанова Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 року не втратила чинності, та на той час діяв ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», отже позивач має повне право на отримання одноразової грошової допомоги.
Тобто, вважаючи вказану відмову протиправною, позивач і звернувся з даним позовом до суду.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, субєктивний склад сторін справа повинна розглядатись за правилами КАС України.
Доводи сторони позивача не спростовують висновків суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. 205 ч. 1 п.1 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження по цивільній справі закрити.
Заявнику розяснюється право звернутися з заявою до суду в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом 5 днів з наступного дня після її проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя П.В. Зарютін