Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
Іменем України
06 листопада 2009 року Справа № 2а-4539/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Дубовій Ю.С.,
за участю представників: позивача Москаленка А.А. - за довіреністю, відповідача Калініченка В.І. - за розпорядженням, третьої особи Вельбівця О.І. - за посвідченням, Цибульського В.С. - за дорученням, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Лисянському Черкаської області до комунального підприємства «Водо-канал», третя особа Лисянська селищна рада Черкаської області, про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду державна податкова інспекція у Лисянському районі Черкаської області (далі-позивач) просить стягнути активи комунального підприємства «Водо-канал» (далі-відповідач) в рахунок погашення податкового боргу в сумі 35153 грн. 01 коп.
Під час розгляду справи позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив залучити Лисянську селищну раду Черкаської області в якості відповідача. В ході судового засідання представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд залучити Лисянську селищну раду Черкаської області до участі в розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору. Ухвалою суду від 09.10.2009 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог на предмет спору Лисянську селищну раду Черкаської області.
22.10.2009 року позивачем до суду надано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить стягнути з відповідача в рахунок погашення податкового боргу в сумі 48550 грн.03 коп. за рахунок активів, які не входять до цілісного майнового комплексу.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення податкового законодавства не сплачує належні до сплати суми податків у встановлені терміни, в звязку з чим, станом на 12.10.2009 року, на особовому рахунку відповідача обліковується податковий борг в сумі 48550 грн. 03 коп., в тому числі борг по сплаті податку на додану вартість, штрафних санкцій та пені на загальну суму 45193 грн. 74 коп., заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 1184 грн. 55 коп., заборгованість зі сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб на суму 1848 грн. 99 коп. та заборгованість зі сплати комунального податку в сумі 322 грн. 75 коп.
Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти наявності податкового боргу, але просив суд відмовити в задоволенні позову, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 193 законодавчо урегульований механізм погашення комунальним підприємством боргу, в звязку з чим було укладено договір № 8 від 15.07.2009 р. між головним управлінням Державного казначейства України у Черкаській області, головним фінансовим управлінням Черкаської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Лисянської районної державної адміністрації Черкаської області та комунальним підприємством «Водо-канал» про організацію взаєморозрахунків. Відповідно до п. 3.1 розділу 3 даного договору сторони зобовязуються не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно до цього договору, до проведення взаєморозрахунків. Окрім того, представник відповідача надав довідку Лисянської районної державної адміністрації Черкаської області від 05.11.2009 року № 2641/01-11, в якій повідомляється про те, що на черговій сесії районної ради, яка відбудеться 25.11.2009 р., буде розглянуто питання щодо виділення фінансової допомоги Лисянській селищній раді Черкаської області та обєктам життєзабезпечення населення смт. Лисянка і району, які перебувають у комунальній власності Лисянської селищної ради Черкаської області в сумі 100000 грн. 00 коп. для фінансового забезпечення видатків за захищеними статтями. До того ж планується укладання договору про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 193 між головним управлінням Державного казначейства України у Черкаській області, головним фінансовим управлінням Черкаської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Лисянської районної державної адміністрації Черкаської області та комунальним підприємством «Водо-канал» на суму 6183 грн. 34 коп.
Представники третьої особи в судовому засіданні підтримали доводи відповідача.
Вислухавши доводи представників позивача, відповідача та третьої сторони, а також вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області 11.07.2002 р., ідентифікаційний код 32089853 та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Лисянському районі Черкаської області, як платник податків з 18.07.2002 р. за № 141.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» субєкти підприємницької діяльності зобовязані сплачувати податки і збори. Відповідно до пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ (Закон №2181), відповідач як платник податків і зборів зобовязаний самостійно сплачувати суми податкових зобовязань, зазначених у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 2 Закону №2181.
Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону №2181, визначається сумою податкового боргу (недоїмки) платника податків.
Відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства не сплачено податкове зобовязання, самостійно визначене ним в поданих в порядку звітності декларації від 20.02.2009 р., 20.03.2009 р., 16.04.2009 р., 20.05.2009 р., 19.06.2009 р., 20.07.2009 р., 20.08.2009 р., 18.09.2009 р. Внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 37934 грн. 67 коп.
Згідно з пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня. Положення пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 передбачає початок нарахування пені при самостійному визначенні суми податкового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного Законом №2181. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті відповідно до пп. 16.4.1 п. 4 ст. 16 Закону №2181.
На підставі даної норми закону відповідачу нараховано податковим органом пеню за прострочення сплати самостійно визначеного податкового зобовязання в розмірі 398 грн. 94 коп., яка не сплачена, тому підлягає стягненню.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 7 Закону №2181 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Також відповідачем не сплачений земельний податок з юридичних осіб в сумі 274 грн.11 коп., та 910 грн. 44 коп., в тому числі пеня в сумі 3 грн.99 коп. та 13 грн. 58 коп., сума яких підтверджується податковими розрахунками земельного податку № 559 від 27.01.2009 р. та № 556 від 27.01.2009 р., пеня по єдиному податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб в сумі 1849 грн. 99 коп., яка підтверджується розрахунком сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва-юридичною особою № 10631 від 07.01.2008 р., комунальний податок в сумі основного боргу 322 грн.75 коп., що підтверджується уточненими розрахунками комунального податку № 15072 від 25.09.2009 р., №15073 від 25.09.2009 р., № 1074 від 25.09.2009 р.
Суд вважає не обґрунтованими доводи відповідача, про неправомірність нарахування пені по платежу на податок на підприємницьку діяльність з юридичних осіб , оскільки відповідно до п.16.1.12 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку. В звязку з погашенням відповідачем податкового боргу по єдиному податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб, яка підтверджується розрахунком № 10631 від 07.01.2008 р. позивачем була нарахована пеня в сумі 1848 грн. 99 коп.
Посилання відповідача на постанову КМУ від 05.03.2009 р. № 193 якою урегульований механізм погашення комунальним підприємством боргу, в звязку з чим було укладено договір № 8 від 15.07.2009 р. між головним управлінням Державного казначейства України у Черкаській області, головним фінансовим управлінням Черкаської облдержадміністрації, фінансовим управлінням Лисянської райдержадміністрації та комунальним підприємством «Водо-канал» про організацію взаєморозрахунків спростовується п.5.3 розділу 5 вказаного договору , в якому зазначено що договір дійсний лише у разі проведення відповідного фінансування, яке на час розгляду справи було відсутнє.
Крім того , суд не може посилатись як на доказ наданий відповідачем договір від 2009 року про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 193 оскільки він не підписаний всіма сторонами, відповідно до вимог п.5.7 розділу 5 вказаного договору.
Відповідно до ип.11.1 ст.11 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені Законом № 2181-ІІІ, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків . Для погашення податкового боргу відповідачу було вручено першу та другу податкові вимоги у відповідності до пп. «а» та пп. «б» п. 6.2.3 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, зареєстрована податкова застава в державному реєстрі рухомого майна від 18.09.2008 за номером 7934903, проте в добровільному порядку борг не сплачено.
Згідно п.п.3.1.1. п.3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а також відповідно до п.11 ст.10 Закону мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до комунального підприємства «Водо-канал» задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства: 19300, Черкаська область, смт. Лисянка, вул. Ватутіна,1 (ідентифікаційний код 32089853) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Лисянському районі Черкаської області: 19300, Черкаська область, смт. Лисянка, вул. Кірова, 25 (код ЄДРПОУ 34324276) в рахунок погашення податкового боргу в сумі 48550 грн.(сорок вісім тисяч пятсот пятдесят грн.) 03 коп. за рахунок активів, які не входять до цілісного майнового комплексу відповідача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя В.В.Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 11 листопада 2009 року.