Постанова № 66611633, 16.05.2017, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
619/1265/17
Номер документу
66611633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа №619/1265/17

провадження №2-а/619/37/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2017 р. м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області у складіголовуючого - судді за участю секретаря судового засідання Калмикової Л.К. Пономарьової К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дергачі адміністративну справу за адміністративним позовом керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області до Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області, третя особа - Русько-Лозівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів- дошкільний заклад», про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Дергачівською місцевою прокуратурою опрацьована інформація Дергачівського відділу поліції ГУНП в Харківській області № 4636 від 21.03.2017 щодо організації дорожнього руху біля навчальних закладів, розташованих на території Дергачівського району.

У складі старшого інспектора з дорожнього нагляду Дергачівського ВП ГУНП в Харківській області та головного інженера філії Дергачівського автодора 20.03.2017 проведене комісійне обстеження вулиць населених пунктів Дергачівського району біля навчальних закладів, про що складено відповідний акт.

В ході обстеження працівниками відділу поліції та Дергачівського автодору виявлена низка порушень, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів у с. Руська-Лозова Дергачівського району.

Прилегла територія до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", що знаходиться за адресою: Дергачівський район, с. Руська-Лозова, вул. Матюшенка, 74, не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху, а саме знаками: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», а також відсутня дорожня розмітка: 1.1 - «Вузька суцільна лінія», 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід» та 1.22 «Пагорб».

Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги» основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Вимогами ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень сільських, селищних, міських рад є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Відповідно до пп. 3.29 п. З розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці

На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче, ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат).

У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо) зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки.

Оскільки зона дії знаку 3.29 поширюється до перехрестя, то в разі потреби обмежити швидкість руху на небезпечній ділянці за перехрестям, треба повторно встановити знак 3.29.

Якщо обмеження максимальної швидкості, що його вводять на даній ділянці дороги, більш, ніж на 20 км/год змінює її значення проти дозволеної швидкості руху на попередній ділянці, то треба використовувати ступінчасте обмеження швидкості з кроком не більше ніж 20 км/год послідовним встановленням знаків 3.29, розміщених один від одного на відстані від 100 до 150 м.

Ступінчасте обмеження швидкості не повинно застосовуватись перед населеними пунктами, позначеними знаком 5.45, якщо видимість знаку становить більше 150 м.

Знак 3.29 слід установлювати з табличкою 7.4.4, що зазначає час його дії, якщо обмеження вводять на визначені години, наприклад, біля шкіл, заводських прохідних і т.ін.

Відповідно до пп. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» - це ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги. Знак повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Відповідно до пп. 5.35.1-5.35.2 п. 5 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.7.33 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 - ліворуч. На дорогах з розділювальною смугою, де кожна з проїзних частин має дві і більше смуг руху, знак 5.2 повинен установлюватись ліворуч від кожної з проїзних частин на розділювальній смузі. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1-1.14.3 знаки 5.35.1 і 5,35.2 повинні бути установлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 - на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку.

Відповідно до пп. 1.1 п. 1 розділу 34 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 (вузька суцільна лінія) - поділяє транспортні потоки протилежних напрямків і позначає межі смуг руху на дорогах; позначає межі проїзної частини, на які в'їзд заборонено; позначає межі місць стоянки транспортних засобів, майданчиків для паркування і край проїзної частини доріг, не віднесених за умовами руху до автомагістралей;

Відповідно до пп. 1.14.1, 1..14.2, 1.14.3, 1.14.4 ("зебра", у тому числі червоно-білого кольору) п. 1 розділу 34 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 встановлено, що розміткою 1.14.1 позначають нерегульований пішохідний перехід; розміткою 1.14.2 - позначають пішохідний перехід, де рух регулюється світлофором; розміткою 1.14.3 позначається пішохідний перехід з підвищеною вірогідністю виникнення дорожньо-транспортних пригод; розміткою 1.14.4 позначається місце переходу сліпих пішоходів.

Відповідно до пп. 1.11 п. 1 розділу 33 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.15 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.11 «Пагорб» повинен установлюватися у разі наявності на ділянках доріг горбів, «горбатих» мостів чи неплавних стиковань конструкцій мостів, а також перед штучно створеними підвищеннями проїзної частини в місцях, де необхідно примусово зменшити швидкість руху. Знак також може застосовуватися перед штучно створюваними буграми у місцях, де необхідно примусово обмежити швидкість руху транспортних засобів (небезпечні виїзди з прилеглих територій, місця з інтенсивним рухом дітей через дорогу тощо).

Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - це вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Попри наведене, Русько-Лозівською сільською радою, в порушення вказаних норм законодавства, не вжиті заходи щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", оскільки заклад не обладнаний дорожніми знаками 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», а також відсутня дорожня розмітка: 1.1 - «Вузька суцільна лінія», 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід» та 1.22 «Пагорб».

Бездіяльність Русько-Лозівської сільської ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».

З огляду на викладене бездіяльність відповідача, яка ставить під загрозу права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, порушує інтереси держави в частині утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Враховуючи відсутність органу, який здійснює повноваження держави у спірних правовідносинах (тобто з контролю за діяльністю місцевих рад на вказаному напрямку), вбачаються підстави для здійснення Дергачівською місцевою прокуратурою представництва в суді законних інтересів держави.

Згідно до вимог ст. 131-1 прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються, зокрема представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Просить визнати незаконною бездіяльність Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області в частині незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", зобов'язати Русько-Лозівську сільську раду Дергачівського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території прилеглій до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", а саме обладнати наступними дорожніми знаками територію, прилеглу до закладу у обох напрямках руху:

- 3.29 «Обмеження максимальної швидкості»;

- 1.33 «Діти»;

- 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід»;

- 1.1 «Вузька суцільна лінія»;

- 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід»;

- 1.22 «Пагорб», судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача Сердюк К.В. у судове засідання не з'явилась, згідно заяви позов підтримує повністю, просить справу розглядати без її участі, без звукозапису судового процесу, що суд вважає за можливе.

Представник відповідача - Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області- Фомін Ю.В. згідно заяви просив справу розглядати без його участі, без звукозапису судового процесу, згідно позов не визнав. Суд вважає за можливе справу розглядати без його участі. У відзиві на позов зазначив, що ніяких обов'язків з обладнання автомобільних доріг дорожніми знакам самостійно, за своєю ініціативою, орган місцевого самоврядування не має, оскільки не має у своєму складі спеціалістів з організації дорожнього руху, всі обов'язки з цього питанні покладені законом на Укравтодор та органи контролю у сфері дорожнього руху( наразі- національну поліцію).

Крім цього, заявлений адміністративний позов не має жодного відношення до фактичного стану речей, оскільки всі положення ПДД України, що ніби-то обумовлюють встановлення у цьому місці( по вул. Матюшенка, 74) певних дорожніх знаків та розмітки є простим цитуванням Правил, без жодної прив'язки до умов конкретної місцевості. До території загальноосвітньої школи с.Руська Лозова не приляає безпосередньо жодна автомобільна дорога, ніякого виходу з території школи на відрізок будь-якої дороги,що прилягає безпосередньо до території школи, немає. Найближча автомобільна дорога, непроїзна наскрізь та ґрунтова, знаходиться на відстані біля 800 метрів від території школи. Знак « Пешохідний перехід» , як вбачається з позову, встановлюється у разі, якщо інтенсивність руху на дорозі перевищує 300 авто на годину, а пішохідного руху- більш 100 пішоходів в одному місці. Якщо б позивач більш ретельно підготовував матеріали позову, він з легкістю міг би встановити, що ніякої подібної інтенсивності руху у глухому куті села не може існувати у природі. Вихід з території школи безпосередньо виходить на відрізок місцевості, з обох боків огороженої високим бордюром та непроїзним наскрізь для машин. Чим саме обумовлена необхідність в установленні дорожніх знаків та розмітки саме на вул. Матюшенка, сільська рада не вбачає.

Представник третьої особи - Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів- дошкільний заклад» у судове засідання не з'явився,причини неявки не повідомив, про слухання справи повідомлявся належним чином, повістка про виклик повернута до суду, проте, з відміткою, що за місцем знаходження третьої особи залишена форма 22, у зв'язку з чим суд вважає за можливе слухати справу за їх відсутністю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наступне.

Дергачівською місцевою прокуратурою опрацьована інформація Дергачівського відділу поліції ГУНП в Харківській області № 4636 від 21.03.2017 щодо організації дорожнього руху біля навчальних закладів, розташованих на території Дергачівського району.

У складі старшого інспектора з дорожнього нагляду Дергачівського ВП ГУНП в Харківській області та головного інженера філії Дергачівського Автодора 20.03.2017 проведене комісійне обстеження вулиць населених пунктів Дергачівського району біля навчальних закладів, про що складено відповідний акт.

В ході обстеження працівниками відділу поліції та Дергачівського Автодору виявлена низка порушень, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів у с. Руська-Лозова Дергачівського району.

Прилегла територія до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", що знаходиться за адресою: Дергачівський район, с. Руська-Лозова, вул. Матюшенка, 74, не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху, а саме знаками: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», а також відсутня дорожня розмітка: 1.1 - «Вузька суцільна лінія», 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід» та 1.22 «Пагорб».

Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Вимогами ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень сільських, селищних, міських рад є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Відповідно до пп. 3.29 п. З розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці

На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче, ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат).

У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо) зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки.

Оскільки зона дії знаку 3.29 поширюється до перехрестя, то в разі потреби обмежити швидкість руху на небезпечній ділянці за перехрестям, треба повторно встановити знак 3.29.

Якщо обмеження максимальної швидкості, що його вводять на даній ділянці дороги, більш ніж на 20 км/год змінює її значення проти дозволеної швидкості руху на попередній ділянці, то треба використовувати ступінчасте обмеження швидкості з кроком не більше ніж 20 км/год послідовним встановленням знаків 3.29, розміщених один від одного на відстані від 100 до 150 м.

Ступінчасте обмеження швидкості не повинно застосовуватись перед населеними пунктами, позначеними знаком 5.45, якщо видимість знаку становить більше 150 м.

Знак 3.29 слід установлювати з табличкою 7.4.4, що зазначає час його дії, якщо обмеження вводять на визначені години, наприклад, біля шкіл, заводських прохідних і т.ін.

Відповідно до пп. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» - це ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги. Знак повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Відповідно до пп. 5.35.1-5.35.2 п. 5 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.7.33 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 - ліворуч. На дорогах з розділювальною смугою, де кожна з проїзних частин має дві і більше смуг руху, знак 5.2 повинен установлюватись ліворуч від кожної з проїзних частин на розділювальній смузі. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1-1.14.3 знаки 5.35.1 і 5,35.2 повинні бути установлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 - на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку.

Відповідно до пп. 1.1 п. 1 розділу 34 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 (вузька суцільна лінія) - поділяє транспортні потоки протилежних напрямків і позначає межі смуг руху на дорогах; позначає межі проїзної частини, на які в'їзд заборонено; позначає межі місць стоянки транспортних засобів, майданчиків для паркування і край проїзної частини доріг, не віднесених за умовами руху до автомагістралей;

Відповідно до пп. 1.14.1, 1..14.2, 1.14.3, 1.14.4 ("зебра", у тому числі червоно-білого кольору) п. 1 розділу 34 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 встановлено, що розміткою 1.14.1 позначають нерегульований пішохідний перехід; розміткою 1.14.2 - позначають пішохідний перехід, де рух регулюється світлофором; розміткою 1.14.3 позначається пішохідний перехід з підвищеною вірогідністю виникнення дорожньо-транспортних пригод; розміткою 1.14.4 позначається місце переходу сліпих пішоходів.

Відповідно до пп. 1.11 п. 1 розділу 33 (Дорожня розмітка) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.15 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.11 «Пагорб» повинен установлюватися у разі наявності на ділянках доріг горбів, «горбатих» мостів чи неплавних стиковань конструкцій мостів, а також перед штучно створеними підвищеннями проїзної частини в місцях, де необхідно примусово зменшити швидкість руху. Знак також може застосовуватися перед штучно створюваними буграми у місцях, де необхідно примусово обмежити швидкість руху транспортних засобів (небезпечні виїзди з прилеглих територій, місця з інтенсивним рухом дітей через дорогу тощо).

Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - це вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Русько-Лозівською сільською радою, в порушення вказаних норм законодавства, не вжиті заходи щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", оскільки заклад не обладнаний дорожніми знаками 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», а також відсутня дорожня розмітка: 1.1 - «Вузька суцільна лінія», 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід» та 1.22 «Пагорб».

Бездіяльність Русько-Лозівської сільської ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».

Відповідно до ст. 19 Конституції Украї органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Враховуючи відсутність органу, який здійснює повноваження держави у спірних правовідносинах (тобто з контролю за діяльністю місцевих рад на вказаному напрямку), вбачаються підстави для здійснення прокуратурою району представництва в суді законних інтересів держави.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.13,19,27,49,53,121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 17, 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області задовольнити повністю.

Визнати незаконною бездіяльність Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області в частині незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад".

Зобов'язати Русько-Лозівську сільську раду Дергачівського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до Русько-Лозівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний заклад", а саме обладнати наступними дорожніми знаками територію, прилеглу до закладу у обох напрямках руху:

- 3.29 «Обмеження максимальної швидкості»;

- 1.33 «Діти»;

- 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід»;

- 1.1 «Вузька суцільна лінія»;

- 1.14.1, 1.14.2, 1.14.3, 1.14.4 «Пішохідний перехід»;

- 1.22 «Пагорб».

Стягнути з Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області на користь прокуратури Харківської області ( код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір - 3200.00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л. К. Калмикова