
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВОНАСТУПНИЦТВА
19 квітня 2017 року
Справа № 808/407/16
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Матяш О.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Запоріжжя клопотання представника Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» до державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000132201 від 21.01.2016,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із вказаним позовом. Представники сторін в судове засідання не з’явилися, до його початку надали клопотання про розгляд справи без їхньої участі. Також представником Запорізької ОДПІ надано клопотання про заміну сторони, в якому просить допустити заміну відповідача у справі – ДПІ у Комунарському районі правонаступником - Запорізькою ОДПІ. В обґрунтування клопотання посилається на реорганізацію територіальних органів ДФС України постановою Кабінету Міністрів України №892 від 04.11.2015. Згідно з Положенням про Запорізьку ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, затвердженим наказом ДФС України №956 від 18.11.2016, Запорізька ОДПІ є правонаступником, зокрема й, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області.
Згідно із ч.4 ст.122 КАС України, «особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами». У зв’язку з цим суд розглянув справу в порядку письмового провадження. Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши зміст клопотання про заміну сторони й додані до нього докази, суд зазначає таке: відповідно до ч.1 ст. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
За змістом наведеної норми КАС України, для вирішення питання про заміну сторони адміністративного процесу правонаступником необхідно встановити факт вибуття сторони спірних правовідносин та факт правонаступництва іншої особи після особи, що вибула. При цьому юридична особа або її відокремлений підрозділ може вибути шляхом припинення.
Згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Отже, правонаступництво допускається лише у випадках злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи.
Статтями 106-109 Цивільного кодексу України регулюється суспільні відносини, що виникають з приводу злиття, приєднання, поділу та перетворення юридичної особи, порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення та виділ.
Згідно з ч. 2 ст. 104 ЦК, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Системним аналізом вищенаведених положень ЦК України встановлено, що права та обов’язки юридичної особи, що припиняється, переходять до її правонаступника з дня, коли юридична особа вважається такою, що припинилася, тобто – з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Додані до клопотання докази свідчать про правонаступництво Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області після ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ДПІ у Комунарському районі, 20.02.2017 до ЄДР внесено запис про припинення ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області. За таких обставин судом встановлено факт вибуття відповідача із спірних правовідносин і факт правонаступництва Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, тому суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ч.1 ст. 55 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
клопотання Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони у справі задовольнити.
Допустити заміну відповідача - державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області його правонаступником - Запорізькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» до державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000132201 від 21.01.2016.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Матяш