Постанова № 6657887, 06.11.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2009
Номер справи
2-а-7828/09/2270/10
Номер документу
6657887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-7828/09/2270/10

П О С Т А Н О В А

іменем України

06 листопада 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Романішина В.Л.,

при секретарі Тимощуку І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Трек»

про стягнення заборгованості по штрафних (фінансових) санкціях,

в с т а н о в и в :

Красноармійська ОДПІ Донецької області звернулася до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Трек» про стягнення заборгованості по нарахованих штрафних (фінансових) санкціях в розмірі 2450,00 грн. посилаючи на те, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», за що визначено суму фінансових санкцій у вказаному розмірі.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав та просить суд задоволити їх в повному обсязі, з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача позов не визнав і вказав, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» в частині нерозміщення торгових патентів на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу на видному місці в залі гральних автоматів являє собою адміністративно – господарські санкції і в даному випадку повинні застосовуватись норми глави 27 розділу V Господарського кодексу України, а оскільки пройшли всі можливі строки, встановленні ст.250 Господарського кодексу України, в період яких можуть бути застосовані адміністративно – господарські санкції, тому вимоги податкової інспекції не можуть бути задоволені судом.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ТОВ «Трек» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 20.10.1995 року №22782598, має відокремлений структурний підрозділ у Донецькій області. У період з 16.08.2007 року по 29.08.2007 року Красноармійською ОДПІ Донецької області проведено планову виїзну перевірку товариства відповідача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. У ході перевірки було встановлено порушення ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» і, як наслідок, прийнято рішення №0000492343 від 18.09.2007 року про застосування до ТОВ «Трек» штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2450,00 грн.

Згідно із ст. 250 ГКУ адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі ст. 238 ГКУ за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Виходячи зі змісту ст. 1 ГКУ, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 2 ГКУ учасниками відносин у сфері господарювання поряд з суб'єктами господарювання є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ДПІ в районах, містах без районного поділу, районах у містах, МДПІ та ОДПІ здійснюють, зокрема, контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі.

Таким чином, суд вважає, що в даних правовідносинах ДПІ не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, а також безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

Крім того, згідно із ст. 4 ГКУ не є предметом регулювання цього Кодексу: адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

Преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно із пп. 15.1.1 ст. 15 Закону за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом (або іншими Законами України), не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Відповідно до вимог п. 17.3 Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Отже, суд приходить до висновку, що застосовані до позивача штрафні санкції не є адміністративно-господарською санкцією у розумінні норм ГКУ, а тому відсутні підстави щодо застосування до спірних правовідносин строків застосування санкцій, передбачених ст. 250 вказаного Кодексу.

Дана позиція суду узгоджується з позицією викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду № 23/395/06/АП від 25 грудня 2007 року та листі ДПА України № 10-1118/483 від 10 лютого 2009 року.

Керуючись ст.ст. 160, 163 КАС України,

Господарським кодексом України, Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 2450 (дві тисячі чотириста п’ятдесят) грн. до державного бюджету України (р/р 31418541700060, отримувач: державний бюджет – управління державного казначейства у м. Красноармійськ, банк отримувача: ГУДКУ у Донецькій області, код за ЄДРПОУ 34686579, МФО 834016).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» на користь держави 24 грн. 50 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів.

С у д д я