Постанова № 66549921, 17.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
295/3213/17
Номер документу
66549921
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" травня 2017 р. Справа № 295/3213/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_3, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив зобов'язати відповідача провести нарахування та виплачувати призначену з 01.12.2016 року пенсію без обмеження кінцевої дати виплати, з урахуванням поданих документів - довідки військової частини за № 842 від 28.02.2017 року для правильного та повного нарахування призначеної пенсії, з урахуванням: щомісячної додаткової грошової винагороди (жовтень 2014 року - грудень 2015 року), матеріальної допомоги, грошової допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, підтвердженої грошовим атестатом серії ЗУ №272884, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 04 квітня 2017 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_3 пенсії, з урахуванням довідки військової частини А0409 за № 842 від 28.02.2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій за період з жовтня 2014 року по грудень 2015 року, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2017 року.

Стягнуто на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України судовий збір в розмірі 640,00 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт - Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального і процесуального права, не встановлено належні обставини справи.

ОСОБА_3 в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову в частині встановлення дати, з якої необхідно провести перерахунок, зазначивши про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2016 року.

Перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області підлягають до часткового задоволення, виходячи з такого.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 01.12.2016 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійному фонді України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 100 % грошового забезпечення.

Встановлено, що 10.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додатково отриманих документів, зокрема довідки військової частини А0409 за № 842 від 28.02.2017 року, однак листом відповідача від 16.03.2017 року № 5001/С-ІІ отримав відмову (а.сп.20-23).

Вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним ОСОБА_3 звернувся до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_3 має право на перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням довідки військової частини військової частини А0409 за № 842 від 28.02.2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій за період з жовтня 2014 року по грудень 2015 року, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2017 року. Однак, вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням грошової допомоги при звільненні задоволенню не підлягає, оскільки вона не обкладається єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині встановлення дати початку призначення пенсії позивачу.

Так, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Суд вірно зазначив, що основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Як визначено в частині першій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Так, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Вказаними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

З аналізу вказаних правових норм, суд зробив вірний висновок, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

В матеріалах справи міститься копія довідки військової частини А0409 за № 842 від 28.02.2017 року про отримання всіх видів грошового забезпечення капітаном ОСОБА_3, якою підтверджується проведення виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій.

Із всіх зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (утримано 2,6 % по грудень 2015 року), про що зазначено у довідці, представленій позивачем (а.с.16).

Відтак, зазначені виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Разом з тим, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням грошової допомоги при звільненні задоволенню не підлягає, оскільки одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не обкладається єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.01.2011 р. відповідно до п.2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170, що підтверджується довідкою № 842 від 28.02.2017 року (а.с.16).

Проте, встановлюючи початкову дату перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2017 року суд першої інстанції не звернув уваги на приписи ст.63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб", за якими перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Як встановлено судом, ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії 10.03.2017, відтак враховуючи приписи ст. 63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб" вимоги позивача про встановлення початкової дати перерахунку пенсії з 01.12.2016 підлягають до задоволення.

Крім того, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції безпідставно стягнув на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України судовий збір в розмірі 640,00 грн., оскільки ОСОБА_3 звільнений від сплати судового збору як інвалід війни І групи, докази про сплати позивачем суми судового збору у розмірі 640,00 грн. у матеріалах справи відсутні.

З врахуванням вище викладених встановлених обставин, постанова Богунського районного суду м. Житомира від 04 квітня 2017 року підлягає зміні у частині встановлення початкової дати перерахунку пенсії та скасування у частині стягнення судового збору з відповідача на користь держави.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" квітня 2017 р. змінити в частині дати, з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_3 пенсії, з урахуванням довідки військової частини А0409 за № 842 від 28.02.2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій за період з жовтня 2014 року по грудень 2015 року, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначивши замість з 01.04.2017 року на з 01 грудня 2016 року.

Постанову у частині стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України судового збору в розмірі 640,00 грн. скасувати.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,