
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2017 року м.Київ№ 810/882/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Києво-Святошинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконним та скасування рішення.
Суть спору: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Києво-Святошинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконним та скасування рішення від 16.12.2016 №0055481303-1494.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що спірним рішенням до нього були безпідставно застосовані штрафні санкції у сумі 5270,00 грн. у звязку з несвоєчасним поданням ФОП ОСОБА_1 звітності з єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за березень 2016 року та за травень вересень 2016 року, оскільки відповідна звітність була подана у законодавчо встановлений строк.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що ФОП ОСОБА_1 було подано звітність про суми нарахованої заробітної плати за березень 2016 року та за травень вересень 2016 року лише 02.12.2016, тобто з порушенням законодавчо визначеного строку, що свідчить про правомірність прийняття оспорюваного рішення.
26.04.2017 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання б/н від 26.04.2016 (вх.№5538/17 від 26.04.2016) про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження. До вказаного клопотання додано документи по справі, які були прийняті судом.
Відповідач у судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується підписом представника Києво-Святошинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області у розписці про отримання повістки про виклик до суду.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи докази в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а сторони є належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.
Згідно з ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, та приймаючи до уваги заявлене позивачем клопотання, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з п.10 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 №1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.
На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця та як платник податків, зборів та інших обовязкових платежів і перебуває на податковому обліку в Києво-Святошинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
16.12.2016 Києво-Святошинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №0055481303-1494, яким позивачу нараховані штрафні санкції у сумі 5270,00 грн.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаного рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його незаконним та скасування, з приводу чого суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування №2464-VI від 08.07.2010 (далі-Закон №2464, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин).
Пунктом 4 ч.2 ст.6 Закону №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до п.7 ч.11 ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.
Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом.Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі-Порядок №435).
Згідно з п.1 розділу ІІІ Порядку №435 страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання Звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до фіскальних органів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку №435 звіт до фіскальних органів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік у фіскальних органах в один із таких способів:
засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання Звіту в електронній формі він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання Звіту, передбачений Законом);
на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти;
надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти.
Пунктом 14 Порядку №435 встановлено, що при прийнятті Звіту, що подається особисто страхувальником або уповноваженою на це особою, відповідальна особа фіскального органу зобов'язана візуально перевірити наявність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктом 6 цього розділу, на паперових носіях.
Відповідальна особа фіскального органу, яка приймає Звіт від страхувальника, реєструє Звіт, проставляє реєстраційний номер із зазначенням дати фактичного отримання фіскальним органом та обов'язково засвідчує власним підписом.
Розписка про одержання Звіту заповнюється відповідальною особою фіскального органу, що прийняла пакет документів. При прийнятті документів розписка про одержання Звіту завіряється штампом з грифом «ОТРИМАНО» та повертається страхувальнику.
Отже, одним із обовязків платника єдиного соціального внеску є своєчасне подання до податкових органів звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому, неподання, несвоєчасне подання або подання за невстановленою формою відповідної звітності передбачає застосування податковим органом до платника ЄСВ штрафних санкцій.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою прийняття оспорюваного рішення є висновки податкового органу про несвоєчасне подання Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2016 року та за травень вересень 2016 року.
Судом встановлено, що Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 була подана до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області у паперовій формі наступна звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів:
- за березень 2016 року від 19.04.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 6891,73 грн.
- за травень 2016 року від 17.06.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 4000,53 грн. - за червень 2016 року від 07.07.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 7507,61 грн.
- за липень 2016 року від 11.08.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 9051,74 грн. - за серпень 2016 року від 12.09.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 7103,35 грн. - за вересень 2016 року від 13.10.2016, в якому самостійно визначено суму ЄСВ, яка підлягає до сплати, у розмірі 6236,71 грн.
Вказана звітність була отримана контролюючим органом в межах встановлених строків (протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду), що підтверджується штампом з грифом «ОТРИМАНО» на титульних аркушах звітності.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 була своєчасно подана до податкового органу звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за березень 2016 року та за травень-вересень 2016 року, що спростовує висновки податкового органу про наявність в діях позивача відповідних порушень вимог Закону №2464.
Судом встановлено, що 02.12.2016 позивачем було повторно подано звітність з ЄСВ за вищевказані звітні періоди в електронній формі, що підтверджується наявними у справі квитанціями №2. Проте, наведені обставини не спростовують факт своєчасної первинної подачі позивачем звітності в паперовій формі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідачем не були надані належні та допустимі докази на підтвердження правомірності висновків щодо несвоєчасного подання позивачем звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за відповідні періоди, у той час як матеріали справи свідчать про дотримання позивачем строків подання відповідної звітності, у зв'язку з чим донарахування відповідачем штрафних санкцій суд вважає протиправним.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що спірне рішення підлягає визнанню протиправними та скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем за заявлену вимогу майнового характеру було сплачено судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
Разом з тим, положеннями ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 встановлено, що сума судового збору, який підлягає до сплати за подання фізичною особою або фізичною особою підприємцем позову майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Частиною 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» №1801-VIII від 21.12.2016 прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.
Отже, сума судового збору за заявлену позовну вимогу майнового характеру становить 640,00 грн., що свідчить про те, що позивачем було надмірно сплачено судовий збір у сумі 960,00.
Відповідно до ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
За таких обставин, сума судового збору, яка підлягає стягненню на користь позивача з Києво-Святошинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, становить 640 грн. 00 коп.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що надмірно сплачена сума судового збору у розмірі 960 грн. 00 коп. може бути повернута позивачу у разі подання ним відповідного клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2.Визнати протиправними та скасувати рішення Києво-Святошинської обєднаної державної податковою інспекції Головного управління ДФС у Київській області про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 16.12.2016 №0055481303-1494.
3.Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (08130, Київська область, Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вулиця Грушевського, будинок 11, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Києво-Святошинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Ломоносова, будинок 34, ідентифікаційний код 39471029).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.