
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
16 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 504/557/16-а
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Добров П.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 25 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Югспецстрой-77» до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи Комунального підприємства «Надія», про визнання рішення протиправним та скасування, -
В С Т А Н О В И Л А :
В лютому 2016 року обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Югспецстрой-77» звернувся до суду з адміністративним позовом до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області,за участю третьої особи Комунального підприємства «Надія», в якому просив:
- визнати рішення третьої сесії Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області УІІ скликання № 106-УІІ від 08.12. 2015 року «Про відмову Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Югспецстрой-77» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду строком на 49 років для проведення протизсувних, берегоукріплювальних гідротехнічних споруд, розташованої в селі Крижанівка, Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (в межах населеного пункту) - протиправним;
- скасувати рішення третьої сесії Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області УІІ скликання № 106-УІІ від 08.12. 2015 року «Про відмову Обслуговуючому кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «Югспецстрой-77» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду строком на 49 років для проведення протизсувних, берегоукріплювальних гідротехнічних споруд, розташованої в селі Крижанівка, Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (в межах населеного пункту);
- визнати рішення сімдесятої сесії Крижанівської сільської ради УІ скликання № 1179-УІ від 14.07.2015 року «Про надання дозволу Комунальному підприємству «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду для будівництва та обслуговування протизсувних споруд, розташованої за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Крижанівська сільська рада, с. Крижанівка» - протиправним;
- скасувати рішення сімдесятої сесії Крижанівської сільської ради УІ скликання № 1179-УІ від 14.07.2015 року «Про надання дозволу підприємству «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду для будівництва та обслуговування протизсувних споруд, розташованої за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Крижанівська сільська рада, с. Крижанівка»;
- стягнути з місцевого бюджету Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на користь ОК «ЖБК «ЮГСПЕЦСТРОЙ-77» судові витрати.
28.09.2016 року представником позивача була заявлена заява щодо закриття провадження у справі за вказаним позовом, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 25 жовтня 2016 року клопотання задоволено. Провадження у справі за позовом за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Югспецстрой-77» до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи Комунального підприємства «Надія», про визнання рішення протиправним та скасування - закрито.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду скасувати, направити справу для продовження розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Звертаючись з заявою про закриття провадження у справі позивач посилався на те, що рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним (нечинним) - розглядаються в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
Суд першої інстанції, задовольняючи клопотання про закриття провадження у справі виходив з того, що предметом спору є визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради. Оскаржуване рішення сільської ради у сфері земельних відносин має ознаки ненормативного акту та вичерпує свою дію після його реалізації та може оспорюватися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правові відносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно з частиною першою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За правилами частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки згідно ч. 2 статті 123 ЗК.
У відповідності до частини 3 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК).
У відповідності до частини 10 статті 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (частина тринадцята статті 123 ЗК).
Згідно ч. 14 статті 123 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи (як суб'єкти владних повноважень) приймають одне з відповідних рішень, яке за своєю формою та сутністю є правовим актом індивідуальної дії.
Отже, враховуючи все вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач приймаючи спірні рішення здійснювала владні управлінські функції та реалізувала свої повноваження у сфері управління, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 19 січня 2016 року справа № 21-3690а15 та від 11 жовтня 2016 року справа №806/3787/13-а.
Таким чином, беручи до уваги доводи, наведені в апеляційній скарзі, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції щодо наявності підстав для закриття провадження є безпідставним, а тому спірна ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 202, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області - задовольнити.
Ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 25 жовтня 2016 року - скасувати, постановити нову ухвалу з направленням матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.М.Танасогло
Суддя: А.В.Бойко
Суддя: О.В.Яковлєв