Справа № 610/1009/17
2/610/534/2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2017 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Усенко С.І.,
за участі: секретаря Бартєнєвої Ю.І.,
за відсутності сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», про перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату за період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,-
ВСТАНОВИВ:
14.04.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» (правонаступник Публічного акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА») про перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату за період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при проведенні йому нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження відповідач не виконав вимог законодавства, яке діяло під час його перебування в зоні аварії на ЧАЕС, тому нарахована ним фактична заробітна плата значно знижена від тієї, яка мала бути нарахована відповідно до чинного законодавства.
В лютому 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження в 1986 році, однак в його проханні було відмовлено.
Всі вищевикладені обставини вимусили позивача звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач не зявилася, подав заяву про розгляд справи у його відсутності та підтримку позовних вимог.
Представник відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» (правонаступник Публічного акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА») в судове засідання не зявився, подав заперечення проти позовних вимог, в яких зокрема вказав про перейменування підприємства з Публічного акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» на Приватне акціонерне товариство «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» 28.04.2017 року, а також наполягав на відмові в задоволенні позовних вимог, оскільки підвищення на 100 % тарифної ставки (посадового окладу) та вказанням премії в розмірі 60 % не є обовязком підприємства, а лише правом, яке в той час реалізовано не було, а на даному етапі підстав для підвищення немає. Також відповідачем підтверджено, що позивачу довідка про заробітну плату видавалася без зазначення в ній підвищеної на 100 % тарифної ставки (посадового окладу) та без вказання премії в розмірі 60 %, ця довідка є дійсною. Підтверджено і період виконання робіт. А також подано клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
За ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, судом достовірно встановлено, що у 1986 році позивач працював інженером з безпеки руху на Балаклійському цементно-шиферному комбінаті, після численних перейменувань та реорганізацій (остання відбулася 26.04.2017 року) теперішнє найменування: Приватне акціонерне товариство «Євроцемент-Україна».
В звязку з аварією на Чорнобильській АЕС позивача було відряджено з підприємства для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В період з 13.08.1986 року по 09.09.1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС без вихідних та святкових днів.
Вказані обставини підтверджуються довідками ВАТ «Балцем» б/н б/д, № 407 від 23.12.2006 року та № 22 від 09.02.2007 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії та є інвалідом ІІ групи, внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 113103 с, вкладкою № 618003 с із зазначення статусу: учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА № 121743, згідно якої вказано, що захворювання ОСОБА_1, в звязку з яким йому з 13.07.2016 року встановлено другу групу інвалідності, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
02.02.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням кратності роботи в зоні № 3 (кратність 5), зоні № 2 (кратність 4), зоні № 1 (кратність 3) та вищевказаних положень законодавства, зазначивши, що роботи виконувалися з підвищеною подвійною оплатою у вихідні та святкові дні, доплатою за роботу в надурочний час в підвищених розмірах, оплатою роботи в нічний час в подвійному розмірі, підвищеною на 100 % тарифною ставкою (посадовим окладом) та вказанням премії в розмірі 60 % .
Відповідач листом № 121/єцу-263/17 від 17.03.2017 року відмовив позивачу у видачі довідки, в якій було вказано всі складові заробітної плати за період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з посиланням на те, що відповідачем проведено перерахунок заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 2007 році згідно наказу № П/630-7 від 31.05.2007 р. Довідка № 336 від 25.06.2012 року про заробітну плату для перерахунку пенсії надана мені з урахуванням проведених перерахунків .
Ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 54Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством (аналогічна норма міститься в п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Порядок).
П.7 Порядку регламентовано, що пенсії призваних на військові збори військово-зобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
На час знаходження позивача у зоні відчуження діяло розпорядження ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964 щодо оплати праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій та першій зонах небезпеки, відповідно у двух-, трьох- та чотирьохкратному розмірі, понад середньомісячної заробітної плати, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.
Тобто,робота працівників у зонах небезпеки, з прийняттям цього розпорядження, оплачувалася у кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки за місцем роботи за підвищеними тарифами згідно Постанови ЦК КПРС, Презиції Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 (ОСОБА_3 Міністрів УРСР від 08.05.1986р. №168-5).
У Листі від 13.04.2001 N 03-3/1652-018-2 Міністерства праці та соціальної політики України вказано, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Із довідки ВАТ «Балцем» б/н б/д та довідки ПАТ «Євроцемент-Україна» № 336 від 25.06.2012 року, убачається, що саме така кратність розмірів тарифної ставки була застосована до позивача при проведенні оплати робіт, які він виконував у зоні.
Вказане також знайшло відображення в особовому рахунку та табелі обліку робочого часу.
Тобто,на час роботи на Чорнобильській АЕС робота позивача оплачувалась у кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки за місцем роботи.
Абзацом 1 п.1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 «Про умови оплати праці та метеріальне забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» керівників підприємств і організацій зобовязано оплачувати працю працівників, що безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за підвищеними до 100% тарифними ставками.
Тобто, суд приходить до висновку, що підвищення тарифної ставки (посадового окладу) на 100% було обовязком керівника підприємства, з якого позивача відправлено у відрядження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке зараз повинен реалізувати відповідача шляхом проведення перерахунку заробітної плати за період ліквідації позивачем наслідків аварії на ЧАЕС з підвищення тарифної ставки (посадового окладу) на 100%.
Тимчасовим порядком оплати праці працівників підприємств, установ і організацій, які приймали участь в роботах з ліквідації аварії на ЧАЕС, було зобовязано керівників підприємств, розташованих в зоні відчуження, затвердити інструкції по табельному обліку, положення про порядок оплати праці та преміювання робітників, інженерно технічних працівників і службовців, графіки проведення робіт (змінності) та довести зазначені документи до відома всіх працівників.
Оплата праці за зонами небезпеки проводилася за фактично відпрацьований час у відповідності з даними табеля обліку робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, які відповідали за виконання конкретних робіт в зоні відчуження, або іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного в рік виконання робіт, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Для обчислення в табелі чи іншому документі обовязково повинна бути відображена тривалість робочого дня.
ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986р. №665-195 (ОСОБА_3 Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986р. №207-7) передбачає: «Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей).
Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524- 156.
Надати право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17.05.1986р. №964.
Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох, трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.
Встановити робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць.
Дозволити підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі.
Пільги, що передбачені цією ОСОБА_3, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС».
Крім того, ОСОБА_3 Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986р. №153/10-43 передбачено, що для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється: шестигодинний робочий день.
ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986р. №665-195 (ОСОБА_3 Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986р. №207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).
Тобто, суд приходить до висновку, що встановлення премії на рівні 60 % тарифної ставки (посадового окладу) також було обовязком керівника підприємства, з якого позивача відправлено у відрядження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке зараз повинен реалізувати відповідача шляхом проведення перерахунку заробітної плати за період ліквідації позивачем наслідків аварії на ЧАЕС із вказанням премії на рівні 60 % тарифної ставки (посадового окладу).
Згідно ст. 36 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02.1991р. №796-ХП, оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться по підвищеним тарифним ставкам (відрядним розцінкам) і посадовим окладам з урахуванням радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт та умов праці у таких розмірах: від 1 до 5 Ки/на квадратний км - на 20-30%;від 5 до 10 Ки/ на квадратний км - на 30-40%;від 10 до 15 Ки/на квадратний км - на 40-60%; від 15 до ЗО Ки/на квадратний км - на 60-80%; понад 30 Ки/на квадратний км - на 80-100%.
Із наказу ВАТ «Балцем» №П/630-7 від 31.05.2007р. вбачається, що на підприємстві рахується дві категорії учасників ліквідації на ЧАЕС, ті, що були на військових зборах, та відряджені за наказом з підприємства.
Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат ЧАЕС і інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідок установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.
Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.
Із довідки ВАТ «Балцем» б/н б/д, довідки ВАТ «Балцем» № 407 від 23.12.2006 року, особового рахунку, та довідки ПАТ «Євроцемент-україна» № 336 від 25.06.2012 року, убачається, що позивач під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишався працівником БЦШК і оплату роботи за підвищеними ставками отримував у БЦШК, правонаступником якого виступає Приватне акціонерне товариство «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», а тому саме це підприємство повинно провести перерахунок позивачу заробітної плати за період його находження у зоні відчуження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем видавалися довідки, які містять неоднакову інформацію щодо нарахованої позивачу суми заробітної плати за час його перебування у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У досліджених нормативних актах знайшли своє відображення інші доводи та вимоги позивача, які також підлягають задоволення.
Також суд зазначає, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються (ч.1 ст.124 Конституції). Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (ч.2 ст.124 Конституції). Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України (ч.5 ст.124 Конституції).
Ч. 1 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України, - і за її межами.
Тому, судове рішення є обов'язковим до виконання на всій території України та всіма фізичними особами та юридичними особами незалежно від форми власності та підпорядкування.
Оскільки довідка видається з метою предявлення для перерахунку пенсії до пенсійного органу, тому підстав для проведення доплати заробітної плати немає, є лише підстави для перерахунку пенсії на підставі виданої довідки.
Таким чином, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та зобовязати посадових осіб ОСОБА_2 акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 00293060, місцезнаходження: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Цемзаводське шосе, б. 3 (правонаступник Балаклійського цементно-шиферного комбінату та Публічного акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА»), провести перерахунок заробітної плати за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.08.1986 року по 09.09.1986 року з урахуванням кратності роботи в зоні № 3 (кратність 5), в зоні № 2 (кратність 4) та в зоні № 1 (кратність 3) та вищевказаних в позовній заяві положень законодавства, провівши розрахунок робіт у відповідній довідці з підвищеною подвійною оплатою у вихідні та святкові дні, доплатою за роботу в надурочний час в підвищених розмірах, оплатою роботи в нічний час в подвійному розмірі, підвищеною на 100 % тарифною ставкою (посадовим окладом) та вказанням премії в розмірі 60 % з метою предявлення для перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб ОСОБА_2 акціонерного товариства «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 00293060, місцезнаходження: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Цемзаводське шосе, 3, провести перерахунок заробітної плати за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.08.1986 року по 09.09.1986 року з урахуванням кратності роботи в зоні № 3 (кратність 5), в зоні № 2 (кратність 4) та в зоні № 1 (кратність 3) та вищевказаних в позовній заяві положень законодавства, провівши розрахунок робіт у відповідній довідці з підвищеною подвійною оплатою у вихідні та святкові дні, доплатою за роботу в надурочний час в підвищених розмірах, оплатою роботи в нічний час в подвійному розмірі, підвищеною на 100 % тарифною ставкою (посадовим окладом) та вказанням премії в розмірі 60 % з метою предявлення для перерахунку пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СуддяС.І.Усенко