Ухвала суду № 66427556, 11.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
806/488/17
Номер документу
66427556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"11" травня 2017 р. Справа № 806/488/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" березня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд" до Голови Житомирського обласного відділення антимонопольного комітету України-Безсмертного О.В. про визнання протиправною та скасування вимоги №1.20/5-115 від 27.01.2017 ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд" звернулося до суду з позовом до Голови Житомирського обласного відділення антимонопольного комітету України Безсмертного Олександра Васильовича про визнання протиправною та скасування вимоги №1.20/5-115 від 27.01.2017 р.

На обгрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана вимога винесена без належних підстав та поза межами компетенції, що визначені Законом України "Про Антимонопольний комітет України" та Положенням про територіальне відділення Антимонопольного комітету України.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд", не погоджуючись з рішеннями суду першої інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27.01.2017 року в зв'язку з дослідженням ринків роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами та дизельним пальним, скрапленим та стисненим газами, які використовуються в якості моторного палива, на підставі статей 3,7,22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001 року №32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 року за №291/5482 головою Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесена вимога №1.20/5-115 про надання інформації ТОВ "СГС-Газтрейд", яка отримана позивачем 02.02.2017 року.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено що, Антимонопольний комітет України у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції має повноваження при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", основними завданнями Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено що, для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства. Повноваження територіального відділення Антимонопольного комітету України не можуть виходити за межі повноважень Антимонопольного комітету України, визначених законом.

Повноваження Антимонопольного комітету України у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції визначені статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" .

Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері формування та реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методичного забезпечення діяльності Антимонопольного комітету України та застосування законодавства про захист економічної конкуренції, Антимонопольний комітет України має повноваження вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно господарського управління і контролю, їх посадових осіб інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для дослідження ринків, а також інформацію про реалізацію конкурентної політики.

Повноваження голови територіального відділення Комітету визначені статтею 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", серед яких, зокрема, розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведення перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Закон України "Про Антимонопольний комітет України" не містить певного вичерпного переліку випадків, за наявності яких здійснюються повноваження голови територіального відділення Комітету вимагати відповідну інформацію у суб'єктів господарювання та інших осіб.

Розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом, відповідно до статті 22 Закон України "Про Антимонопольний комітет України".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Згідно зі статтею 22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Колегія суддів вважає, що право органу Комітету, голови його територіального відділення запитувати інформацію надано їм законодавством про захист економічної конкуренції для реалізації покладених на них завдань.

Повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції у сфері формування, реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методичного забезпечення діяльності Антимонопольного комітету України та застосування законодавства про захист економічної конкуренції, складають суть здійснення та реалізації зазначеними органами-суб'єктами своїх владних управлінських функцій.

Реалізація норм цього законодавства щодо права запитувати інформацію пов'язана з необхідністю з'ясування чи оцінки юридичних фактів (обставин), що можуть мати значення для конкретного питання, яке розглядається органом Комітету, головою його територіального відділення.

Фактичними підставами, у зв'язку з якими вимагається інформація, зокрема, можуть бути: з'ясування наявності ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції під час розгляду заяви чи з власної ініціативи органів Комітету; розгляд справи про порушення; розгляд органом Комітету іншого питання (дослідження ринку, заявлених узгоджених дій чи концентрації) для вирішення якого необхідною є певна інформація.

У кожному випадку запиту (вимоги) про надання інформації запитується лише та інформація, яка стосується певного питання, що розглядається органом Комітету чи його територіальним відділенням, відноситься до його компетенції та є необхідною, для вирішення цього питання. Органи Комітету не обмежені у виборі джерела отримання інформації, необхідної для виконання покладених на них завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Голови Антимонопольного комітету України від 20.05.2003 року №51 було запроваджено моніторинг пріоритетних ринків, в тому числі ринку оптової та роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами дизельним паливом згідно технологічних карт та схем здійснення моніторингів регіональних ринків.

На виконання вказаного наказу, починаючи з 2004 року проводиться щорічне дослідження ринків роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами та скрапленим і стиснутим газами, що використовуються в якості моторного палива в межах Житомирської області. У зв'язку з цим всім суб'єктам господарювання, що діють на вказаних ринках, в тому числі і ТОВ "СГС- Газтрейд" щороку надсилається вимога про надання інформації.

Отже, відповідач у межах компетенції, відповідно до статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статтею 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", здійснює дослідження ринків роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами дизельним паливом згідно технологічних карт та схем здійснення моніторингів регіональних ринків.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем в силу приписів статей 7, 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" правомірно була направлена вимога до ТОВ "СГС- Газтрейд" про надання інформації від 27.01.2017 року № 1.20/5-115 з переліком питань, які стосуються дослідження вищевказаного товарного ринку. Тобто, за наявності обставин, що прямо передбачені нормами чинного законодавства. Зміст вимоги та сформовані питання у ній у повній мірі відповідають вимогам вищенаведених норм.

Відтак, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" березня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" травня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "СГС-Газтрейд вул. Українських Повстанців, 42,м.Малин,Житомирська область,11600

3- представник позивача - Григор'єв Р.І. Київська обл., м.Ірпінь, вул.Тургенівська,210

4- відповідачу: Голова Житомирського обласного відділення антимонопольного комітету України-Безсмертний О.В. м-н ім. С.П. Корольова, 12,м.Житомир,10014

- ,