Справа № 712/4555/17
Провадження № 2а/712/468/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Пересунька Я.В.,
при секретарі - Сагун Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
10 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним позовом, із урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 10 травня 2017 року просила суд визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - ГУ НП в Черкаській області) про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності; зобов'язати ГУ НП в Черкаській області розглянути її заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності; зобов'язати ГУ НП в Черкаській області призначити і виплатити їй одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 320 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 2002 року по 6 листопада 2015 року вона проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 7 листопада 2015 року наказом ГУ НП в Черкаській області № 1о/с прийнята на службу до національної поліції.
Наказом ГУ НП в Черкаській області від 18 грудня 2015 року № 29 о/с її звільнено із служби в поліції в запас Збройних Сил України за п. 2 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" (у зв'язку з хворобою).
Відповідно до свідоцтва про хворобу № 525 від 14 грудня 2016 року, виданого військово-лікарською комісією ДУ "Територіальне медичне обєднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області" у неї було виявлено захворювання, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААА № 537084, виданої 14 лютого 2017 року обласним МСЕК № 1 м.Черкаси, їй встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново. Причина інвалідності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності серії 12 ААА 022838, виданої 14 лютого 2017 року обласною МСЕК № 1 м.Черкаси, у неї встановлено 80 % втрати професійної працездатності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
6 березня 2017 року вона звернулась до ГУ НП в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням їй ІІ групи інвалідності, до якої додала всі необхідні документи.
Листом від 13 березня 2017 року їй було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги із посиланням на те, що статтею 97 Закону України "Про національну поліцію" передбачено виплату одноразової грошової допомоги по втраті працездатності у зв'язку з отриманням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, а не в органах внутрішніх справ, як у неї.
Відмова ГУ НП в Черкаській області від виплати їй одноразової грошової допомоги у разі інвалідності не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема - Конституції України, Закону України "Про міліцію", Закону України "Про Національну поліцію", Порядку та умовам призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі - Порядок № 850), а також Порядку та умовам виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4 (далі - Порядок № 4).
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала.
Адвокат позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 доводи позову, із урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, підтримав. Додатково пояснив, що з часу встановлення позивачу ІІ групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ, у неї виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, яке порушене відповідачем і яке вона просить захистити в судовому порядку.
Представник ГУ НП в Черкаській області та Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області - Корнієнко О.В. проти задоволення позову заперечила. Пояснила, що Законом України "Про Національну поліцію" визначено підстави для призначення працівникам поліції одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності, і однією з таких є інвалідність, отримана за час несення служби в поліції. Оскільки інвалідність позивача пов'язана із проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не поліції, то відсутні правові підстави для стягнення такої допомоги за ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". У зв'язку з втратою чинності з 7 листопада 2015 року Законом України "Про міліцію" (у тому числі й статті 23 цього Закону), немає підстав застосовувати і Порядок № 850, який втратив актуальність. Крім того, позивач безпідставно просить стягнути одноразову грошову допомогу в розмірі 320 000 грн, оскілький такий розмір не передбачено чинним законодавством.
Заслухавши пояснення позивача та її адвоката, а також представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом установлено, що наказом ГУ НП в Черкаській області № 1 о/с від 7 листопада 2015 року призначено ОСОБА_1 інспектором Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, як таку, що прибула з Міністерства внутрішніх справ у порядку переатестування, із присвоєнням їй спеціального звання "майор поліції" (а.с. 8).
Наказом ГУ НП в Черкаській області № 29 о/с від 18 грудня 2015 року звільнено майора поліції ОСОБА_1 з Національної поліції в запас Збройних Сил України за п. 2 ст. 77 ЗУ "Про Національну поліцію" (за хворобою) (а.с. 9).
Відповідно до довідки серії 12 ААА № 537084, виданої 14 лютого 2017 року Обласною МСЕК № 1 у м.Черкаси, ОСОБА_1 призначено ІІ групу інвалідності з 14 лютого 2017 року безтерміново у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з проходженням служби в ОВС (а.с. 12).
Згідно з довідкою серії 12 ААА № 022838, виданої 14 лютого 2017 року Обласною МСЕК № 1 у м.Черкаси, ОСОБА_1 визначено 80 % втрати професійної працездатності (а.с. 13).
За змістом ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію", який був чинним до 7 листопада 2015 року, у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", у ст. 97 якого по-іншому визначено перелік правових підстав для отримання поліцейським одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського.
Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" така одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
З огляду на те, що ОСОБА_1 було визначено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням нею служби в органах внутрішніх справ, то вказане положення Закону України "Про Національну поліцію" не підлягає застосуванню до правовідносин між сторонами та не може бути підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови вплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
У порядку реалізації ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", 23 лютого 2016 року набрав чинності наказ МВС України від 11 січня 2016 року № 4 Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, яким визначено механізм призначення та отримання особою (поліцейським) одноразової грошової допомоги.
Проте навіть не зважаючи на внесення до цього Порядку та умов змін від 12 вересня 2016 року (відповідно до яких пункт 5 розділу І доповнено підпунктом 4 такого змісту: «4) пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.»), його положення не підлягають застосуванню щодо правовідносин між сторонами із урахуванням того, що відсутні визначені ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" відповідні правові підстави для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
На неможливість застосування до правовідносин між сторонами положень ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», а відтак і Порядку № 4, свідчить зареєстрований у Верховній Раді України законопроект щодо внесення змін до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Водночас, відповідно до п.15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Системне тлумачення положень п. 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" дає підстави для висновку про те, що абзац третій цього пункту відноситься саме до колишніх працівників міліції, у тому числі й тих, хто на день набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" продовжив службу в поліції.
До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", з 31 жовтня 2015 року діяв Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (раніше й далі - Порядок № 850).
Не можна погодитись із доводами представника відповідача про те, що Порядок № 850 втратив актуальність із втратою чинності Законом України "Про міліцію", оскільки законодавством України не визначено порядку визнання нормативно-правового акта таким, що "втратив актуальність".
До того ж, суд звертає особливу увагу на те, що положення Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, є чинними і ніким не скасовані й дотепер.
Оскільки у позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що має право на отримання грошової допомоги за ст. 23 Закону України "Про міліцію" у розмірі, визначеному цією ж статтею, та відповідно до Порядку № 850, то з урахуванням таких підстав позову, а також вищевказаного аналізу чинного законодавства, суд робить висновок про те, що до правовідносин між сторонами підлягає застосуванню саме Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (раніше й далі - Порядок № 850).
Відповідно до п. 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Частиною 2 пункту 3 Порядку № 850 визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення працівникові міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Згідно із п. 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до п. 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Пунктом 9 Порядку № 850 визначено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Оскільки останнім місцем роботи ОСОБА_1 є посада інспектора Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, то із заявою (рапортом) про призначення одноразової грошової допомоги, яка б відповідала додатку № 1 до Порядку № 850, вона мала звернутись саме до ГУ НП в Черкаській області.
Судом встановлено, що 3 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про проведення їй виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності звернулась до уповноваженого органу - ГУ НП в Черкаській області.
Водночас, форма поданої нею заяви не відповідає формі такої заяви, викладеної в Додатку до Порядку № 850.
Крім того, вона звернулась до ГУ НП в Черкаській області не відповідно до Порядку № 850, який має бути застосовано до правовідносин між сторонами, а відповідно до Порядку № 4, який не може бути застосовано до них з огляду на вищевказане судом.
З огляду на викладене, а також не те, що позовні вимоги ОСОБА_1 викладено не у відповідності із Порядком № 850, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Водночас, ОСОБА_1 може реалізувати своє право на отримання одноразової грошової допомоги згідно з процедурою, передбаченою Порядком № 850.
Керуючись ст. 23 Закону України «Про міліцію», постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», Законом України «Про Національну поліцію», ст. ст. 2, 6, 18, 69, 70, 71, 72, 94, 159-162, 167 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги через Соснівський районний суд м. Черкаси, із одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я.В. Пересунько