Ухвала суду № 66398818, 11.05.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
649/119/17
Номер документу
66398818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2017 р. Справа № 649/119/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Мамаєв В.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дії протиправними та перерахунок і виплату пенсії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дії протиправними та перерахунок і виплату пенсії.

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року позов ОСОБА_2 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дії протиправними та перерахунок і виплату пенсії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області в частині не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.

Зобов'язано Каховське об'єднане Управління Пенсійного фонду Херсонської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування згідно оновленої форми довідки від 04.09.2013 року № 15-1, яка набула чинності з 18.10.2013 року, з 01.02.2017 року.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області судовий збір у розмірі 1280 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області подало апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 вийшла на пенсію державного службовця, перебуває на обліку в Каховському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за віком з 13.08.2012 року.

При первинному нарахуванні пенсії, яка була нарахована в розмірі 70% від заробітної плати позивача, до складу заробітної плати, з якої призначається пенсія, не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

10.08.2012 року Великолепетиською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу було видано довідку № 02-938/1-3 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» із зазначенням складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи).

Також 31.01.2017 року Великолепетиською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу було видано довідку № 04-233/1-3 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», із зазначенням складових заробітної плати (індексація заробітної плати), згідно якої у графі інші виплати зазначено суми індексації заробітної плати за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року на загальну суму 6479,73 грн.

31.01.2017 року ОСОБА_2 звернулася до Каховського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, оскільки постановою правління ПФУ було затверджено оновлену форму довідки від 04.09.2013 №15-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013 року № 1661/24193. Згідно з цією постановою державним службовцям для нарахування пенсії повинні враховувати інші виплати, такі як індексація заробітної плати, матеріальна допомога та інші виплати.

Листом від 02.02.2017 року № 434/06 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку її пенсії в зв'язку з тим, що до складу заробітної плати при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не можуть бути враховані, оскільки ці виплати є одноразовими та не передбачені в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, виходив з того, що індексація грошових доходів, на які були нараховані та з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні бути враховані при обчисленні пенсії державного службовця. При цьому, відмовив у частині включення матеріальної допомоги на оздоровлення, оскільки позивач у період з 01.08.2010 року по 31.01.2012 року перебуваючи на посаді державної служби не отримувала матеріальної допомоги на оздоровлення.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові суду від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14.

Згідно ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

За таких обставин, коли на отримувані позивачкою суми індексації заробітної плати були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то вказана виплата має бути врахована в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входить вона до структури заробітної плати, а відтак суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову в цій частині.

Колегія суддів вважає безпідставними посилання апелянта на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII, відповідно до якого з 01 червня 2015 року, пенсії призначені на умовах Закону України "Про державну службу" не призначаються та не перераховуються, оскільки спір, який є предметом розгляду по даній справі, стосується не перерахунку пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, чи у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, а стосується перерахунку пенсії у зв'язку з неврахуванням всіх складових при її призначенні.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Тому, колегія суддів вважає, що в спірних правовідносинах наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2017 року.

Разом з цим, правомірним є стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а відтак доводи апелянта в цій частині є необґрунтованими.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 195, 196, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області - залишити без задоволення, а постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: К.В. Кравченко