Справа 127/9015/17
Провадження 1-кс/127/3562/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2017 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді Ковбаси Ю.П.,
секретаря Дацюк Ю.Ю.,
за участі прокурора Порохницького М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання ПрАТ «Будматеріали» вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, що розташована на території м. Вінниця, кадастровий № 0520682800:01:003:0025, за відсутності клопотання учасників судового процесу про фіксацію розгляду клопотання технічними засобами, -
в с т а н о в и в :
До суду з клопотанням звернувся Прокурор Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання ПрАТ «Будматеріали» вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, що розташована на території м. Вінниця, кадастровий № 0520682800:01:003:0025.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим провадиться досудове розслідування кримінального провадження № 12015020100000680 від 15.05.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 Кримінального кодексу України, в ході розслідування якого постала необхідність у зібранні доказів, зокрема через призначення та проведення перевірки.
В ході розгляду з матеріалів клопотання встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК № 076924 ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 0,5918 га, для ведення товарно - сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 0520682800:01:003:0025. Вказана земельна ділянка на момент оформлення права власності знаходилась на території Луко-Мелешківської сільської ради Вінницького району за межами населеного пункту неподалік кар'єру із видобутку глини, однак, після зміни меж міста Вінниці відповідно до постанови Верховної Ради України «Про зміну і встановлення меж міста Вінниця і Вінницького району Вінницької області» від 13 травня 2015 року № 401-VIII земельна ділянка ОСОБА_2 відноситься до території м. Вінниці.
В кінці 2013 року заявником було помічено, що ПрАТ «Будматеріали» зайняло його земельну ділянку та розпочало видобувати глину із території земельної ділянки ОСОБА_2Б„ без його дозволу.
В ході допиту голови правління ПрАТ «Будматеріали» ОСОБА_3, стало відомо, що Південно - Вінницьке родовище цегельної сировини розробляється ПрАТ «Будматеріали» ( колишнім ВАТ «Будматеріали»).
Під розробку родовища було оформлено гірничий відвід на підставі рішення Вінницької обласної ради від 29.04.1999, при оформленні документів з надання гірничого відводу Луко - Мелешківська сільська рада погодила надання гірничого відводу (довідка № 123 від 11.06.1998 року). ПрАТ «Будматеріали» отримало ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами № 1150 від 21 листопада 1997 року на площу 28,8 га терміном дії на 15 років.
Разом з тим, жодних документів, які б посвідчували право користування ПрАТ «Будматеріали» земельною ділянкою ОСОБА_2 оформлено не було.
На підставі вищевикладеного та з метою встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні, а саме - факту самовільного зайняття земельної ділянки, розташованої на території м. Вінниці кадастровий № 0520682800:01:003:0025 ПрАТ «Будматеріали», а також встановлення шкоди, завданої власнику земельної ділянки ОСОБА_2 самовільним зайняттям земельної ділянки, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу вказаним підприємством, виникла необхідність у призначенні та проведенні Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області перевірки дотримання вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Так, відповідно до ч.1 ст.. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до підп..25 - 1 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 14 січня 2015 р. № 15 (далі Положення) Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань: організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно підп. 25- 1 п.4 вищевказаного Положення Держгеокадастр розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Пунктом 5 -1 Положення встановлено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину та інше.
Аналогічні повноваження надано територіальним органам Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333.
Отже, з вищенаведеного слідує, що єдиним органом, який наділений повноваженнями державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території Вінницької області є Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Відтак, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої перевірки.
Відповідно до ч. 2ст. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 4082 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Пунктами 78.1.11п.78.1ст.78 Податкового кодексу Українидокументальна позапланова перевірка здійснюється за наявності судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 36, 93 КПК України, прокурор просив суд клопотання задовольнити з підстав викладених у ньому та надати дозвіл на проведення позапланової перевірки.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Стаття 2 КПК України передбачає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
З огляду на вищенаведене, приймаючи до уваги характер та особливості вчиненого кримінального правопорушення, з метою повноти та всебічності розслідування кримінального провадження, в передбачені кримінально процесуальним законодавством строки, належного зібрання доказів про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення істини та подальшого прийняття законного процесуального рішення, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та доведеним, а тому підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 9, 40 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
Клопотання прокурора Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1 задовольнити.
Призначити позапланову виїзну перевірку дотримання ПрАТ «Будматеріали» вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, що розташована на території м. Вінниця, кадастровий № 0520682800:01:003:0025, на вирішення якої поставити такі питання:
- чи наявні документи, що посвідчують право власності чи право користування на вказану земельну ділянку ПрАТ «Будматеріали»?;
- чи дотримуються межі використання земельної ділянки, які встановлені правовстановлюючими документами?;
- чи наявний факт самовільного зайняття та використання земельної ділянки ( із зазначенням площі самовільно зайнятої земельної ділянки)?;
- в разі виявлення факту самовільного зайняття встановити категорії земельних ділянок, цільове призначення, приналежність до особливо цінних земель, земель в охоронних зонах чи зонах особливого режиму використання земель?;
- чи виконуються вимоги щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням?;
- чи наявний факт зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу?;
- у випадку виявлення порушень вимог земельного законодавства провести розрахунок шкоди завданої самовільним заняттям земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу та у разі наявності, іншої шкоди?
Проведення перевірки доручити працівникам Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, будинок 63, м. Вінниця, 21027, ідентифікаційний код юридичної особи: 39767547).
Встановити строк проведення перевірки протягом 10 робочих днів, починаючи з 16.05.2017.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.
Слідчий суддя