СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2017 р. Справа №818/415/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.
представника позивача Мачула А. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - позивач, ГУ Держгеокадастру в Сумській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі - відповідач, управління ДВС), в якому просить скасувати постанову від 03.03.2017р. ВП №53517145.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірною постановою відкрито виконавче провадження про примусове виконання постанови державного виконавця щодо стягнення із ГУ Держгеокадастру в Сумській області виконавчого збору. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки Законом України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таким чином, на думку позивача, державний виконавець не має повноважень на виконання рішень про стягнення коштів з державного органу.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судовому засіданні 13.04.2017р. та 26.04.2017р. представник відповідача зазначила позицію управління ДВС, надано письмове заперечення на адміністративний позов, дії державного виконавця вважає законними та обґрунтованими, підстави для скасування постанови від 03.03.2017р. відсутні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 21.11.2016року Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання ГУ Держгеокадастру в Сумській області вчинити певні дії, а саме надати дозвіл фізичні особі на розроблення проекту землеустрою (а.с.73)
На підставі вказаного виконавчого документа головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№ 53183162 від 23.12.2016 року (а.с.60). В подальшому виконавче провадження ВП№ 53183162 було закінчено згідно постанови від 24.02.2017р. (а.с.71).
В межах даного виконавчого провадження державним виконавцем було прийнято постанову ВП№ 53183162 від 24.02.2017р. про стягнення з ГУ Держгеокадастру в Сумській області виконавчого збору в розмірі 6400 грн. (а.с.75).
Постановою від 03.03.2017р. управлінням ДВС відкрито виконавче провадження ВП№53517145 щодо примусового виконання постанови управління ДВС ВП№ 53183162 від 24.02.2017р. щодо стягнення виконавчого збору із ГУ Держгеокадастру в Сумській області в сумі 6400 грн. (а.с.76).
Позивач не погоджується із такими діями державного виконавця, оскільки на його думку рішення про стягнення коштів з державного органу повинні виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, що регламентує порядок примусового виконання рішень судів та інших органів є Закон України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В даному випадку боржником в спірній постанов від 03.03.2017р. про відкриття виконавчого провадження ВП№53517145 зазначено державний орган - ГУ Держгеокадастру в Сумській області.
З урахуванням ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з позивача повинно виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Відповідно до зазначеного Порядку виконавчі документи, які повинні виконуватися органами казначейства, це документи, оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження" (п.2 Порядку).
В даному випадку, постанову ВП№ 53183162 від 24.02.2017р. було прийнято посадовою особою державного органу, яка відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» мала право прийняти таке рішення. Постанова від 24.02.2017р. ВП №53183162 щодо стягнення з ГУ Держгеокадастру в Сумській області коштів в сумі 6400 грн. повністю відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження», є документом, визначеним Законом України «Про виконавче провадження», боржником не оскаржена, не виконана, набрала законної сили та підлягає примусовому виконанню в строк, який визначено в п. 4 постанови від 24.02.2017р.
Оскільки Законами України "Про виконавче провадження" та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затв. Постановою КМУ від 03.08.2011р. №845 передбачено, що рішення державних органів (посадових осіб) про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється органами казначейського обслуговування бюджетних коштів, то виконання постанови державного виконавця управління ДВС від 24.02.2017р. не належить до повноважень органів державної виконавчої служби, а є компетенцією органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів ГУ Держгеокадастру в Сумській області.
Слід зазначити, що у державного виконавця відсутнє у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження» зупиняти вчинення виконавчих дій при примусовому виконанні рішення про стягнення коштів з державного органу, оскільки норми п.9 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» надають право державному виконавцю зупинити вчинення виконавчих дій лише при надіслані виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". В даному випадку Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не розповсюджуються на спірні правовідносини, оскільки норми зазначеного закону визначають гарантії виконання саме судових рішень, а не рішення державного органу (посадової особи), що є предметом розгляду даної справи.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ГУ Держгеокадастру в Сумській області щодо скасування постанови від 03.03.2017р. ВП№53517145 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 03.03.2017р. ВП№53517145.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 10.05.2017р.
Суддя С.М. Гелета