Постанова № 66359042, 04.05.2017, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2017
Номер справи
п/811/294/17
Номер документу
66359042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2017 року Справа № П/811/294/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - позивач) до Комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві"(далі - відповідач), третя особа на стороні відповідача: Кіровоградська обласна рада (далі - третя особа), про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" у якому просить суд, стягнути заборгованість з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 51322,28 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Управління здійснює виплату пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам відповідача, згідно норм пункту "а" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач повинен вносити до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на доставку та виплату пільгових пенсій, у тому числі призначених відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".

В порушення вимог чинного законодавства відповідач не сплачує суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у зв'язку із чим за період з жовтня 2014 року по грудень 2016 року на підприємстві виникла заборгованість перед Кропивницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах у розмірі 51322,28 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивач звернувся з позовом до суду.

Представником відповідача та третьої особи подано до суду письмові заперечення в яких в обґрунтування своєї позиції вказано, що згідно розпорядження Кіровоградської обласної ради від 10.02.2017 року №38-гр "Про припинення комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" шляхом його приєднання до Комунального підприємства "Регіональний центр розвитку послуг" утворено комісію з припинення КП "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" якою затверджено порядок і строки останнього, так зазначено, що головою ліквідаційної комісії забезпечено відповідне повідомлення про припинення юридичної особи, порядок і строки заявлення кредиторами вимог до них. Також, відповідачем наголошено, що до ліквідаційної комісії від Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області заяви щодо кредиторської заборгованості чи довідки щодо боргу за всіма видами платежів не надходили, документальної перевірки платника єдиного внеску пенсійним фондом не проведено, тому вважає позовні вимоги необґрунтованими (а.с.82-84).

В матеріалах справи наявне клопотання позивача про розгляд справи без участі уповноваженого представника, в якому наголошено на розгляді справи за наявними у справі матеріалами. Позовні вимоги підтримано в повному обсязі (а.с.42).

Представником відповідача та третьої особи, до суду подано клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.85).

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

На підставі усної ухвали від 28.04.2017 року із занесенням до журналу судового засідання, керуючись частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку письмового провадження (а.с.86-88).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем та третьою особою документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Отже, законом передбачена можливість звернення контролюючого органу до адміністративного суду з позовами про стягнення з фізичних та юридичних осіб заборгованості.

Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснювало у 2014, 2015, 2016 роках доставку та виплату пільгових пенсій працівникам Комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві", що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.11-16,18-22).

Так, статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорії працівників, які на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи.

Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058 -IV) визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а","б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного Фонду України плату, яка покриває витрати на доставку та виплату пільгових пенсій, у тому числі, призначених згідно до статтею 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", при цьому зберігається порядок покриття цих витрат, який діяв до набрання чинності Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" (далі - Інструкція), затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.

Відповідно до Інструкції плату Пенсійному фонду на покриття фактичних витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах вносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Несвоєчасно перераховані суми витрат на виплату і доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).

Пунктом 6.4. Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 „Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.8 вказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Отже, підприємство зобов'язане відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 „Прикінцевих положень" Закону (1058-15), сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до статті 2 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Таким чином, виплати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.

Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.

Судом встановлено, що позивач здійснював доставку та виплату пільгових пенсій працівникам відповідача, що підтверджується розрахунками, копії яких знаходяться в матеріалах справи (а.с.11-16,18-22). Згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, складеного позивачем, та розрахунку заборгованості за період з жовтня 2014 року по грудень 2016 року заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складає 51322,28 грн., що також посвідчується розрахунком Управління станом на час розгляду справи (а.с.41).

Отримавши розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не надавши на них до позивача заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки.

Також судом встановлено, що розпорядженням Голови Кіровоградської обласної ради від 10.02.2017 року №38-гр "Про припинення комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" шляхом його приєднання до Комунального підприємства "Регіональний центр розвитку послуг", тобто на даний час відповідач перебуває у стані припинення, шляхом приєднання до Комунального підприємства "Регіональний центр розвитку послуг" з подальшою передачею прав та обов'язків за передавальним актом правонаступника (а.с.48-52).

На даний час в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області відсутня будь-яка інформація з приводу здійснення передачі прав та обов'язків за передавальним актом відповідача до Комунального підприємства "Регіональний центр розвитку послуг".

Оскільки юридична особа - Комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" на даний час не є ліквідованою, а перебуває у стані припинення (шляхом приєднання до іншого підприємства), то відповідно залишається платником зборів.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Також, згідно ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

У свою чергу, у відповідності до частини 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755-IV, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.

При цьому, частина 2 статті 33 Закону № 755-ІV чітко визначає, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що саме запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи, є наслідком припинення юридичної особи.

Разом з тим, на час розгляду даної справи, відповідач перебуває у стані припинення, однак запису про припинення юридичної особи до реєстру не внесено, а тому фактично юридична особа - Комунальне підприємство "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" на даний час не припинена (не ліквідована).

Крім того, КП "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" не знято з реєстрації в УПФУ в Кіровоградській області та перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тому відповідно повинно відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах і у відповідача можуть виникати нові зобов'язання. Відкриття ліквідаційної процедури не звільняє підприємство від обов'язку сплати податків, зборів, обов'язкових платежів.

Таким чином, відповідач помилково пов'язує введення ліквідаційної процедури відносно КП "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" з відсутністю обов'язку виконувати зобов'язання перед органам Пенсійного фонду України щодо погашення фактичних витрат та виплату та доставку пільгових пенсій.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 159-163, 167, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Кіровоградський науковий технічно-лабораторний центр спеціальний видів робіт у будівництві" (ід. код - 13766235) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у сумі 51 322,28 грн. (п'ятдесят одна тисяча триста двадцять дві гривні двадцять вісім копійок) на користь Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її отримання.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько