ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 квітня 2017 року № 826/19006/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Федорчука А.Б. Качура І.А. розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Волинська гірничо-хімічна компанія" до Державної служби геології та надр України проскасування наказів О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Приватне акціонерне товариство «Волинська гірничо-хімічна компанія» звернулась до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів від 24.09.2015 №299 від 17.11.2015 №372, від 02.02.2016 №27 в частинах.
Позов обґрунтовано тим, що п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» від 28.12.2014 введено мораторій на перевірки суб'єктів господарювання з обсягом доходу до 20 мільйонів грн., отже накази від 24.09.2015 №299 від 17.11.2015 №372, якими призначено перевірку позивача є протиправними та як наслідок протиправним є наказ прийнятий за результатом проведеної перевірки.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Наказом Державної служби геології та надр України від 18.09.2015 №288 затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у 4 кварталі 2015 року, яким включено у план проведення перевірок на грудень 2015 року ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія».
В подальшому, наказом від 24.09.2015 №299 наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів щодо яких буде здійснюватись державний геологічний контроль у 4 кварталі 2015 року, зокрема, ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія».
Судом встановлено, що на підставі згадуваного наказу позивачу направлено повідомлення на проведення планової перевірки ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» з 01 по 14 грудня 2015 року.
За результатом планової перевірки ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» відповідачем складено акт від 04.12.2015 №107/5075-3 (далі - акт перевірки), відповідно до якого встановлено порушення позивачем п. 6 ст. 26 Кодексу України про надра, а саме: без поважних причин протягом 2 років з моменту надання спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2009 №5075 не приступив до користування надрами з метою розробки Новополтавського родовища апатитових руд; у зв'язку з реорганізацією підприємства не переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами від 22.12.2009 №5075 з ЗАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» на ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія».
Також, 04.12.2015 відповідачем винесено припис №107, яким позивача зобов'язано в строк до 25.12.2015 усунути вказані в акті перевірки порушення.
Крім того, у зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем прийнято наказ від 02.02.2016 №27, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2009 №5075 та надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
згідно з п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2015 року № 391, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 14.12.2011 року (далі - Порядок).
Пунктом 5 Порядку передбачено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому (п. 6 Порядку).
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII. Пунктом 8 Прикінцевих положень цього Закону визначено, що перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Таким чином, на період з січня по червень 2015 року поширювалось обмеження щодо проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами, зокрема й Державною службою геології та надр України. Однак суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки дія вищевказаного мораторію закінчилась, починаючи з 01.07.2015 року проведення заходів державного геологічного контролю у загальному порядку відновилось.
Згідно вимог п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ, у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
-з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
-з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи-підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06 квітня 2011 року, державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13 серпня 2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», що є чинною на момент вирішення спору, затверджено Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців, до яких, зокрема належить Держгеонадра України.
На думку суду Держгеонадра України належить до переліку контролюючих органів, які мають право на проведення перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за виключенням випадків, передбачених пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28 грудня 2014 року. Аналогічна правова позиція була підтримана в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.01.2016 року у справі №826/17157/15 в даній категорії справ.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що обсяг доходу позивача за попередній календарний рік не перевищує до 20 мільйонів гривень, а також не відноситься до категорій суб'єктів господарювання, на яких не поширюється дія п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ.
Доказів наявності інших обставин, які надають право відповідачу провести перевірку ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія», без отримання дозволу Кабінету Міністрів України (за заявкою позивача щодо його перевірки, рішення суду про проведення перевірки або відповідне рішення щодо проведення перевірки підприємства згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України) відповідач до суду не надав.
Вказане свідчить про протиправність наказу від 24.09.2015 №299, від 17.11.2015 №372 в частині проведення планової перевірки ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія».
Протиправність дій відповідача щодо проведення планової перевірки ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» вказують на протиправність наказу від 02.02.2016 №27 прийнятого за результатом такої перевірки.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити позов.
2. Визнати протиправними та скасувати накази від 24.09.2015 №299, від 17.11.2015 №372 в частині проведення планової перевірки ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» прийняті Державною службою геології та надр України.
3. Визнати протиправним та скасувати наказу Державної служби геології та надр України від 02.02.2016 №27 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 22.12.2009 №5075 виданого ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія».
4. Стягнути на користь ПрАТ «Волинська гірничо-хімічна компанія» судовий збір в сумі 4 134,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя В.І. Келеберда
Судді А.Б. Федорчук
І.А. Качур