Справа № 815/2535/17
У Х В А Л А
03 травня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління ДАІ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за участю 3-ї особи Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Управління ДАІ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за участю 3-ї особи Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску звернення до суду поважними), та, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі відкриває провадження в адміністративній справі.
Згідно з ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.
Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.
Днем, коли особа дізналась про порушення свого права, - є день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення її прав, свобод чи інтересів.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (рішення від 22.10.1996р., 27.02.1980р.).
При цьому, слід зазначити, що судом вбачаються підстави для поновлення строку звернення до суду виключно з ініціативи та в межах наведених доводів особи, яка подала заяву. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є її дії, спрямовані на захист порушених прав, зокрема, оскарження рішення (дії чи бездіяльності), письмові звернення з цього приводу, а також докази, які свідчать про те, що були створені умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.
Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
З огляду на адміністративний позов та додатки до нього позивач просить визнати дії УДАІ ГУМВС України в Одеській області щодо видачі тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_3 від 25.12.2014 року на автомобіль марки «TOYOTA Land Cruser Prado» кузов НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2, сірого кольору, 2004 року, неправомірними.
Тобто, про порушення своїх прав, Позивач дізнався, коли отримав тимчасовий реєстраційний талон НОМЕР_3 від 25.12.2014 року, тобто більше понад 2 років.
Проте із даною вимогою в адміністративному позові, позивач звернувся до суду 28.04.2017 року, тобто із порушенням встановленого КАС України шестимісячного строку для звернення до суду.
При цьому, позивачем не зазначається та з матеріалів справи не вбачається обставин, що заважали б позивачу та могли бути об'єктивними перешкодами для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів у передбачений законом строк.
Суд враховує, що тривалість і правила обчислення строку звернення до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що жодних належних та допустимих доказів щодо причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись за судовим захистом позивач не вказує і не надає, та відповідно судом не встановлено обставин, що свідчать про наявність об'єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк, а отже відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду в частині позовних вимог про визнання дій УДАІ ГУМВС України в Одеській області щодо видачі тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_3 від 25.12.2014 року на автомобіль марки «TOYOTA Land Cruser Prado» кузов НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2, сірого кольору, 2004 року, неправомірними, тому позов в цій частині має бути залишений без розгляду.
Щодо іншої позовної вимоги, суд зазначає, що спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб'єктом владних повноважень. Зазначений спір згідно із ст. 17 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Підстави залишити адміністративний позов без руху, повернути позов відповідно до ст.108 КАС України, а також відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі відповідно до ст.109 КАС України не встановлені.
Керуючись ст.ст. 17, 107 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління ДАІ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за участю 3-ї особи Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області щодо частини позовних вимог, а саме, про визнання дій УДАІ ГУМВС України в Одеській області щодо видачі тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_3 від 25.12.2014 року на автомобіль марки «TOYOTA Land Cruser Prado» кузов НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2, сірого кольору, 2004 року, неправомірними - залишити без розгляду.
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління ДАІ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за участю 3-ї особи Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Запропонувати позивачу в разі наявності надати суду додаткові докази в обґрунтування позовних вимог та, при необхідності клопотання про допит свідків, залучення до участі у справі інших осіб до 17 травня 2017 р.
У разі заперечення відповідача проти позову зобов'язати його надати в строк до 17 травня 2017 р. всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення з приводу якого подано позов.
Закінчити підготовче провадження і призначити справу до судового розгляду на 18 травня 2017 року о 12:30 годині у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14.
Витребувати з Відповідача завірені належним чином копії матеріалів щодо здійснення державної реєстрації автомобіля марки «TOYOTA Land Cruser Prado» кузов НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2, сірого кольору, 2004 року, держномер НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1
Зупинити провадження по справі до надання Відповідачем зазначених доказів та встановити строк до 18.05.2017 року.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, копію позову з додатками для відповідача та 3-ї особи.
Ухвала суду в частині залишення позовної заяви без розгляду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Ухвала в частині відкриття провадження оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя Бутенко А.В.