ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" квітня 2017 р.Справа № 922/2697/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши заяву Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" про перегляд рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 за нововиявленими обставинами по справі
за позовом Заступника прокурора Харківської області, м. Харків третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Харківській області, м. Харків до Харківської міської ради, м. Харків (перший відповідач), Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал", м. Харків (другий відповідач) та Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, м. Харків (третій відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення за участю представників сторін:
прокурор - Горгуль Н.В.
першого відповідача - ОСОБА_1
другого відповідача - ОСОБА_2
третьої особи - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року заступник прокурора Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради, ОК "ЖБК "Тихий квартал", Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, першого, другого та третього відповідачів відповідно, про:
- визнання незаконним та скасування п. 2 додатку 2 до рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 №1601/14;
- визнання незаконним та скасування п. 13 додатку 1 до рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 №1738/14;
- визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав власності на земельну ділянку, площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060 від 12.02.2015 №19276830;
- зобов'язання Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області внести запис в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно про скасування запису про право власності №8698994 від 28.01.2015;
- зобов'язання ОК "ЖБК "Тихий квартал" передати, а Харківську міську раду прийняти земельну ділянку площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060, про що скласти акт прийому-передачі. Також просить суд судові витрати покласти на відповідачів.
Рішенням господарського суду Харківської області від 07.07.2015, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 19.10.2015, у справі №922/2697/15 позов задоволено частково.
Визнано недійсним та скасовано рішення п. 2 додатку 2 до рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 №1601/14; визнано недійсним та скасовано п.13 додатку 1 до рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 №1738/14; зобов'язано Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" передати, а Харківську міську раду - прийняти земельну ділянку площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060 у первісному (придатному) для використання стані, про що скласти акт прийому-передачі. Припинено провадження в частині вимог, звернутих до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та стягнуто по справі судові витрати.
Рішення набрало законної сили.
06.04.2017 до суду від ОК "ЖБК "Тихий квартал" надійшла заява про перегляд вказаного рішення за нововиявленими обставинами, в якій останній просить суд скасувати рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 в частині позовних вимог Заступника прокурора до першого та другого відповідачів.
Ухвалою суду від 07.04.2017 вказана заява була призначена до розгляду у судовому засіданні на 26.04.2017 об 11:30.
26.04.2017 до суду від прокурора надійшов відзив на заяву, в якому він просить суд залишити заяву без задоволення, а рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 у справі №922/2697/15 залишити без змін. Наданий відзив досліджений судом та долучений до матеріалів справи.
У судовому засіданні 26.04.2017 прокурор проти задоволення заяви заперечував та просив суд відмовити в її задоволенні.
Присутній у судовому засіданні представник першого відповідача підтримав заяву та просив суд її задовольнити.
Присутній у судовому засіданні представник другого відповідача підтримав заяву та просив суд її задовольнити.
Третя особа правом на участь представника у судовому засіданні не скористалася, причину неявки не повідомила, витребуваних судом документів не надала. Про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про призначення справи до розгляду за адресою, вказаною у позовній заяві.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Як зазначалося вище, у квітні 2015 року заступник прокурора Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради, ОК "ЖБК "Тихий квартал", Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, першого, другого та третього відповідачів відповідно, про:
- визнання незаконним та скасування п. 2 додатку 2 до рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 №1601/14;
- визнання незаконним та скасування п. 13 додатку 1 до рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 №1738/14;
- визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав власності на земельну ділянку, площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060 від 12.02.2015 №19276830;
- зобов'язання Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області внести запис в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно про скасування запису про право власності №8698994 від 28.01.2015;
- зобов'язання ОК "ЖБК "Тихий квартал" передати, а Харківську міську раду прийняти земельну ділянку площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060, про що скласти акт прийому-передачі. Також просить суд судові витрати покласти на відповідачів.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, прокурор зазначав, що вищевказані рішення Харківської міської ради прийнято всупереч вимогам ст. 41 Земельного кодексу, ст. ст. 133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою ОСОБА_4 Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186; під час прийняття оспорюваного рішення Харківська міська рада повинна була з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення цього кооперативу відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту, чого здійснено не було, а також вказував на недотримання другим відповідачем вимог законодавства щодо чисельності засновників житлово-будівельного кооперативу, відсутності необхідності поліпшення житлових умов членів кооперативів та їх сімей та недотримання вимог законодавства України щодо віку засновників, що є підставою для скасування його окремих пунктів згідно ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України.
Рішенням господарського суду Харківської області від 07.07.2015, залишеним без змін постановами Харківського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 та Вищого господарського суду України від 24.02.2016, позов задоволено частково: визнано недійсним та скасовано п. 2 додатку 2 до рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 № 1601/14, визнано недійсним та скасовано п. 13 додатку 1 до рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 № 1738/14, зобов'язано ОК "ЖБК "Тихий квартал" передати, а Харківську міську раду - прийняти земельну ділянку площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060 у первісному (придатному) для використання стані, про що скласти акт прийому-передачі та припинено провадження у справі в частині вимог, заявлених до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Вищезазначені судові акти мотивовано невідповідністю спірних рішень Харківської міської ради вимогам ст. 41 Земельного кодексу України, ст. ст. 133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР, Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, оскільки на думку прокурора, ОК "ЖБК "Тихий квартал" створено всупереч вищевказаним правовим нормам, які по відношенню до Законів України "Про кооперацію" та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичнихосіб-підприємців" є спеціальними нормативно - правовими актами та підлягають застосуванню до правовідносин сторін у даній справі, що є підставою для визнання їх недійними та скасування згідно ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України. Також, судами зазначено, що під час прийняття оспорюваних рішень Харківська міська рада повинна була з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення ОК "ЖБК "Тихий квартал", відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту, чого здійснено не було, а щодо вимог, заявлених до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, провадження у справі припинено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції не є юридичною особою.
При цьому, у мотивувальній частині рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 встановлено, що п. 2. додатку 2 до рішення 34 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 № 1601/14 надано дозвіл ОК "ЖБК "Тихий квартал" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,13 га для будівництва та подальшого обслуговування житлового будинку по проспекту Леніна, 25-В.
Пунктом 13 додатку 1 до рішення 36 сесії 6 скликання "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 № 1738/14 надано у власність ОК "ЖБК "Тихий квартал" земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 1,1225 га (кадастровий номер 6310136300:09:001:0060) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва та подальшого обслуговування житлового будинку по проспекту Леніна, 25-В. Відповідно до інформації Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області від 17.03.2015 року № 1248/0/2-15 нормативно-грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 7131579 грн.
На підставі вказаного рішення державним реєстратором Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області ОСОБА_3 видано свідоцтво про право власності на зазначену земельну ділянку від 12.02.2015 № 33503316, згідно з яким проведено державну реєстрацію прав 12.02.2015 за № 19276830 та внесено в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно запис про право власності від 28.01.2015 № 8698994.
Як зазначено вище, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, прокурор зазначав, що вищевказані рішення Харківської міської ради прийнято всупереч вимогам ст. 41 Земельного кодексу, ст. ст. 133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою ОСОБА_4 Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186. Зокрема, на думку прокурора, під час прийняття оспорюваного рішення Харківська міська рада повинна була з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення кооперативу відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту, чого здійснено не було. Крім того, прокурором вказано на недотримання вимог законодавства щодо чисельності засновників житлово-будівельного кооперативу, відсутності необхідності поліпшення житлових умов членів кооперативів та їх сімей, недотримання умов щодо віку членів кооперативу, що є підставою для скасування окремих пунктів рішень Харківської міської ради згідно ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.
Тобто, наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив.
Відповідно до протоколу №1 загальних зборів засновників ОК "ЖБК "Тихий квартал" від 22.04.2014 затверджено список членів кооперативу в наступному складі: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, затверджено та підписано статут кооперативу (Статут), який зареєстрований в Харківській міській раді під номером 14801020000062781 від 24.04.2014.
Пунктом 1.1. Статуту визначено, що за напрямом діяльності кооператив є житлово-будівельним кооперативом.
Як вбачається з п. 3.1 Статуту відповідача №2 кооператив організується з метою забезпечення житлом (будівництва житла) членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного житлового будинку (будинків), або одноквартирних чи багатоквартирних жилих будинків садибного типу, або багатоквартирного жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями (господарськими будівлями та спорудами) за власні кошти кооперативу, а/або із залученням банківських кредитів, чи/або позик, а також для наступної експлуатації та управлінням цим будинком (будинками).
Згідно п. 3.2 цього ж Статуту ОК "ЖБК "Тихий квартал" предметом діяльності кооперативу зокрема є: будівництво будівель, будівництво інших споруд (нові роботи, роботи з заміни, реконструкції та відновлення) щодо будівництва житла кооперативом, що здійснюється за індивідуальними проектами. При цьому, в проектах передбачається спорудження вбудованих у такі будинки гаражі, спортивні, культурно-побутові і господарські приміщення для задоволення потреб і за рахунок коштів членів кооперативу за погодженням у встановленому порядку, управляння нерухомим майном, експлуатація житлового фонду, здійснення експлуатації і ремонту належного кооперативу жилого будинку (будинків) та утримання прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу тощо.
Пунктом 3.3 даного Статуту встановлено, що будівництво житла кооперативом буде здійснюватися виключно для членів кооперативу. Здійснюючи будівництво будівель та будівництво інших споруд, кооператив буде шляхом залучення відповідних підрядних організацій , що мають ліцензії на провадження цієї господарської діяльності. Визначення у статуті видів діяльності з будівництва обумовлено тим, що кооператив реалізуючи свою статутну мету є замовником будівництва згідно з вимогами законодавства, що регулює містобудування та забудову територій.
Відповідно до п. 5.1 Статуту членами кооперативу можуть бути фізичні особи та юридичні особи у якості своїх представників, які визнають статут кооперативу та дотримуються вимог кооперативу щодо вступу, зробили вступні та пайові внески в порядку передбаченими правилами, користуються послугами та будуть участь у поточній діяльності кооперативу. Фізичні особи можуть бути членами кооперативу, якщо вони досягли 16-річного віку і виявила бажання брати участь у діяльності кооперативу.
Фізичні або юридичні особи можуть бути членами кількох кооперативів (п. 5.2 Статуту).
Житловий кодекс Української РСР (далі Кодекс) - це чинний законодавчий акт, який є основним актом законодавства і містить загальні положення, які регулюють відповідні правовідносини.
Так, зокрема, глава 5 "Забезпечення громадян жилими приміщеннями в будинках житлово-будівельних кооперативів і користування ними" Кодексу визначає порядок організації і діяльності житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до ст.ст. 133, 137 Житловий кодекс Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. Житлово-будівельні кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих рад, при підприємствах, установах і організаціях. Рішення про організацію кооперативів при підприємствах, установах і організаціях приймаються з урахуванням пропозицій трудових колективів. Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється цим Кодексом. Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства.
Житлово-будівельний кооператив діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу і зареєстрованого в установленому порядку.
Постановою Верховної ОСОБА_4 України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" №1545-ХІІ від 12.09.1991 врегульовано порядок тимчасового застосування законодавства Радянського Союзу на території незалежної, суверенної республіки Україна. Цією постановою встановлено, що до прийняття, відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Постанова Верховної ОСОБА_4 України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" № 1545-ХІІ від 12.09.1991, що дозволила дію норм Житлового кодексу УРСР та інших актів Союзу РСР на території незалежної, суверенної республіки Україна, обмежила їх дію часом та колом питань, які законодавством України не врегульовано, до їх врегулювання, зосередившись на частині, що Конституції і законам України не суперечить. Тобто, норми Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту можуть застосовуватися у житловій сфері лише у частині, що не суперечить вимогам чинної Конституції та законам України.
Починаючи з 2003 року, правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні, як системи кооперативних організацій, до яких відносяться кооперативи та кооперативні об'єднання, регулюються Законом України "Про кооперацію" (далі Закон).
Згідно із преамбулою цього нормативно - правового акта визначено, що цей Закон визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні.
У ст. 5 Закону визначено законодавство про кооперацію, до якого віднесено норми Конституції України, Цивільного кодексу України, цього Закону та інших нормативно-правових актів з питань кооперації.
Розділ VII Прикінцеві положення цього Закону містить пряму вказівку на приведення усіма кооперативами та кооперативними об'єднаннями, створеними до набрання чинності цим Законом, своїх статутів у відповідність із цим Законом (п. 2). На період до приведення кооперативів своїх статутів у відповідність із цим Законом, надано можливість кооперативам керуватися положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить Закону України "Про кооперацію" (п. 3).
Статут Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" зареєстрований в Харківській міській раді під номером 14801020000062781 від 24.04.2014 у відповідності до вимог чинного законодавства.
Державна реєстрація відповідача на даний час не скасована у встановленому законом порядку.
Також, інформація про Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" внесена до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що свідчить про відповідність статутних документів юридичної особи вимогам чинного законодавства України, оскільки за приписами ст. ст. 18, 20 та 21 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Статтею 2 Закону України "Про кооперацію" визначено термін обслуговуючий кооператив. Так обслуговуючий кооператив це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.
Згідно із ст. 6 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Отже, створюючи кооператив, його засновники повинні визначитись із типом та напрямом діяльності кооперативу.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про кооперацію" Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" може були одночасно і житлово-будівельним і обслуговуючим, що не суперечить, а ні Житловому кодексу УРСР, а ні Примірному статуту житлово-будівельного кооперативу, який затверджений постановою ОСОБА_4 Міністрів Української РСР від 30.04.1985 № 186.
У ст. 7 Закону України "Про кооперацію" врегульоване питання створення кооперативу, а саме: відповідно до ч. 1 ст. 7 кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах, згідно ч. 2 ст. 7 засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників, ч. З ст. 7 передбачено, що рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами, чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи (ч. 5 ст. 7), при створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами (ч. 6 ст. 7).
Нормами ст. 8 Закону України "Про кооперацію" передбачені вимоги до статуту Кооперативу, та визначено, що статут є правовим документом, що регулює його діяльність.
Статут кооперативу повинен містити такі відомості:
- найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження;
- мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності;
- склад його засновників;
- умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього;
- права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу;
- порядок внесення змін до статуту кооперативу;
- порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати;
- форми участі членів кооперативу в його діяльності;
- порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах;
- порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу;
- порядок розподілу його доходу та покриття збитків;
- порядок обліку і звітності у кооперативі;
- порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань;
- порядок скликання загальних зборів;
- умови і порядок повернення паю.
Статут може містити інші пов'язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про кооперацію" членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.
Приписами ч. 1 ст. 134 Житлового кодексу України встановлено, що на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок (ч. 2 ст. 134 Житлового кодексу України). Законодавством Союзу РСР і Української РСР може бути встановлено й інші підстави для взяття громадян на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу (ч. З ст. 134 Житлового кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 134 Житлового кодексу України, облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_4 народних депутатів. Облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, при яких організуються кооперативи, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також у виконавчому комітеті ОСОБА_4 народних депутатів. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію, а також особи, зазначені в частині другій статті 37 цього Кодексу.
Порядок обліку громадян, які бажають вступити до будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР (ч. 5 ст. 134 Житлового кодексу України).
Згідно ч. 6 ст. 134 Житлового кодексу України правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.
Частиною 2 ст. 135 Житлового кодексу України передбачено, що до членів житлово-будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу або користуються правом позачергового прийому до членів кооперативу, а також громадяни, зазначені в частині першій статті 143, частині другій статті 145 і частині першій статті 146 цього Кодексу.
Як вбачається з п. 1.5 Статуту засновниками Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" є ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6.
При цьому, відповідно до законодавства Союзу РСР і Української РСР потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.
Отже, особою, яка потребує поліпшення житлових умов вважається особа, яка має право бути взятою на облік, але це не означає, що вона обов'язково має перебувати на такому обліку. Доказів відсутності у членів кооперативу на момент реєстрації Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" такого права прокурор суду не надав.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017, яке набрало законної сили, судом відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_7 до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" про визнання недійсним статуту з підстав того, що мета діяльності та зміст статуту Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" відповідають нормам чинного законодавства України.
При цьому в мотивувальній частині цього рішення зазначено про те, що Примірний статут житлово-будівельного кооперативу, який затверджений постановою ОСОБА_4 Міністрів Української РСР від 30.04.1985 № 186 є підзаконним нормативно-правовим актом, який за своєю юридичною силою відповідає постанові Кабінету Міністрів України, приписи ж постанов Кабінету Міністрів України як актів цивільного законодавства відповідно до ч. 4 ст. 4 Цивільного кодексу України за жодних умов не можуть бути застосовані, якщо вони суперечать приписам актів цивільного законодавства, що мають силу законів України.
Також, у рішенні Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017, зазначено, що відповідно до листа заступника міністра - керівника апарату Міністерства Юстиції України від 05.05.2015 № К-6462/8.1 "Щодо застосування чинного законодавства України стосовно діяльності житлово-будівельного кооперативу" примірний статут має рекомендаційний характер, оскільки у примірних статутах відповідні уповноважені органи виконавчої влади можуть саме рекомендувати їх орієнтовні умови, а отже, застосування Примірного статуту не може бути визнано обов'язковим, а його положення повинні відповідати нормам діючого законодавства України.
Також, у мотивувальній частині рішення Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017 вказано про те, що всі засновники Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" зареєстровані в м. Харків, що не суперечить ст. 135 Житлового кодексу УРСР та абз. 1 п. 8 Примірного статуту, а стосовно тверджень про те, що у статуті Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" всупереч абз. 1 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу не визначено кількість квартир у жилому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, вказано, що норми Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу мають рекомендаційний характер, а в п.3.1 Статуту визначена мета діяльності кооперативу, який зорганізується з метою забезпечення житлом (будівництва житла) членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва наприклад багатоквартирного житлового будинку за власні кошти кооперативу, що фактично не може свідчити про невідповідність Статуту відповідача вимогам закону.
При цьому, посилання на абз. 2.1 п. 3 Примірного статуту, в якому визначено, що при будівництві одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в міста ОСОБА_4 народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік, не є законним та обґрунтованим, оскільки норми Примірного статуту мають рекомендаційний характер, а кількість засновників відповідача відповідає положенням ч. 5 ст. 7 "Про кооперацію" відповідно до яких чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи. Порядок набуття членства в кооперативі, визначений розділом 2 Статуту Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал", у звязку з чим кількість засновників може і не відповідати кількості членів кооперативу, а отже, кількість квартир може бути визначена перед початком будівництва в залежності від фактичної кількості членів кооперативу.
Щодо тверджень про те, що всупереч абз. 2 п.7 Примірного статуту, на момент створення Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" всі його члени - фізичні особи були у віці понад 30 років, а саме: ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_3, у рішенні Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017 вказано, що п. 7 Примірного статуту доповнено абзацом другим згідно з Постановою РМ УРСР № 395 від 31.10.1985, відповідно до Збірника Постанов Уряду УРСР №2 від 13, 16 вересня, 21, 31 жовтня 1985 року п. 7 Примірного статуту доповнено абзацом другим наступного змісту:
- до членів молодіжних житлово-будівельного кооперативів приймаються особи віком до 30 років, а враховуючи той факт, що Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" не є молодіжним житлово-будівельним кооперативом, то посилання на дану норму є недоречним.
Тобто, в основу мотивувальної частини рішення господарського суду Харківської області у справі №922/2697/15 від 07.07.2015 щодо часткового задоволення позову Заступника прокурора Харківської області були покладені обставини, які спростовані у рішенні Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017, не були та не могли бути відомі заявнику до 01.03.2017.
Відповідно до ст. 112 ГПК України, господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправильний висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду;
5) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Як роз'яснено у п. 2 Постанови Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами" № 17 від 26.12.2011, до нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство. Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Не може вважатися нововиявленою обставина, яка ґрунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювалися господарським судом у процесі розгляду справи.
Необхідно чітко розрізняти поняття нововиявленої обставини (як факту) і нового доказу (як підтвердження факту); так, не можуть вважатися такими обставинами подані учасником судового процесу листи, накладні, розрахунки, акти тощо, які за своєю правовою природою є саме новими доказами.
Обставини, які наведено заявником, та які стали йому відомі з рішення Київського районного суду м. Харкова у справі №640/18423/16-ц від 01.03.2017, в тому числі, щодо правильної редакції абз. 2 п. 7 Примірного статуту, відповідно до Постанови РМ УРСР № 395 від 31.10.1985 та рекомендаційного характеру примірного статуту, існували на момент прийняття рішення по справі №922/2697/15, однак не були йому відомі.
Згідно із ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З вищевикладених фактичних обставин справи та приписів закону слідує, що заявником належними і допустимими доказами доведено наявність підстав для перегляду за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 по справі №922/2697/15, у зв`язку з чим заява Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Тихий квартал" підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44-49, 75, 82-85, 112-114 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" про перегляд рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 за нововиявленими обставинами по справі № 922/2697/15 - задовольнити.
Скасувати рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2015 по справі №922/2697/15 в частині позовних вимог про визнання недійсним та скасування рішення п. 2 додатку 2 до рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 06.08.2014 №1601/14; визнання недійсним та скасування п.13 додатку 1 до рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об'єктів" від 24.12.2014 №1738/14; зобов'язання Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Тихий квартал" (61002, Харківська обл., м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 55; код ЄДРПОУ 39194208) передати, а Харківську міську раду (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) прийняти земельну ділянку площею 1,1225 га з кадастровим номером 6310136300:09:001:0060 у первісному (придатному) для використання стані, про що скласти акт прийому-передачі.
В цій частині позовних вимог прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Відповідно до статті 93 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення.
Повне рішення складено 03.05.2017 р.
Суддя ОСОБА_8