Єдиний державний реєстр судових рішень
1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2009 року м.Полтава Справа № 2а-46805/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря Христич О.С.,
представника позивача: Волторніста С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Прокурора Лохвицького району Полтавської області в інтересах держави в особі Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до Червонозаводського комбінату комунальних підприємств про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
07 вересня 2009 року Прокурор Лохвицького району Полтавської області в інтересах держави в особі Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекціїзвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Червонозаводського комбінату комунальних підприємств про стягнення боргу в сумі 2238,16 грн, який з вирахуванням погашеної за рахунок переплати суми боргу 18,24 грн виник внаслідок несплати самостійно узгодженого податкового зобовязання за платежем зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок держави, за І квартал 2009 року в сумі 2256,40 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується самостійно узгоджена ним в розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за І квартал 2009 року заборгованість по сплаті вказаного збору в сумі 2238,16 грн, яка не сплачена відповідачем на дату подання позову до суду.
Прокурор та відповідач в судове засідання не зявилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи.
Представник Лохвицької МДПІ в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Заслухавши пояснення представника позивача та розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Червонозаводский комбінат комунальних підприємств зареєстрований Лохвицькою районною державною адміністрацією Полтавської області як юридична особа 31 липня 1998 року.
Лохвицької міжрайонною державною податковою інспекцію відповідач взятий на облік як платник податків з 27.06.1997 за № 93.
06.05.2009 відповідачем подано до Лохвицької МДПІ розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за І квартал 2009 року, згідно якого сплаті підлягає збір в сумі 2256,40 грн.
Згідно облікових карток особового рахунку відповідача за платежем «13040100» станом на 21.08.2009 та на 28.10.2009 за відповідачем рахується заборгованість по сплаті збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за І квартал 2009 року в сумі 2238,16 грн /18,24 грн погашено за рахунок переплати/.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані,зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 12 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, належить до загальнодержавних податків та зборів /обовязкових платежів/.
Відповідно до статті 33 Кодексу про надра збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляється з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і спрямовується до державного бюджету. Нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1 та 2 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 р. N 115, збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння /пункт 1/; збір за виконані геологорозвідувальні роботи в повному обсязі зараховується до державного бюджету і спрямовується на розвиток мінерально-сировинної бази /пункт 2/.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обовязкових платежів/, включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відтак з набранням чинності зазначеним Законом уніфіковано, зокрема порядок та строки подання податкових декларацій, строки сплати сум податкових зобовязань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства.
З огляду на це збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.
За змістом пункту 131 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння базовим податковим (звітним) періодом для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, є квартал.
Отже, граничний строк сплати збору за І квартал 2009 року припадав на 20 травня 2009 року.
Відповідачем збір за І квартал 2009 року у встановлений законом строк та на дату судового розгляду справи не сплачено.
Частинами першою та другою статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурора віднесено до органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до частини другої статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” підставою представництва прокурора у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи те, що збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету , є джерелом формування Державного бюджету України і спрямовується на розвиток мінерально-сировинної бази, заборгованість відповідача зі сплати цього збору негативно впливає на своєчасність фінансування розвитку мінерально-сировинної бази України, у зв'язку з чим порушуються інтереси держави в особі органу державної податкової служби, оскільки пунктом 17 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння саме на нього покладено обовязок з контролю за своєчасністю і повнотою сплати збору за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету.
Оскільки позивачем у справі є субєкт владних повноважень, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають, як це передбачено статтею 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Лохвицького району Полтавської області в інтересах держави в особі Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до Червонозаводського комбінату комунальних підприємств про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути з Червонозаводського комбінату комунальних підприємств на користь державного бюджету (бюджетний рахунок 31319300700239, отримувач УДК в Полтавській області, код отримувача 34698605, МФО 831019) заборгованість зі сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, в сумі 2 238, 16 (дві тисячі двісті тридцять вісім грн 16 коп.) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 03 листопада 2009 року.
Суддя Н.І. Слободянюк