Постанова № 6628064, 28.10.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2009
Номер справи
2а-46528/09/1670
Номер документу
6628064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2009 року м.Полтава Справа № 2а-46528/09/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря Христич О.С.,

представника позивача: Панченка О.В., Михайліченко Т.В.,

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення боргу, -

В С Т А Н О В И В:

18 серпня 2009 року Карлівська МДПІ звернулася з адміністративним позовом до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в загальному розмірі 4376,16 грн, накладених на відповідача рішеннями про застосування фінансових санкцій від 03.06.2009 № 00000582301, від 03.06.2009 № 0000562301, від 03.06.2009 № 0000572301 за порушення вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

В судовому процесі представники позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини та на правові норми, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судовому процесі позов визнав, просив його задовольнити.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області 18.07.2008, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 2582000 0000 001030,

На податковий облік СПД-ФО ОСОБА_1 взятий з 21.07.2008 згідно довідки Чутівського відділення Карлівської МДПІ від 21.07.2008 № 108.

08.05.2009 працівниками ДПА у Полтавській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій, обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій буфету, що розташований за адресою: Чутівський район, с. Чапаєво, вул. Радгоспу, приміщення сільського будинку культури , та що належить відповідачу.

За результатами перевірки складено акт від 08.05.2009 № 1190/16/31/23/2882020770, яким зафіксовано порушення відповідачем положень пунктів 1, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статей 3, 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

- не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на повну суму покупки, сума не проведення становить 367,00 грн;

- не забезпечено ведення обліку товарних запасів /алкогольних напоїв/ за місцем їх реалізації;

- здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту;

- реалізація алкогольних напоїв без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

На підставі акту перевірки Чутівським відділенням Карлівської МДПІ прийняті рішення від 03.06.2009 № 00000582301, від 03.06.2009 № 0000562301, від 03.06.2009 № 0000572301 про застосування до СПД-ФО ОСОБА_1 на підставі пункту 1 статті 17, статті 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» фінансових санкцій на загальну суму 4376,16 грн, в тому числі:

-1835,00 грн /367,00 х 5 / - за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та 836, 00 грн /418,00 х 2/ - за порушення встановленого порядку ведення товарних запасів;

- 5,16 грн /(80,00 грн: 31 дн х 2/ - за здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту;

- 1700,00 грн /законодавчо встановлений мінімальний розмір/ - за реалізацію алкогольних напоїв без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Вказані рішення отримані відповідачем по пошті та в адміністративному і судовому порядку не оскаржувались.

Відповідно до частин першої та третьої статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитись від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву /частина 1/; судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу /частина 3/.

Відповідно до частини четвертої статті 112 названого Кодексу суд не приймає відмови від адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Визнання відповідачем в судовому процесі адміністративного позову не суперечить закону і не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій /пункт 1/; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) /пункт 12/.

Згідно зі статтями 3, 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. При цьому під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток. Торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідач не забезпечив проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму покупки 367,00 грн та ведення обліку товарних запасів /алкогольних напоїв/ за місцем їх реалізації; здійснював торгівельну діяльність без придбання торгового патенту; реалізовував алкогольні напої без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, про що зазначив в судовому процесі. Таким чином, відповідачем допущені порушення наведених норм.

Відповідальність за вказані порушення встановлена пунктом 1 статті 17, статтею 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, статтею 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Так, згідно з пунктом 1 статті 17 та зі статтею 21 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки /пункт 1 статті 17/; до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян /стаття 21/.

Відповідачем не проведено розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій на суму покупки 367,00 грн, а відтак розмір фінансових санкцій за це порушення складає 1835,00 грн /367,00 х 5 /.

Вартість алкогольних напоїв, що не обліковувалась відповідачем у встановленому порядку, складає 418,00 грн, отже розмір фінансових санкцій за це порушення складає 836, 00 грн /418,00 х 2/.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Вартість торгового патенту за місяць дорівнює 80,00 грн, отже розмір фінансових санкцій за це порушення складає 5,16 грн /(80,00 грн 31 дн х 2/.

У відповідності до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Оскільки вартість отриманої відповідачем партії товару складає 418,00 грн, а 200 відсотків цієї вартості 836, 00 грн, то застосуванню підлягає фінансова санкція у розмірі 1700,00 грн.

На час розгляду справи фінансові санкції в загальній сумі 4376,16 грн в добровільному порядку відповідачем не сплачені, що підтверджується наявними в матеріалах справи обліковими картками особового рахунку відповідача за відповідними платежами станом на 28.10.2009.

Частиною другою статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів. Узгоджується таке право органу державної податкової служби і з нормами статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби подають до судів, зокрема позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення боргу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь державного бюджету (р/р 31117104700499, одержувач УДК України у Чутівському районі, код ЗКПО 34698406, банк ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019) штрафні санкції у розмірі 4 376,16 (чотири тисячі триста сімдесят шість грн. 16 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02 листопада 2009 року.

Суддя Н.І. Слободянюк