ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 471/1099/16-а
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Скарницька І.Б. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області на постанову Братського районного суду Миколаївської області від 30 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту Братської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
03.11.2016р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту Братської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльність щодо перерахунку та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік; зобовязання здійснити перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2016р., відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державна пенсійне страхування» та ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016р.», з урахуванням виплаченої суми.
Постановою Братського районного суду Миколаївської області від 30.11.2016р. позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом, при вирішенні справи, вимог закону, внаслідок чого просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій відповідно до посвідчення УБД №086110 від 12.10.2015р., та має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». /а.с.7/
01.11.2016р. позивач звернувся до управління соціального захисту Братської районної державної адміністрації Миколаївської області з заявою про перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016р., у відповідності до вимог до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державна пенсійне страхування» та ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016р.» з урахуванням виплачених 920грн. /а.с.8-9/
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо розгляду заяви про перерахунок допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає помилковими висновки суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Пільги для учасників бойових дій та прирівняних до них осіб визначені у ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначені у Бюджетному кодексі України.
Згідно з п.26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Прикінцеві та перехідні положення доповнені зазначеним пунктом згідно з Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набув чинності з 01 січня 2015 року.
Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 02 березня 2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - постанова №141).
Відповідно до пп. 2 п. 1 Постанови №141 у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920грн., яка була виплачена позивачу.
Отже, розмір нарахованої та виплаченої позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 році відповідає вимогам законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що при вирішенні справи суд першої інстанції порушив норми матеріального права, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.202 КАС України підлягає скасуванню, з ухваленням нової про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області задовольнити, постанову Братського районного суду Миколаївської області від 30 листопада 2016 року скасувати.
Прийняти у справі нову постановою, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту Братської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія