Справа № 727/1847/17
Провадження № 2/727/804/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Чебан В.М.
при секретарі Меренчук Р.Ю.
за участю представника позивача ОСОБА_1
за участю відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3
за участю представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 посилаючись на те, що 29.09.2014 року відповідачка ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради (надалі Управління), яке згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року № 1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» з 23.10.2015 року реорганізовано шляхом приєднання до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. Згідно поданої заяви особи, які отримують вказану допомогу зобовязувались повернути Управлінню надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан.
Згідно з рішеннями Управління відповідачці ОСОБА_2 призначено допомогу на загальну суму 22598,88 грн.
Позивач вказує, що під час перевірки інформації, зазначеної відповідачкою ОСОБА_2 встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.08.2014 року за реєстровим номером 5625, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_6, отриманої Управлінням 15.06.2015 року за вх.2916 вбачається, що відповідач ОСОБА_3 здійснив продаж земельної ділянки № 19 площею 0,0662 га, розташованої на території м. Чернівці, Садівниче товариство «Авторемонтник» по вул. Стрийській та отримав дохід в сумі 109500 грн., який не задекларовано під час оформлення допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сімям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сімї.
Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сімя має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сімї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» передбачено, якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Розпорядженням Управління від 17.06.2015 року № о/с 665805 виведено розрахунок переплати призначеної допомоги за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року на загальну суму 22598,88 грн. в звязку з тим, що відповідачка ОСОБА_2 не вказала про наявність додаткових джерел для існування, а саме: отримання доходу від відчуження земельної ділянки в сумі 109500 грн.
Позивач вказує, що з метою врегулювання спору в досудовому порядку було проведено відповідну роботу з відповідачкою ОСОБА_2, яка погодилась повертати зайво перераховані кошти з новопризначеної допомоги в розмірі по 2000 грн. щомісячно, тому станом на 30.11.2015 року відповідачами повернуто кошти на загальну суму 12000 грн., при цьому залишок неповернутих коштів становить 10598,88 грн.
Позивач зазначає, що ним неодноразово направлялись відповідачці ОСОБА_2 письмові повідомлення, нагадування про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 10598,88 грн., однак відповідачі жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчиняють.
На основі викладеного позивач просить стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 10598,88 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві. При цьому представник позивача вказала, що кошти необхідно стягувати з відповідачів солідарно, оскільки дійсно заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям писала відповідачка ОСОБА_2, однак дані кошти надавались сімї та їх розмір залежав від величини середньомісячного сукупного доходу сімї, тому повертати кошти зобовязані і чоловік і дружина, оскільки вони перебувають в зареєстрованому шлюбі.
Відповідачка ОСОБА_2 та її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, оскільки вважають, що відповідач ОСОБА_3 є неналежним відповідачем, тому що кошти отримувала вона. Також відповідачка зазначила, що вона є багатодітною матірю, їх сімя знаходиться на обліку як малозабезпечена, в їх квартирі зареєстровано 17 осіб, багато з яких діти. Вона не працює, доходів не отримує, знаходяться в скрутному матеріальному становищі, однак якщо суд прийде до висновку про необхідність стягнення даних коштів, то просили надати розстрочку суми виплати у звязку зі скрутним матеріальним становищем на термін 24 місяці до повного погашення суми боргу.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позовних вимог відмовити в звязку з тим, що він не має ніякого відношення до вказаної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, він дані кошти не отримував. В них сімя малозабезпечена, крім того він хворий, тому вони перебувають в скрутному матеріальному становищі та не мають доходів, з яких могли б повертати кошти.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані та проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, крім них в даному будинку зареєстровано ще 15 осіб, з них 10 їхніх дітей та 5 внуків, що підтверджується довідкою про склад сімї, виданою КЖРЕП № 5 від 23.03.2016 року за №416 (копія на а.с.16).
29.09.2014 року відповідачка ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради (надалі Управління), яке згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року № 1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» з 23.10.2015 року реорганізовано шляхом приєднання до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (копія на а.с.5). Згідно поданої заяви особи, які отримують вказану допомогу зобовязувались повернути Управлінню надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям»спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сімям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сімї.
Згідно п.2Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям»державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сімям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сімї.
Відповідно дост. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, для призначення допомоги подаєтьсядекларація про доходита майно осіб, які входять до складу сімї.
На виконання вказаних вимог, відповідачкою ОСОБА_2 було подано до заяви про призначення допомогидекларацію про доходита майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги(копія на а.с.6).
В поданій декларації відповідачка ОСОБА_2 не зазначила, що її чоловік, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.07.2014 року (копія на а.с.21), отримав земельну ділянку № 19 площею 0,0662 га, яка розташована на території міста Чернівці, садівниче товариство «Авторемонтник» по вулиці Стрийській, а в подальшому, відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.08.2014 року за реєстровим номером 5625, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_6, відповідач ОСОБА_3 здійснив продаж вказаної земельної ділянки та отримав дохід в сумі 109500 грн. Даний дохід не було зазначено відповідачкою ОСОБА_2 в декларації про доходита майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради відповідачці ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім»ї та здійснено розрахунок виплати(копії на а.с.8-15).
Під час здійснення перевірки правильності та повноти інформації, зазначеної відповідачкою ОСОБА_2 при призначенні державної соціальної допомоги, з довідки №48/01-16 від 14.05.2015 року (копія на а.с.20), наданої приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_6, та отриманої Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради 15.06.2015 року за вх.2916, позивачу стало відомо, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.08.2014 року за реєстровим номером 5625, відповідач ОСОБА_3 здійснив продаж земельної ділянки № 19 площею 0,0662 га, розташованої на території м. Чернівці, Садівниче товариство «Авторемонтник» по вул. Стрийській та отримав дохід в сумі 109500 грн., який не задекларовано під час оформлення допомоги.
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сімя має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сімї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» передбачено, якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сімї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сімї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Розпорядженням Управління від 17.06.2015 року № о/с 665805 виведено розрахунок переплати призначеної допомоги за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року на загальну суму 22598,88 грн. (копії на а.с.18-19) в звязку з тим, що відповідачка ОСОБА_2 не вказала про наявність додаткових джерел для існування, а саме: отримання доходу від відчуження земельної ділянки в сумі 109500 грн.
Як встановлено судом, за заявою відповідачки ОСОБА_2 від 16.06.2015 року (копія на а.с.17) вона погодилась повертати зайво перераховані кошти з новопризначеної допомоги в розмірі по 2000 грн. щомісячно, тому станом на 30.11.2015 року відповідачами повернуто кошти на загальну суму 12000 грн., таким чином залишок неповернутих коштів становить 10598,88 грн.
На адресу відповідачки ОСОБА_2 неодноразово направлялись письмові попередження про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 10598,88 грн. (копії на а.с.26-31), однак відповідачі жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинили.
Відповідно дост. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у розмірі 10598,88 грн.
Приймаючи рішення про стягнення коштів в солідарному порядку, суд виходить також з того, що відповідачі є подружжям, проживають та утримують сім'ю разом.
Відповідно до ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Як зясовано в судовому засіданні відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають у скрутному матеріальному становищі, ОСОБА_2 ніде не працює, сімя багатодітна, тому є підстави для застосування вимог ст. 217 ЦПК України і розстрочення виконання рішення суду.
Про розстрочення рішення клопотав в судовому засіданні представник відповідачки.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що слід розстрочити виконання рішення суду протягом 12 місяців з щомісячною сплатою солідарно відповідачами в рахунок погашення коштів по 883,24 грн.
Крім того, суд вважає, що оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ст.5 Закону України «Про судовий збір» при подачі позовної заяви до суду в сумі 1600 грн., а позовні вимоги задоволено повністю, то згідно вимог ст.88 ч.3 ЦПК України ці витрати належить стягнути з відповідачів на користь держави, а саме: по 800 грн. з кожного.
Керуючись ст.ст.1, 3, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 212-215, 217 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 10598 (десять тисяч пятсот девяносто вісім) гривень 88 копійок на рахунок: 35414022042365 ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУ у м. Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395.
Розстрочити виконання рішення суду протягом дванадцяти місяців з щомісячною сплатою солідарно відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в рахунок погашення коштів по 883 (вісімсот вісімдесят три) гривні 24 копійки.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь держави судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень, а саме по 800 (вісімсот) гривень з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ: