Справа № 305/518/17
Номер провадження 3/305/179/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.04.2017 року
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Бліщ О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, сільського голову Костилівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, (с. Костилівка, вул. Миру, № 64, Рахівського району Закарпатської області),
за ст. 188-40 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИЛА:
До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зі скаргою звернувся ОСОБА_2 (далі заявник) стосовно порушення Костилівською сільською радою Рахівського району Закарпатської області (далі рада) його права на доступ до публічної інформації.
У ході провадження було встановлено, що заявник подав до ради три запити щодо надання: - копії декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру голів та секретарів Костилівської сільської ради за 2010-2015 рр.; - інформації про наявне в раді рухоме та нерухоме майно; - переліку рішень ради, якими було надано земельні ділянки фізичним та юридичним особам протягом 2010-2016 рр. (про день подання запиту).
Згідно копій рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, наданих заявником, зазначені запити було отримано радою 10.06.2016 року. За твердженнями заявника, станом на 13.07.2016 відповідей на зазначені запити він не отримав.
Закон України "Про доступ до публічнорї інформації" (далі Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст. 1 Закону публічною є інформація, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст. 3 Закону право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ч.4 ст. 20 Закону у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обгрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно, розпорядник інформації повинен відповідати на інформаційні запити громадян протягом 5 днів.
Зважаючи на те, що запити було отримано радою 10.06.2016 р. кінцевим терміном надання відповідей на запити є 17.06.2016 р.
З огляду на вказане до Костилівської сільської ради було надіслано вимогу Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_3 від 10.08.2016 р. № 2/15-Д270555.16/07-132 щодо поновлення права заявника, надання інформацій та пояснень щодо стверджуваних правопорушень тощо. Станом на 20.12.2016 р. відповіді від ради Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини отримано не було.
У зв'язку з відсутністю відповіді до ради було надіслано повторний лист Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_3 від 03.01.2017 р. № 11/15-Д270555.16-1/07-132 з вимогою у строк до 17.01.2017 р., зокрема, забезпечити прибуття особи, відповідальної за розгляд вимоги від 10.08.2016 р. № 2/15-Д270555.16/07-132 до секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також надати завірені належним чином копій запитів заявника, пояснень та персональних даних осіб, відповідальних за розгляд запитів заявника, а також щодо поновлення права заявника. Згідно інформації з відстеження вручення поштових відправлень, лист від 03.01.2017 року № 11/15-Д270555.16-1/07-132 було отримано радою 10.01.2017 року. Станом на 30.01.2017 р. відповіді від ради Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини отримано не було. Крім того, голова Костилівської сільської ради не прибула до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для реалізації прав, передбачених статтями 254, 268 КУпАП, документів (інформації), що підтверджують об'єктивність причин його неприбуття, надано не було.
Стеттею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначаються повноваження сільського, селищного, міського голови. Так, відповідно до ч. 4 та 5 цієї статті сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність, зокрема, за: - забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та Законів України, виконання актів Президента України та відповідних органій виконавчої влади; - організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; -здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету.
Стаття 101 Конституції України гарантує, що парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Мета парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина визначається статеттю 3 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини". Так, відповідно до п. 3 ч.1 цієї статті метою парламетського контролю, який здійснює Уповноважений, є запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню.
Відповідно до п.8-1 ч. 1. ст. 255 КУпАП повноважені особи Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст. 188-40 (невиконання законних вимог) та ст. 212-3 КУпАП (порушення права на інформацію та права на зверненя).
Відповідно до п.5 ст. 13 Закону України "Ппро Уповноваженого Верховної Ради україни з прав людини" Уповноважений має право на ознайомлення з документамим, у тому числі тими, що містять інформацію з обмеженим доступом (серед іншого, персональні дані).
Згідно з п. 7 ст. 13 Закону україн "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" Уповноважений має право запрошувати посадових і службових осіб, громадян України, іноземців та осіб без громадянства для отримання від них усних або письмових пояснень щодо обставин, які перевіряються по справі.
Обов'язок співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та його представниками випливає зі ст. 11 та ст. 22 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини". Так, органи державної влади, їхні посадові особи, до яких звернувся Уповноважений або представник Уповноваженого, зобов'язані співпрацювати та надавати інформацію і пояснення стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співпраці, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Уповноваженого з метою протидії тягнуть за собою відповідальність згдно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" уповноважений має право призначити своїх представників у межах виділених коштів, затверджених Верховною Радою України.
Згідно з пунктом 1 Положення про представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 26.07.2012 р. № 7/8-12, Представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є посадовими особами, яким з метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина делегуються визначені повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та на яких розповсюджуються гарантії забезпечення діяльності Уповноваженого.
Також згідно з п. 2.11 Порядку Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16.02.2015 р. № 3/02-15, Уповноважена особа або регіональний коордтнатор має право запрошувати особу, що притягається до адміністративної відповідальності, з метою отримання пояснень та ознайомлення її з протоколом про адміністративне правопорушення, а також інших осіб для отримання від них усних або письмових пояснень щодо обставин, що перевіряються у справі. Крім цьго, відповідно до п.1.1 Посадової інструкції представника Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 01.06.2016 р. Представник Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України забезпечує здійснення парламентського контролю за дотриманням права на інформацію. Отже, вищевказаними положеннями підтверджується законність вимог Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо необхідності співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та його Представниками, в тому числі прибуття на виклик, надання інформації і пояснень стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень.
Таким чином, законні вимоги Представника Уповноваженого Верховної Ради України ОСОБА_3, викладені в листі від 03.01.2017 р. № 11/15-Д270555.16-1/07-132, виконано не було.
З огляду на вказане, в діях сільського голови Костилівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-40 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме невиконання законних вимог Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
В суд ОСОБА_1 не з'явилася з невідомих причин, про день час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Правопорушення стверджено протоколом про адміністративне правопорушення від 31.01.2017, копіями інформаційних запитів, листами Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1, є склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-40 КУпАП, яке виразилося у невиконанні законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Обираючи стягнення для ОСОБА_1, враховую помякшуючі відповідальність обставини те, що вона правопорушення скоїла вперше.
Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що у відношенні ОСОБА_1, слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачено санкцією ст. 188-40 КУпАП.
Поряд з цим, на підставі ст. 40-1 КУпАП, із ОСОБА_1, слід стягнути судовий збір в сумі 320 гривень.
Керуючись ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 визнати винною за ст. 188-40 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) гривень, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету:22030106.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в судову палату з кримінальних справ апеляційного суду Закарпатської області через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: Бліщ О.Б.