номер провадження справи 17/31/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.04.2017 Справа № 908/227/17
за позовною заявою: Запорізька міська рада, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206
до відповідача: комунального підприємства Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай, 69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватне підприємство Білки, 69120, АДРЕСА_1
про зобовязання вчинити певні дії
суддя Корсун Віталій Леонідович
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 13.03.17 № 01/02-17/00623
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 01.03.17 № 6
від третьої особи: ОСОБА_3, наказ від 01.03.14 № 1 директор
ОСОБА_4, довіреність від 15.08.16 б/н
СУТЬ СПОРУ:
07.02.17 до господарського суду з позовною заявою звернулась Запорізька міська рада до комунального підприємства Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай (далі КП ЦПКтаВ Дубовий гай) про зобовязання відповідача відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Запорізької міської ради, а саме: відновити стан земельної ділянки наданої в постійне користування КП ЦПКтаВ Дубовий гай по вул. Глісер ній, 1 у м. Запоріжжі шляхом знесення обєктів, а саме стовпчастих фундаментів у кількості 15 шт. з координатами: № 1 Х(9451,117), Y(16409,180); № 2 - Х(9456,643), Y(16414,780); № 3 - Х(9459,456), Y(16421,637); № 4 - Х(9459,234), Y(16428,605); № 5 - Х(9459,059), Y(16435,681); № 6 - Х(9458,763), Y(16443,522); № 7 - Х(9458,503), Y(16450,991); № 8 - Х(9454,015), Y(16457,166); № 9 - Х(9449,139), Y(16462,876); № 10 - Х(9445,135), Y(16468,599); № 11 - Х(9427,066), Y(16474,084); № 12 - Х(9378,586), Y(16470,000); № 13 - Х(9376,422), Y(16461,726); № 14 - Х(9376,040), Y(16452,732); № 15 - Х(9377,433), Y(16444,675).
07.02.17 автоматизованою системою документообігу суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено справу № 908/227/17 до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 07.02.17 судом порушено провадження у справі № 908/227/17, якій присвоєно № провадження 17/31/17, судове засідання призначено на 22.03.17.
Ухвалою суду від 22.03.17 судом продовжено строк вирішення спору на 15 днів до 24.04.17, розгляд справи відкладено на 11.04.17.
Ухвалою суду від 11.04.17 розгляд справи відкладено на 19.04.17 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне підприємство Білки (69120, АДРЕСА_1).
В судовому засіданні 19.04.17 судом, через безпідставність, було відмовлено у задоволенні письмового клопотання (проти якого заперечили представники позивача та відповідача, а підтримали представник та керівник 3 особи) фізичної особи ОСОБА_5 від 19.04.17 про залучення її в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору у цій справі на стороні відповідача.
Відмовляючи у задоволенні вказаного клопотання суд виходив з того, що рішення у справі № 908/227/17 (з відповідним предметом позову) не вплине на права та обовязки колишнього керівника відповідача у цій справі - ОСОБА_6.
Поряд з тим, судом дозволено приймати участь у цій справі ОСОБА_6 в якості вільного слухача.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 19.04.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін та третій особі повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Позивач, в особі уповноваженого представника, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві б/д і б/н та просить суд зобовязати КП ЦПКтаВ Дубовий гай відновити стан земельної ділянки (який існував до порушення прав та законних інтересів позивача) наданої в постійне користування КП ЦПКтаВ Дубовий гай по вул. Глісерній, 1 у м. Запоріжжі шляхом знесення обєктів, а саме: стовпчастих фундаментів у кількості 15 шт. з координатами: № 1 Х(9451,117), Y(16409,180); № 2 - Х(9456,643), Y(16414,780); № 3 - Х(9459,456), Y(16421,637); № 4 - Х(9459,234), Y(16428,605); № 5 - Х(9459,059), Y(16435,681); № 6 - Х(9458,763), Y(16443,522); № 7 - Х(9458,503), Y(16450,991); № 8 - Х(9454,015), Y(16457,166); № 9 - Х(9449,139), Y(16462,876); № 10 - Х(9445,135), Y(16468,599); № 11 - Х(9427,066), Y(16474,084); № 12 - Х(9378,586), Y(16470,000); № 13 - Х(9376,422), Y(16461,726); № 14 - Х(9376,040), Y(16452,732); № 15 - Х(9377,433), Y(16444,675).
Відповідач в особі уповноваженого представника визнав позовні вимоги Запорізької міської ради в повному обсязі, про що зазначив у своїй заяві від 22.03.17.
Третя особа, в особі уповноваженого представника, підтримав свої заперечення, викладені у відзив на позовну заяву від 18.04.17 та просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, третьої особи та ОСОБА_6, суд
ВСТАНОВИВ:
Статтею 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч. 1).
Згідно із ч. 5 ст. 16 вказаного вище Закону, від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Міська рада має виключну компетенцію в сфері розпорядження землею.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях … міської ради вирішуються питання відповідно до Закону регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26).
Згідно із вимогами ст. 12 Земельного Кодексу України в редакції станом на час подання позову у цій справі (далі за текстом ЗК України), до виключних повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад (п. «а» ч. 1 ст. 12), передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (п. «б» ч. 1 ст. 12); надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п. «в» ч. 1 ст. 12); організація землеустрою (п. «д» ч. 1 ст. 12), здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства (п. «є» ч. 1 ст. 12).
Згідно ст. 181 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.03.98 № 184/134 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки загальною площею 54,2699 га по вул. Глісерній, 1 державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» для функціонування парку «Дубовий гай» та відкритої платної охороняємої автостоянки» виконавчий комітет ради вирішив: затвердити матеріали інвентаризації земельної ділянки загальною площею 54,2699 га та встановити ДКП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» зовнішні межи фактичного землекористування по вул. Глісерна, 1 для функціонування парку «Дубовий гай» (п. 1); надати в користування державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» земельну ділянку загальною площею 54,2699 га по вул. Глісерній, 1, в т.ч.: площею 54,0811 га в постійне користування для функціонування парку «Дубовий гай»; площею 0,1888 га в тимчасове користування, на умовах оренди, строком на пять років, для функціонування та розміщення відкритої платної охороняємої автостоянки в межах згідно з планом, що додається, за рахунок земель, що раніше надавались парку культури та відпочинку «Дубовий гай» (п. 2).
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 04.06.98 № 307/31 «Про внесення змін в пункти 1, 2 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 26.03.98 № 184/134 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки загальною площею 54,2699 га по вул. Глісерній, 1 державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» для функціонування парку «Дубовий гай» та відкритої платної охороняємої автостоянки» виконком ради вирішив: внести наступні зміни в назву рішення та в пункти 1, 2 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 26.03.98 № 184/134 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки загальною площею 54,2699 га по вул. Глісерній, 1 державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» для функціонування парку «Дубовий гай» та відкритої платної охороняємої автостоянки»: 1. В назві рішення, в пунктах 1, 2 замість цифр « 54,2699» читати « 54,8849». 2. В пункті 2 замість цифр « 54,0811» читати цифри « 54,6961».
28.07.98 між Запорізькою міською радою (міська рада) та ДКП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» (Землекористувач) укладено договір № 2304/у про умови використання земельної ділянки наданої в постійне користування державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» для функціонування парку «Дубовий гай» відповідно до якого (п. 1.1. договору), даний договір визначає умови використання земельної ділянки площею 54,6961 га по вул. Глісерній, 1 наданої на підставі рішення виконкому Запорізької міської ради від 26.03.98 № 184/134 та від 04.06.98 № 307/31.
Відповідно до п. 2.1.1. договору № 2304/у, Міська рада має право, отримувати плату за землю, припиняти право користування земельною ділянкою в установленому законом порядку.
Міська рада (п. 2.1.2. договору № 2304/у) зобовязана здійснювати контроль за використанням наданої ділянки, розвязувати земельні конфлікти в межах своєї компетенції.
Згідно із розділом 2.2. вказаного договору, Землекористувач зобовязаний, зокрема: до використання земельної ділянки приступити після перенесення її меж в натуру та одержання документів підтверджуючих право землекористування (п.п. 1 п. 2.2.2. договору), виконувати умови головного управління архітектури та містобудування міської ради п.п. 6 п. 2.2.2. договору); …12) нести відповідальність за збереження меж наданої земельної ділянки; 13) нести повну відповідальність за всі збитки, які він може заподіяти Запорізькій міській раді у разі використання землі не за прямим призначенням і не згідно з цим договором, або в наслідок своїх неправомірних дій…
Даний договір є невідємною частиною рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.03.98 № 184/134 та від 04.06.98 № 307/31, державного акта на право користування вищезазначеною земельною ділянкою (п. 3.1. договору № 2304/у).
Строк дії (пункт 3.2. договору № 2304/у) даного договору настає з моменту прийняття виконавчим комітетом міської ради рішення про надання земельної ділянки.
В місячний термін (п. 3.3. договору № 2304/у) після прийняття виконавчим комітетом міської ради рішення про затвердження матеріалів інвентаризації землекористувач зобовязаний отримати документ на право користування наданою земельною ділянкою.
За невиконання або неналежне виконання умов договору ДКП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» несе відповідальність згідно з законодавством України (п. 3.4. договору № 2304/у).
Пунктом 4.1. договору № 2304/у передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання п. 2.2.2. та п. 3.3., 3.4. даного договору з боку землекористувача, право користування земельною ділянкою припиняється на підставі рішення виконавчого комітету міської ради.
17.09.98 державному комунальному підприємству «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» видано державний акт на право постійного користування землею серії І-ЗП № 002694, згідно з яким у постійне користування вказаному державному комунальному підприємству було надано 54,6961 га землі в межах згідно з планом землекористування для функціонування парку «Дубовий гай» по вул. Глісерній, 1 відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.03.98 № 184/134 та від 04.06.98 № 307/31.
Акт зареєстровано в книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за № 2304.
Рішенням міського голови Запорізької міської ради від 27.03.13 № 19 «Про порядок відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі та сфери послуг», на наявність якого вказувала третя особа в ході розгляду цієї справи в суді, керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», враховуючи вимоги «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 № 198, та «Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі», затверджених наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 08.07.96 № 369, з метою забезпечення порядку на території об'єктів благоустрою м. Запоріжжя Запорізька міська рада вирішила затвердити Порядок відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та сфери послуг (далі Порядок) (додається) (п. 1) та встановити, що засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та сфери послуг розміщуються на території м. Запоріжжя у відповідності до Порядку, визначеного п. 1 цього рішення (п. 2).
01.03.14 між комунальним підприємством Центральний парк культури і відпочинку «Дубовий Гай» (далі Парк) та приватним підприємством «Білки» (далі Підприємство) укладено договір № 15 про співпрацю, відповідно до якого (п. 1.1. договору № 15), сторони, з метою задоволення потреб відвідувачів та надання їм широкого кола послуг під час відпочинку та перебування в парку, співпрацюють з питань організації відпочинку в рекреаційній зоні та надання відповідних послуг, шляхом об'єднання зусиль та залучення власних ресурсів.
Об'єднання зусиль та ресурсів Сторін не передбачає спільну власність (п. 1.2. договору № 15).
Парк, зокрема, зобовязаний (п. 2.2. договору № 15) … визначити місце (локацію), де Підприємство може здійснювати свою діяльність.
передбачену цим Договором…
Згідно із п. 2.3. договору № 15, парк зокрема має право:
- перевіряти дотримання Підприємством вимог за цим договором в будь-який час протягом робочого дня, не втручаючись в його діяльність;
- вимагати додержання умов цього Договору…
Відповідно до п. 2.3. договору № 15, Підприємство зокрема зобовязане:
- на визначеній Парком території за свої кошти організувати (розмістити) обєкти, які повністю йому належать;
- своїми силами здійснювати монтаж некапітальних споруд (обєктів) гірка, туристична смуга перешкод, торгівельний майданчик;
- повідомити Парк про розміщення додаткових обєктів, окрім тих, що визначені в цьому договорі, шляхом направлення листа на адресу Парка за 10 днів до дня монтажу нового обєкту…
Пунктом 4.1. договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 28.02.19.
Додатком № 1 до договору № 15 від 01.03.14 є розрахунок ціни на обєкти Підприємства (ПП «Білки»), які розташовані та здійснюють діяльність на території Парку (КП Центральний парк культури і відпочинку «Дубовий Гай»), а саме: гірка, початок експлуатації обєкта 01.03.14, з розрахунковою ціною 2 000,00 грн.; туристична смуга перешкод, початок експлуатації обєкта 01.09.14, з розрахунковою ціною 2 000,00 грн.; торгівельний майданчик, початок експлуатації обєкта 01.03.14, з розрахунковою ціною 2 000,00 грн.
Матеріали справи містять договір № 17 про надання послуг від 12.06.14 (на який посилається третя особа у цій справі) укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (далі Замовник) та приватним підприємством «КОЛОС-ЛЮКС» (далі Виконавець) відповідно до умов якого (п. 1.1. договору № 17), Виконавець зобовязується на умовах цього договору надати Замовнику виготовлення та монтаж металоконструкцій м. Запоріжжя, а Замовник прийняти і оплатити такі послуги.
Згідно із п. 3.1. договору № 17, оплата наданих послуг здійснюється на підставі підписаних уповноваженими представниками та скріпленими мокрими печатками Сторін актів приймання-передачі наданих послуг готівковим шляхом.
Відповідно до ОСОБА_1 № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2014 року (форма КБ-2в), наданих до справи третьою особою, ПП «КОЛОС-ЛЮКС» на виконання умов договору № 17 про надання послуг від 12.06.14 здійснив монтажні роботи, а саме: виготовлення гратчастих конструкцій (стояки, опори, ферми та ін.); монтаж конструкцій металевих; ставлення болтів будівельних з гайками й шайбами; металоконструкції індивідуальні; виготовлення дверей; металоконструкції дверних коробок, полотен; фарбування суриком сталевих балок, труб діаметром понад 50 мм тощо за два рази.
Листом від 02.02.16 № 0509/01/01-07/0749 Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради проінформував виконавчий комітет Запорізької міської ради та інспекцію з благоустрою Запорізької міської ради про результати розгляду матеріалів щорічної інвентаризації майна за 2015 рік та про результати огляду фактично розташованих на території парку об'єктів нерухомого майна. Так, зокрема, згідно із п. 2 даного листа, … при візуальному огляді території парку встановлено наявність обєктів нерухомого майна (будівель та споруд), які не відображені на балансі підприємства, а саме: два обєкти (вежі), які використовуються як елемент атракціону «Мотузкова смуга перешкод» не відображені на балансі підприємства та використовуються без законних підстав субєктом господарювання для отримання прибутку, що є порушенням Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Крім того, на території парку влаштовано споруди (стовпчасті фундаменти), на яких розташований зазначений атракціон. Дозвільні документи, які є підставою для розміщення на території парку стовпчастих фундаментів та атракціону, відсутні, що є порушенням вимог Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 01.03.06 № 110 (п. 2.3. листа від 02.02.16 № 0509/01/01-07/0749).
27.09.16 головним спеціалістом-інспектором відділу координації діяльності та оперативного контролю у сфері благоустрою Інспекції з благоустрою ОСОБА_7 під час проведення обстеження території/перевірки стану благоустрою території м. Запоріжжя, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, на території КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай», площею (приблизно) 0,02 га, що належить (словами оригіналу) комунальній власності виявлено самостійно розміщені обєкти (майно), а саме стовпчасті фундаменти у кількості 15 шт., про що складено ОСОБА_1 від 27.09.16 про виявлення самовільно розміщеного обєкта.
Відповідно до висновку (ОСОБА_1 про виявлення самовільно розміщеного обєкта від 27.09.16) про наявність (відсутність) порушення вимог законодавства у сфері благоустрою: виявлені обєкти встановлено всупереч Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 4.3.33, п. 4.3.10 «Правил благоустрою території м. Запоріжжя», затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.11 № 41.
У висновку та пропозиціях за вказаним ОСОБА_1 (про виявлення самовільно розміщеного обєкта від 27.09.16) директору КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» запропоновано самостійно провести демонтаж (транспортування) самовільно розміщеного обєкта, а саме стовпчасті фундаменти у кількості 15 шт., які розміщені за адресою: м. Запоріжжя, на території КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай».
27.09.16 начальником відділу економіки, фінансів та зв'язків з громадськістю Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради ОСОБА_8, керуючись ЗУ «Про місцеве самоврядування», «Про благоустрій населених пунктів», Положенням про Інспекцію з благоустрою м. Запоріжжя Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 18.02.11 № 62, з метою усунення порушень законодавства в сфері благоустрою на території м. Запоріжжя, виявлених під час перевірки, проведеної 27.09.16 винесено припис директору КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай».
Згідно із змістом вказаного припису, директору КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» приписано самостійно провести демонтаж самовільно розміщених обєктів, а саме стовпчастих фундаментів у кількості 15 шт. Термін виконання даного припису 10 денний термін з моменту отримання припису. Припис до виконання прийняв директор КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» ОСОБА_9 27.09.16 (про що свідчить підпис останнього на тексті цього припису).
17.11.16 головним спеціалістом-інспектором відділу координації діяльності та оперативного контролю у сфері благоустрою Інспекції з благоустрою ОСОБА_7 складено ОСОБА_1 № 0010 про перевірку виконання припису від 27.09.16 відповідно до якого встановлено, що КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» добровільно і в повному обсязі не виконало вимоги припису від 27.09.16 про усунення наслідків порушення Правил благоустрою території м. Запоріжжя.
Відповідно до висновку та пропозиції вищевказаного ОСОБА_1 № 0010: на підставі акту про виявлення самовільно розміщеного обєкта від 27.09.16, враховуючи невиконання вимог припису від 27.09.16, Інспекція з благоустрою Запорізької міської ради пропонує провести демонтаж самовільно розміщеного обєкта 15 стовпчастих фундаментів у встановленому правилами благоустрою території міста Запоріжжя порядку, винести (словами оригіналу) на питання на розгляд виконавчого комітету Запорізької міської ради. Копію акту отримав директор КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» ОСОБА_9 17.11.16.
Вирішуючи справу по суті спору судом враховано наступне.
Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 06.09.12 № 5245-УІ (далі закон № 5245-УІ), у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно із ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Земельний Кодекс України у ст. 123 передбачив, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Вбачається, що даною статтею встановлено строки розгляду звернення особи, зацікавленої в отриманні в користування земельної ділянки, строки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та його (проекту) погодження.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 ЗК України).
Відповідно до п. 2 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування обєкта будівництва.
Листом від 12.10.16 № 4797 Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив Департамент правового забезпечення Запорізької міської ради, що згідно з базою даних Департаменту, будь-яких звернень щодо реєстрації МБУ забудови земельної ділянки по вул. Глісерній, 1а (територія КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай»), для розміщення двох обєктів (веж) та споруд (стовпчастих фундаментів), які використовуються як елементи атракціону «Мотузкова смуга перешкод», до Департаменту не надходило, з даного питання фізичні або юридичні особи не звертались, МБУ не узгоджувались.
Згідно із п. 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об'єктів благоустрою населених пунктів належать зокрема парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики…
Пунктом 1 ст. 261 наведеного вище Закону передбачено, … що порушення обєктів благоустрою, повязане з виконанням субєктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення обєктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим четвертим частини першої цієї статті.
Дозвіл на порушення обєктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються:
- особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту;
- у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.
Роботи з усунення наслідків аварій на обєктах благоустрою розпочинаються негайно з обов'язковим подальшим оформленням дозволу в порядку, визначеному законодавством.
Листом від 05.10.16 № 1307/01-24 Інспекція з благоустрою Запорізької міської ради повідомила Департамент правового забезпечення Запорізької міської ради про те, що (дослівно) … до Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради звернень від субєктів господарювання з питань надання дозволу на розміщення на території КП «ЦПКтаВ «Дубовий гай» двох обєктів (веж), які використовуються як елемент атракціону «Мотузковий рай», а також стовпчастих фундаментів, на яких розташовані зазначені атракціони, Інспекція з благоустрою не надавались будь які дозвільні документи, а також не готувались рішення Запорізької міської ради щодо надання дозволу на порушення обєктів благоустрою.
Крім того, листом від 06.10.16 № 2352/02-03 Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради повідомило Департамент правового забезпечення Запорізької міської ради, що окремо під вказані споруди, а саме під двома об'єктами (вежами), які використовуються, як елемент атракціону «Мотузкова смуга перешкод», та спорудами (стовпчастими фундаментами), на яких розташований зазначений атракціон, земельні ділянки в користування не передавались, рішення щодо землевідведення управлінням на розгляд сесії міської ради не готувались. Земельна ділянка по вул. Глісерній, 1 знаходиться в постійному користуванні КП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» на підставі Державного акту на право постійного користування на земельну ділянку, зареєстрованого за № 2304 від 17.09.98.
Відповідно до ст. 50 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Частиною 1 ст. 52 Земельного кодексу України визначено, що землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Згідно із ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Як вже зазначалось вище, саме Запорізька міська рада та створені нею виконавчі органи мають повноваження щодо управління своїм майном (земельною ділянкою по вул. Глісерній, 1 у м. Запоріжжі), а саме - надають містобудівні умови та обмеження для проектування об'єктів будівництва, дозволи на порушення об'єктів благоустрою, тощо. Зведення на земельній ділянці комунальної форми власності стовпчастих фундаментів без отримання містобудівних умов та обмежень, а також без отримання дозволу на порушення об'єкту благоустрою є порушенням права Запорізької міської ради на управління своєю власністю.
Оскільки земельна ділянка надавалась відповідачу у цій справі для функціонування парку, а матеріали справи № 908/227/17 не містять доказів правомірності спорудження (розміщення чи встановлення і таке інше) стопчастих фундаментів у кількості 15 шт. (про що зазначено у прохальній частині цієї позовної заяви), чи рішень відповідних компетентних контролюючих органів на правомірність такого розміщення вказаних стовпчастих фундаментів, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для розміщення вказаних стопчастих фундаментів у кількості 15 шт. на земельній ділянці наданій в користування відповідачу у цій справі на підставі чинного державного акту серії І-ЗП №002694 від 17.09.98.
А тому, як наслідок, таке розміщення є не правомірним.
Судом при вирішенні спору також прийнято до уваги той факт, що матеріалами справи № 908/227/17 жодним чином не підтверджено та не доведено, що вказані стовпчасті фундаменти у кількості 15 шт. встановлено на законних підставах.
Судом враховано, що відповідно до п. 2.2. договору № 15 про співпрацю від 01.03.14 (на який посилається третя особа), Парк зокрема зобовязаний визначити місце (локацію), де Підприємство може здійснювати свою діяльність, передбачену цим Договором.
Однак, доказів визначення місця (локацію), де ПП «Білки» може здійснювати свою діяльність, передбачену цим Договором, ні позивачем, ні відповідачем, ні третьою особою до матеріалів справи не надано.
У звязку з викладеним, у суду, з причин не залежних від нього (суду), відсутні правові підстави вважати, що обєкт, який розташований на стовпчастих фундаментах у кількості 15 шт. на території наведеного вище у тексті цього рішення парку, розташований саме на території комунального підприємства Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай та на місці (локації) визначеній пунктом 2.2. договору про співпрацю від 01.03.14.
Тобто, що обєкти, які вказані в додатку № 1 до договору про співпрацю від 01.03.14, розміщені на території парку на виконання умов наведеного вище договору.
Крім того, в договорі № 15 про співпрацю від 01.03.14 та додатку № 1 до даного договору такі обєкти як стовпчасті фундаменти у кількості 15 шт. взагалі відсутні та не передбачені в діяльності третьої особи.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Зазначені вище об'єкти (стовпчасті фундаменти), споруджені на території парку всупереч проекту парку, порушують право територіальної громади міста Запоріжжя та користування земельною ділянкою, саме як об'єктом благоустрою - парком.
Згідно із ч.ч. 2,3 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ) відшкодування заподіяних збитків;
д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 33 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На момент прийняття процесуального рішення в даній справі, комунальне підприємство Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай не виконало вимоги припису про усунення порушень законодавства в сфері благоустрою від 27.09.16, а також доказів незаконності внесення такого припису.
З огляду на викладене, а також враховуючи визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Запорізької міської ради є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами та такими, що підлягають задоволенню судом.
Наведене вище спростовує всі твердження та заперечення третьої особи з посиланням на чинність (не визнаних недійсними) договору про співпрацю від 01.03.14 № 15 та договору про надання послуг від 12.06.14 № 17.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що в ході розгляду цієї справи ні позивачем, ні відповідачем не заперечувався факт того, що вказані 15 стовпчастих фундаментів не є власністю позивача чи відповідача у цій справі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Судом розяснюється, що згідно з вимогами ч. 1 ст. 116 ГПК України (…), після набрання законної сили наказ видається судом за заявою стягувачу (…).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 22, 33, 34, 44, 49, 69, 77, 82, 821, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобовязати комунальне підприємство Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 1, код ЄДРПОУ 24908307) відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Запорізької міської ради відновити стан земельної ділянки, наданої в постійне користування КП ЦПКтаВ Дубовий гай по вул. Глісерній, 1 у м. Запоріжжі шляхом знесення обєктів, а саме стовпчастих фундаментів у кількості 15 шт. з координатами: № 1 Х(9451,117), Y(16409,180); № 2 - Х(9456,643), Y(16414,780); № 3 - Х(9459,456), Y(16421,637); № 4 - Х(9459,234), Y(16428,605); № 5 - Х(9459,059), Y(16435,681); № 6 - Х(9458,763), Y(16443,522); № 7 - Х(9458,503), Y(16450,991); № 8 - Х(9454,015), Y(16457,166); № 9 - Х(9449,139), Y(16462,876); № 10 - Х(9445,135), Y(16468,599); № 11 - Х(9427,066), Y(16474,084); № 12 - Х(9378,586), Y(16470,000); № 13 - Х(9376,422), Y(16461,726); № 14 - Х(9376,040), Y(16452,732); № 15 - Х(9377,433), Y(16444,675).
Стягнути з комунального підприємства Центральний парк культури та відпочинку Дубовий гай (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 1, код ЄДРПОУ 24908307) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 04053915) 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 25.04.17
Суддя В.Л. Корсун