Ухвала суду № 66219561, 27.04.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
240/59/17
Номер документу
66219561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Шинкаренко А.І.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" квітня 2017 р. справа №240/59/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., секретаря судового засідання Куленка О.Д., представника апелянта ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» на ухвалу Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2017 р. у справі № 240/59/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» до Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області про визнання недійсними результатів конкурсу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» 02.02.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області, в якому просило визнати недійсними результати конкурсу, який проведено 09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Донецької області з визначення особи на надання послуг зі збору та вивозу твердих та рідких побутових відходів на території Олександрівської селищної ради (а.с. 2-4).

Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2017 року провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» до Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області про визнання недійсними результатів конкурсу закрито, оскільки справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства (а.с. 175-176, 179).

Товариством з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» на ухвалу суду першої інстанції подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати ухвалу суду від 21 березня 2017 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с. 183-187).

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що ТОВ «Комстрой 2014» звернувся до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав саме як претендент на участь у конкурсі, просив визнати недійсними результати конкурсу, який проведено 09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Донецької області з визначення особи на надання послуг зі збору та вивозу твердих та рідких побутових відходів на території Олександрівської селищної ради. Підставою для визнання недійсним результату конкурсу було порушення організатором, як субєктом владних повноважень, Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затвердженого постановою КМУ № 1173 від 16 листопада 2011 року. Ніяких господарських правовідносин між Товариством з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» та Олександрівською селищною радою Олександрівського району Донецької області не заявлялось, підстав для розірвання або визнання недійсним вказаного договору у адміністративному позові немає. Позивачем оскаржуються дії органу владних повноважень у період, що передував конкурсу, а не після укладення договору з виконавцем послуг.

25 квітня 2017 року до суду надійшло клопотання від Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області про розгляд справи за відсутності представника відповідача у справі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, надані заперечення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а ухвалу суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 ст. 2 КАС передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС).

Згідно з п. 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Донецької області проведено конкурс на визначення особи зі збору та вивозу твердих та рідких побутових відходів на території Олександрівської селищної ради.

Умови та порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів регулюється Законом України «Про відходи», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затвердженим Постановою КМУ № 1173 від 16.11.2011 року.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.

Організатор конкурсу утворює комісію, до складу якої входять на паритетних засадах представники організатора конкурсу, територіального органу Держспоживінспекції, підприємств житлово-комунального господарства, а також (за їх згодою) органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, власників (їх об'єднань) або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів розміщених у межах певної території населеного пункту житлових приміщень, земельних ділянок, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами конкурсної комісії (п. 6).

У відповідності п. 8 зазначеного Порядку організатор конкурсу публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про проведення конкурсу, яке повинне містити інформацію, передбачену підпунктами 1-4, 7-9, 13 пункту 5 цього Порядку, а також про способи і місце отримання конкурсної документації.

Рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією на засіданні у присутності не менш як половини її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні (п. 29).

Виходячи з системного аналізу зазначених норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів враховує правовий висновок колегії суддів Судової палати в адміністративних справа і Судової палати у господарських справах Верховного суду України, викладених у постанові від 10.05.2016 року № 21-713а16, та вказує, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу з надання послуг на вивезення побутових відходів є субєктом владних повноважень і спори щодо оскарження рішень чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та претендентом відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Розглядаючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що спір у цій справі не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки у разі укладення органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування з надавачем послуг - переможцем конкурсу договору на надання послуг з вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної Ради орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування вже не виступає як субєкт владних повноважень.

Колегія суддів не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Рішенням виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області № 78 від 10.11.2016 року затверджено протокол засідання конкурсної комісії по організації по проведенню конкурсу на надання послуг із вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради від 09.11.2016 року, визначено фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 виконавцем послуг із вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради та між виконкомом Олександрівської селищної ради та переможцем конкурсу 10.11.2016 року укладено договір на надання послуг з вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради, який почав діяти з 10.11.2017 року по 09.11.2018 року (а.с. 57, 124-132).

Разом з тим, з адміністративного позову вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» звернулось до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав як претендент на участь у конкурсі та просив визнати недійсними результати конкурсу, який проведено 09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Донецької області.

Вимоги щодо розірвання або визнання недійним договору між Олександрівською селищною радою та ФОП ОСОБА_3 від 10.11.2016 року позивачем не заявлялись. Позивачем оскаржуються дії органу владних повноважень у період, що передував конкурсу, а не після укладення договору з виконавцем послуг і ніяких вимог або підстав для розірвання або визнання недійсним договору у позові не вказано. Тобто, справа підлягає розгляду саме в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблений невірний висновок, що справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, у зв'язку з чим ухвала підлягає скасуванню з направленням до суду першої інстанції для продовження розгляду.

З урахуванням викладеного, у зв'язку з тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, а також порушені норми процесуального права, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись статями 195, 196, 199, 204, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» задовольнити.

Ухвалу Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2017 р. у справі № 240/59/17 скасувати та направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і є остаточною.

Повний текст виготовлено 27 квітня 2017 року.

Головуючий суддя Г.М.Міронова

Судді І.В.Сіваченко

ОСОБА_4