Справа № 159/3517/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Наваляний Т.Д. Провадження № 22-ц/773/481/17 Категорія: 81 Доповідач: Бовчалюк З. А.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2017 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Бовчалюк З.А.,
суддів - Стрільчук В.А., Здрилюк О.І.,
секретар судового засідання Галицька І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради, третя особа на стороні позивача, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_2, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Гаражно-будівельний кооператив «Мотор-Ковель» про визнання незаконними рішень Ковельської міської ради №41/41 від 22.08.2013 року, №48/50 від 30.01.2014 року, № 51/16 від 27.02.2014 року та визнання частково недійсним рішення Ковельської міської ради № 61/30 від25.09.2014 року за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 09 лютого 2017 року,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 09 лютого 2017 року в задоволені позову ОСОБА_1 до Ковельської міської ради, третя особа на стороні позивача, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_2, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Гаражно-будівельний кооператив «Мотор-Ковель» про визнання незаконними рішень Ковельської міської ради №41/41 від 22.08.2013 року, №48/50 від 30.01.2014 року, № 51/16 від 27.02.2014 року та визнання частково недійсним рішення Ковельської міської ради № 61/30 від 25.09.2014 року відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне зясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов в даній справі задовольнити.
В судове засідання особи, які беруть участь у справі не з'явилися, хоча про час і місце розгляду справи були повідомлені у відповідності до вимог ст.74 ЦПК України, про причини неявки суд не повідомили та з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертались, тому розгляд справи відповідно до ч. 2 ст. 305 ЦПК України здійснюється колегією суддів за відсутності осіб, які беруть участь у справі та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід відхилити, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказував про їх необґрунтованість та недоведеність. При цьому судом зроблено висновок, щодо законності прийняття Ковельською міською радою оскаржуваних рішень.
Такі висновки суду відповідають встановленим обставинам справи та обґрунтовані нормами матеріального права, що регулюють дані правовідносини.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частинами першою і другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Як передбачено частиною першою статті 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Як вбачається з копії договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30.11.2009 року, ОСОБА_1 набула у власність на підставі договору купівлі-продажу земельну ділянку площею 1000 квадратних метри за цільовим призначанням для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка розташована по вул. Вальсроде, 23 в м. Ковелі.
ОСОБА_2 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 0710400000:15:006:0074 по вул. Підгірській, 17 в м. Ковелі з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0173 га.( а.с. 99-102).
Рішенням Ковельської міської ради № 41/41 від 22.08.2013 року «Про дозвіл на виготовлення детального плану території», було дозволено виготовлення детального плану території розміщення гаражного масиву та автостоянки по вул. Підгірських в м. Ковелі. За змістом даного рішення відділу містобудування та архітектури ухвалено виступити замовником містобудівної документації та оприлюднити прийняте рішення і детальний план території у встановленому законом порядку.
Рішенням Ковельської міської ради № 48/50 від 30.01.2014 року «Про затвердження детального плану території розміщення гаражного масиву та автостоянки по вул. Підгірських» було затверджено детальний план території «розміщення гаражного масиву та автостоянки по вул. Підгірських в м. Ковель Волинської області».
Згідно з Регламентом Ковельської міської ради Волинської області VI скликання, затвердженим рішенням Ковельської міської ради № 7/2 від 24.03.2011 року, який був чинним на час прийняття оспорюваних позивачем рішень (надалі Регламент), Регламент є нормативним актом, який встановлює порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, порядок роботи сесії, прийняття рішень ради, перелік, функціональну спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій, порядок формування інших органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедури, які випливають з повноважень ради, встановлених чинним законодавством(ч. 2 ст. 2 Регламенту).
Відповідно до ч.2 ст. 34 Регламенту, проект рішення, що планується внести на розгляд Ради, подається секретарю Ради у друкованій та електронній формах не пізніше як за два тижні до його розгляду на пленарному засіданні, крім обумовлених Регламентом випадків термінового розгляду питань.
Відповідно до ст. 35 Регламенту, поправки до проектів рішень зводяться у порівняльну таблицю для розгляду на пленарному засіданні.
Згідно зі ст.39 ЗК України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно - господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Відповідно положень ст.1 Закону України "Про планування і забудову територій", генеральний план населеного пункту - це містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами відповідно до їх повноважень, визначених Законом і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.(ст. 10 Закону України "Про планування і забудову територій")
Так, розроблена містобудівна документація була оприлюднена 13.12.2013 року на офіційному сайті Ковельської міської ради в рубриці «Публічна інформація». Інформація про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у містобудівній документації «Детальний план території розміщення гаражного масиву та автостоянки по вул. Підгірських в м. Ковель Волинської області» була розміщена в газеті «Вісті Ковельщини» від 19.12.2013 року. Відповідно до розміщених повідомлень, пропозицій та зауважень від громадськості щодо розробленої документації не надходило. При цьому в оголошення було вказано, що пропозиції надаються в строк до 20.01.2014 року.
Оскільки 20.01.2014 року закінчилась процедура розгляду та врахування пропозицій громадськості у містобудівній документації та вказане питання пройшло обговорення на засіданнях постійно діючих депутатських комісіях, тому проект рішення «Про затвердження детального плану території розміщення гаражного масив та автостоянки по вул. Підгірських» був поданий на розгляд сесії міської ради.
Проект даного рішення був оприлюднений за 20 робочих днів до його розгляду, що узгоджується з вимогами ч.3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а прийняття даного рішення повністю узгоджується з вимогами ч.2 ст. 34 Регламенту Ковельської міської ради VI скликання, оскільки, відповідно до розміщених повідомлень, пропозицій та зауважень від громадськості щодо розробленої документації не надходило, зазначене питання пройшло обговорення на засіданнях постійно діючих депутатських комісіях.
Враховуючи зазначене, Ковельська міська рада, відповідно до компетенції, правомірно прийняла оскаржувані рішення, які відповідають нормам Закону, а також прийшли всю процедуру погодження, яка передбачена Законом.
В судовому засіданні встановлено, що розміщення гаражного масиву по вул. Підгірських в м. Ковелі було передбачено генеральним планом міста, що стверджується наданим суду викопіюванням генерального плану міста Ковеля (а.с.60). Позивачем та третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору дані обставини не спростовано.
Як вбачається з рішення Ковельської міської ради від 25.10.2012 року № 30/29 «Про внесення змін до генерального плану міста Ковеля», було вирішено внести зміни до генерального плану міста Ковеля (а.с.57).
Зміни до генерального плану міста Ковеля затверджені рішенням Ковельської міської ради від 28.11.2013 року № 44/62 «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Ковеля».
Судом встановлено, що рішенням Ковельської міської, ради від 27.02.2014 року № 51/16 «Про надання дозволу на складання - проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Мотор-Ковель», надано дозвіл обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Мотор-Ковель» на складання проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 17500 кв. м. по вул. Підгірських в м. Ковелі для гаражного будівництва за рахунок земель Ковельської міської ради, не наданих у власність чи користування, враховуючи рішення міської ради від 30.01.2014 року № 48/50 «Про затвердження детального плану території розміщення гаражного масиву та автостоянки по вул. Підгірських в м. Ковелі».
Рішенням Ковельської міської ради (п.5 рішення) від 25.09.2014 року № 61/30 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення та надання земельних ділянок", затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Мотор-Ковель" безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 17158 кв. м. по вул. Підгірських (кадастровий номер 0710400000:15:006:0073) для гаражного будівництва за рахунок земель Ковельської міської ради, не наданих у власність чи користування У п.7 вказаного рішення, зобовязано землекористувачів, визначених в п. 1, 2 та 5 даного рішення, в двохмісячний термін з моменту прийняття рішення замовити оформлення документів на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 83 ЗК України до земель комунальної власності , які не можуть передаватись у приватну власність належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
У статті 17 Закону України «Про основи містобудування» визначено, що містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.
Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється на підставі затвердженої містобудівної документації з урахування планів земельно-господарського устрою (ст. 21 Закону України «Про основи містобудування»).
Частиною 4 ст. 3 Закону України «Про планування і забудову територій» встановлено, що рішення органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом, відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.
Згідно зі статтями 38, 39 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних і місцевих правил забудови.
Крім того, згідно зі ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов'язковій державній експертизі.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення прийняті Ковельською міською радою в межах повноважень та на підставі відповідних нормативно-правових актів, які регулюють даний вид правовідносин. Крім того, розміщення гаражного кооперативу передбачено генеральним планом забудови міста Ковель, що узгоджується з ст. 39 ЗК України. Крім того вся містобудівна документація пройшла відповідну процедуру погоджень, яка передбачена ЗУ "Про планування і забудову територій", ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації» ЗУ «Про основи містобудування».
Судом першої інстанції правомірно констатовано про врахування санітарних норм при прийняті оскаржуваних рішень. Так згідно з додатком №10 ДСП «Планування та забудови населених пунктів №173 від 19.05.1996 року санітарні розриви від проектних гаражів до існуючих садибних житлових будинків має становити 35 м і така відстань згідно проектної документації дотримана. Покликання позивача та третьої особи на необхідність встановлення відстані 50 м є безпідставними, оскільки така відстань встановлюється від секційних житлових будинків до майданчиків місткістю 1001- 30 машин розміщених уздовж повздовжніх фасадів. Дана норма не поширюється на садибну житлову забудову.
Також, як вбачається з матеріалів справи розміщення гаражного масиву передбачено за межами прибережної смуги річки Турія та водосховища, а також за межами зони відпочинку, визначеної генеральним планом забудови міста, що цілком узгоджується з вимогами Державних санітарних нори і правил.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 15, ст. ст. 16, 386, 391 ЦК України, ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права будь-яким способом, що відповідає змісту порушеного права, лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування своїм майном.
Відповідно до ст. 21 ЦК України,суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт або правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом АР Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує права або інтереси.
Позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_2 всупереч вимогам ст. ст.10, 60 ЦПК України не довели та не надала належних доказів того, що оскаржуваними рішеннями порушуються їх права та вони суперечать актам цивільного законодавства, а відтак суд позбавлений можливості захистити їх права в обраний ними спосіб.
З врахуванням наведеного, доводи апеляційної скарги не мають правового значення, оскільки ОСОБА_1 не доведено порушення, не визнання її права, що в розумінні ст. 3 ЦПК України є першочерговим для звернення до суду з позовом.
Суд, правильно встановивши фактичні обставини справи, дав належну оцінку представленим доказам, дійшов обґрунтованого висновку про відмову у позовних вимогах.
Доводи апеляційної скарги про підставність позовних вимог є власним тлумаченням встановлених обставин справи, були предметом дослідження суду першої інстанції і їм суд в сукупності з іншими доказами по справі дав правильну юридичну оцінку.
Рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 314,316 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 відхилити, а рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 09 лютого 2017 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: