ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2017 року Справа № 876/3839/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Бруновської Н.В., Матковської З.М.,
за участі секретаря судового засідання Керод Х.І.,
та за участі осіб:
від позивача - ОСОБА_1,
від відповідача - Перхач С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2016 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії відповідно до виданої Національним банком України довідки від 13.09.2016 від 13.09.2016 № 17-0008/76593 заробітну плату, а також відповідне рішення від 07.10.2016 № 9958/03-15 із його скасуванням; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок їй пенсії, починаючи з 01.04.2016 відповідно до виданої Національним банком довідки від 13.09.2016 № 17-0008/76593 заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено пенсію, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати (в т.ч. посадових окладів), з розрахунку 90% від середнього заробітку, із 01.04.2016 та без обмеження суми пенсійної виплати.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2016 року позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії, починаючи з 01.04.2016 року відповідно до виданої НБУ довідки від 13.09.2016 року № 17-0008/76593 заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з якими їм призначено пенсію, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати, з розрахунку 90% від середнього заробітку, зі 01.04.2016 року та без обмеження суми пенсійної виплати.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна, в якій зазначає, що при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції неповністю з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим просить таке рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити. Зокрема зазначає, що позивачу правомірно відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ, оскільки постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 та внесено зміни в пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000, якими визначалися порядок та підстави перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу". Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
В розгляду справи суд апеляційної інстанції провів заміну сторони відповідача Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на належного відповідача Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. ОСОБА_3 з 18.10.2005 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно з положенням статті 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% середнього місячного заробітку за займаною посадою на час виходу на пенсію.
30.09.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 13.09.2016 року № 17-000876593, виданої Національним Банком України про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з якими їм призначено пенсію.
Листом від 07.10.2016 року за № 9967/03-15 Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи відмову тим, що Закон України «Про державну службу» № 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом України «Про державну службу» № 3723, підстав для проведення даного перерахунку немає.
Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", а відповідач безпідставно відмовив в проведенні перерахунку пенсії.
Проте колегія суддів апеляційного суду вважає висновки суду першої інстанції невірними та такими, що не відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України "Про державну службу", за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 цього Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31.05.2000 прийняв постанову №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії", пунктами 4 та 5 якої (в редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України №432-IV від 16.01.2003 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.
Так, з 01.01.2015 стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" була чинною в редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15.12.2015, у постанові Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" пункт 4 виключено, а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Тому, з 01.01.2015 в Законі України "Про державну службу", а з 15.12.2015 у постанові Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Крім того, з 01.05.2016 набрав чинності новий Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015, яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.
Зокрема, згідно ст. 90 Закону України "Про державну службу", пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.
Також, з 01.04.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII, п. 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Оскільки Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" чинний, а до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, тому, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання застосування вказаних вище норм права у часі, апеляційний суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок.
Позивач вважає, що право на перерахунок пенсії виникло у зв'язку із підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Проте, колегія суддів не погоджується з такими доводами позивача, оскільки на момент коли, як вважає позивач, виникло право на перерахунок пенсії, в законодавстві були відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення такого перерахунку, а тому у відповідача не було правових підстав для його здійснення.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.
Судом першої інстанції порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги відповідачів підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про відмову в задоволенні позову з наведених вище підстав.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2016 року у справі № 466/9156/16-а скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя Н.В. Бруновська
суддя З.М. Матковська
повний текст постанови виготовлений 24.04.2017