КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2017 року справа № П/811/1825/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.
за участю секретаря: Потєхіної І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Південно - Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку до Публічного акціонерного товариства "Райагротехсервіс" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, -
в с т а н о в и в:
Південно - Українське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Райагротехсервіс" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення законодавства України про цінні папери та фондовий ринок, не сплачено застосовані постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів штрафів.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи в судове засідання не прибув. При цьому, до суду надано письмові заперечення, зі змісту яких судом встановлено, що відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки підприємству не було повідомлено про необхідність отримання коду доступу. Крім того, від представника відповідача до суду надійшло клопотання про відкладення судового розгляду справи (а.с.47-49,66-68).
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІУ (далі КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на необґрунтованість клопотань про відкладення судового розгляду справи, суд прийшов до висновку, що було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
16.06.2016 року Уповноваженою особою Комісії складено акт №151-ПУ-1-Е, №152-ПУ-1-Е, №153-ПУ-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в яких зафіксовано ознаки порушення ПАТ «Райагротехсервіс»:
- вимог статті 40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" а пункту 4 глави 4 розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.13 №2826, а саме:
не опублікування в офіційному друкованому виданні ПАТ «Райагротехсервіс» регулярної річної інформації за 2015 рік, неподання до комісії ПАТ ПАТ "Райагротехсервіс" регулярної річної інформації за 2015 рік, нерозміщення на веб- сайті загальнодоступної інформації бази даних Комісії ПАТ "Райагротехсервіс" регулярної річної інформації за 2015 рік.
За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів, винесено постанови про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів №120-ПУ-1-Е, №121-ПУ-1-Е та №122-ПУ-1-Е від 30.06.2016 року, якими до відповідача застосовано штрафи у загальній сумі 10200,00 грн. (а.с.21-23)
Вказані постанові направлені відповідачу листами, про що свідчить поштовий реєстр №3 від 05.07.2016р., однак, суми фінансових санкцій у встановлені законом строки останнім не сплачені, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон № 3480-15).
Так, відповідно до частини першої статті 40 Закону № 3480-15 регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно частини четвертої статті 40 Закону № 3480-15, річна інформація про емітента є, відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Більш детально, склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску) цінних паперів емітентами цінних паперів, а також регулює строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці), регламентується Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням НКЦПФР від 03.12.13 №2826 (далі - Положення №2826).
Зокрема, пунктом 1 глави 4 розділу II Положення №2826, встановлено обов'язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є емітентами.
Обов'язок розкриття регулярної річної інформації припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок скасування реєстрації випуску цінних паперів, або у разі наявності відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення акціонерного товариства (зокрема, в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення) з дати внесення відповідного запису.
Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу II Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Із аналізу вище процитованих норм видно, що емітенти зобов'язанні розкривати регулярну річну інформацію, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
В свою чергу, правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, визначаються Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон 448/96-вр ).
Пунктом 5 статті 11 Закону 448/96-вр встановлено, що за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно частини п'ятої статті 11 цього ж Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд зазначає, що код доступу - унікальний код, що присвоюється Уповноваженою особою Суб'єкту розкриття для доступу до Особистого кабінету.
Особистий кабінет - веб-сторінка суб'єкта розкриття на веб-сайті Загальнодоступної інформаційної бази даних про ринок цінних паперів, на якій містяться загальні відомості про Суб'єкта розкриття та його Інформація;
Суб'єкт розкриття - особа, що зобов'язана розкривати Інформацію на фондовому ринку відповідно до вимог законодавства.
В судовому засіданні було встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ПАТ "Райагротехсервіс" подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річні інформації за 2012-2014 роки, для розміщення яких у загальнодоступній інформаційній базі даних потрібне використання коду доступу, тому відсутність коду доступу зазначена у запереченні відповідача не вплинула в 2016 році на ненадання ПАТ "Райагротехсервіс" річної інформації за 2015 рік, так як до 2016 року державною установою АРІФРУ згідно п.2 розд. II Положення №311 було присвоєно ПАТ "Райагротехсервіс" код доступу (а.с.52).
За таких обставин, беручи до уваги вище процитовані норми та враховуючи, що фінансові санкції застосовані до відповідача, ним не сплачено в добровільному порядку, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, та відповідно, стягнення коштів в сумі 10200 грн. 00 коп.
У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак, підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 162,163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Райагротехсервіс" (код ЄДРПОУ - 03751824) штрафні санкції в розмірі 10 200 (десять тисяч двісті) грн. (р/р -31118106700209, МФО - 37942426, ГУДКСУ в Кіровоградській області).
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула