Постанова № 66134666, 21.04.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2017
Номер справи
806/913/17
Номер документу
66134666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2017 року Житомир справа № 806/913/17

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Черняхович І.Е., судді: Шуляк Л.А., Липи В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи: Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення ПФУ про підстави перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 із 01.01.2016;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку із 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1, відповідно до Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988;

- винести рішення про неприйняття документів державним реєстратором про припинення юридичної особи МВС, УМВС, РВУМВС (ст.ст. 27, 28 Закону)

В обґрунтування позову зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію у Головному управлінні ПФУ в Житомирській області. Вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Він звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до ГУ ПФУ в Житомирській області інформації про зміну його грошового утримання по останній посаді, з якої він звільнився на пенсію, для необхідності перерахунку пенсії на підставі прийнятих змін до законодавства, згідно з якого його пенсія має обчислюватись та підлягає перерахунку у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Однак, МВС України йому було відмовлено. Звернувшись до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, йому було відмовлено. Крім того, вважає, що ГУ НП протиправно відмовляє у наданні довідки про розмір грошового забезпечення. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.

Позивач до суду прибув, позов підтримав, справу просив розглянути у порядку письмового провадження.

Представник відповідача - МВС України у судове засідання не з'явився, згідно поданих письмових заперечень, просить у позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що 03.02.2017, МВС України направило повідомлення №1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі Постанови КМ України №988 від 11.11.2015. Тому підстави для задоволення позову відсутні.

У відповідності до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження, на підставі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Щодо позовних вимог про визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення ПФУ про підстави перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 із 01.01.2016, суд зазначає наступне.

Так, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою.

Листом від 24.02.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії немає, оскільки на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила. (а.с.34-35)

Вважаючи таку бездіяльність відповідачів протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015№900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015№988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, колегія суддів вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

При цьому, суд зазначає, що на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Крім того, суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Тобто, рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що Міністерство внутрішніх справ України зобов'язане повідомити у п'ятиденний строк про підстави перерахунку пенсій деяким категоріям військовослужбовців саме Пенсійний фонд України.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2017, МВС України направило повідомлення №1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі Постанови КМ України №988 від 11.11.2015, тобто з порушенням вищевказаного п'ятиденного строку для такого повідомлення (а.с. 73-74).

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка виразилась в не надсиланні інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у визначені законом строки, саме до Пенсійного фонду України,

Враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд визнає протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії, з 01 січня 2016 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку із 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1, відповідно до Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, суд зазначає наступне.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом встановлено факт направлення МВС України до Пенсійного фонду України повідомлення "Про підстави перерахунку пенсії", позовні вимоги щодо зобов'язання Міністерство внутрішніх справ направити таке повідомлення до органів Пенсійного фонду України є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити, в розумінні вимог п.3 Порядку № 45 лише на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 до цього Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З матеріалів справи вбачається, що позивача було звільнено з УМВС України в Житомирській області, яке на день розгляду справи не ліквідоване.

Тобто, саме ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області, як орган, з якого позивач був звільнений із служби, видає довідку про розмір грошового забезпечення за умови надходження відповідного списку від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Щодо позовних вимог, в яких позивач просить винести рішення про неприйняття документів державним реєстратором про припинення юридичної особи МВС, УМВС, РВУМВС, суд зазначає, що вказана позовна вимоги не підлягає задоволенню, оскільки спір виник між позивачем та відповідачем щодо повідомлення про підстави перерахунку пенсії, а державний реєстратор не є стороною у справі, права позивача у даному спорі не порушує.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають захисту лише шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні із 01.01.2016 до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з огляду на що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2016.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя І.Е.Черняхович

судді: Л.А. Шуляк

В.А. Липа