Постанова
Іменем України
Справа № 712/3140/17
Номер провадження 2-а/712/381/17
20 квітня 2017 року
Соснівський районний суд м.Черкаси в складі :
Головуючого-судді - Марцішевської О.М.
при секретарі Вдовенко О.В.
за участю адвоката - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до старшого інспектора управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_3, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, третя особа: ОСОБА_4про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання до вчинення дій -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, посилаючись на те, що відповідно до договору купівлі-продажу від 27.07.2016р. є власником квартири АДРЕСА_1. 01.03.2017р. представником позивача на запит до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради отримана довідка про зареєстрованих осіб у вказаній квартирі, з якої зясувалось, що з 05.10.2016р. по даний у належній позивачу квартирі без згоди його як власника житла інспектором з державної реєстрації була з порушенням передбаченого законом порядку зареєстрована ОСОБА_4, яка є членом сімї колишнього власника квартири. Вважає, що дії інспектора з державної реєстрації, яка є посадовою особою Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради реєстрація третьої особи у належній позивачу квартирі є протиправною, порушує його право власності, оскільки позивач як власник згоди на її реєстрацію не давав, будь-яких договорів найму з ОСОБА_4 не підписував, тому у відповідачів були відсутні правові підстави для реєстрації останньої за відсутності документів, визначених переліком п.п.4 п.18 Правил реєстрації місця проживання, які затверджені постановою КМУ від 02.03.2016р. №207. Уточнившись з позовними вимогами, просить визнати протиправним та скасувати рішення інспектора управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_3 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 та зобов"язати Департамент організаційного забезпечення ЧМР зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2.
В судовому засіданні представник позивача, адвокат ОСОБА_1 позов підтримав та просив задоволити.
Відповідачі в судове засідання не зявились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. У наданих суду запереченнях вказували, що 05 жовтня 2016р. ОСОБА_4 подала до управління надання адміністративних послуг департаменту управління справами та юридичного забезпечення ЧМР пакет документів для зняття з реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 та для реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме договір міни від 06.09.2007р., згідно з яким власником квартири АДРЕСА_3 є ОСОБА_5 та заяву останньої про згоду на реєстрацію ОСОБА_4, на підставі яких працівник органу реєстрації ОСОБА_3 правомірно здійснила реєстрацію місця проживання на підставі згоди власника житла - ОСОБА_5 Той факт, що ОСОБА_5 є власником житла за адресою: АДРЕСА_2, був підтверджений договором міни від 06.09.2007р. та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15901332 від 12.09.2007р. Таким чином, у відповідача-2 були всі необхідні правові підстави для реєстрації місця проживання ОСОБА_4 за вищевказаною адресою відповідно до п.18 Правил реєстрації місця проживання.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не зявилась, в наданому суду клопотанні просила відкласти розгляд справи, разом з тим суд відкладає розгляд справи в межах передбачених законом строків для її розгляду. Представник третьої особи в судове засідання не зявився, поважність причини неявки документально не підтвердив.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 27.07.2016р. є власником квартири АДРЕСА_1, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 27.07.2016р.
01.03.2017р. адвокатом ОСОБА_1 був наданий запит до Департаменту організаційного забезпечення ЧМР з проханням надати довідку про зареєстрованих осіб у вказаній квартирі та повідомити з якого часу дані особи зареєстровані.
10.03.2017р. відповідач надіслав відповідь, з якої вбачається, що відповідно до адресної картки особи за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 з 14.11.2007р. й по даний час, а також ОСОБА_4, 28.11.1996р.н. з 05.10.2016р. по даний час.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі договору міни від 06.09.2007р. та ОСОБА_1 про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП "ЧООБТІ" від 12.09.2007р. ОСОБА_5 дійсно належала квартира АДРЕСА_1.
Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 13.01.2016р. у справі №712/1389015-ц за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки визнано мирову угоду, укладену між ОСОБА_6 та ОСОБА_5, за якою: в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_5 перед ОСОБА_6 за договором позики від 30.09.2013 року в розмірі 1 665 624 (один мільйон шістсот шістдесят пять тисяч шістсот двадцять чотири) грн. 24 коп.(станом на 18.12.2015 року згідно курсу НБУ становить 70938 дол. США) звертається стягнення на предмет іпотеки: квартиру № 193, що знаходиться в будинку № 67 по вул. Пушкіна в м. Черкаси, загальною площею 82,8 кв.м., житловою площею 52,7 кв.м, яка перебуває у власності ОСОБА_5 шляхом визнання права власності на зазначене майно за ОСОБА_6 за вартістю предмета іпотеки згідно з висновком СОД в розмірі 200 300 грн. 00 коп. Зобов"язання по договору позики від 30.09.2013 року ОСОБА_5 перед ОСОБА_6 виконані в повному обсязі, сторони жодних майнових претензій не мають одна до одної з приводу даного договору позики. Провадження у справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки закрито.
На підставі договору купівлі продажу від 27.07.2016р. ОСОБА_6 відчужив вказану квартиру ОСОБА_2, право власності якого зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.07.2016р., та вказана реєстрація права власності не припинена.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є субєктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Згідно ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відносини, що виникають під час здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003року №1382-ІV та Правилами реєстрації місця проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р. №207.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003року №1382-ІV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобовязані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній
установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Згідно п.18, п.19 Правил реєстрації місця проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р. №207, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); 4) документи, що підтверджують:право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сімї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Відповідно до положень п.23 Правил реєстрації місця проживання працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), обєднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення: приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування). Датою реєстрації місця проживання/перебування осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), обєднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку;формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру;оформляє і видає довідку про реєстрацію місця проживання/перебування дітям до 16 років та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, за формами згідно з додатками 13 або 14 відповідно;повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), обєднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, довідку про реєстрацію місця проживання, що оформлена особі відповідно до абзацу шостого цього пункту, та інші документи, які подавалися.
Судом встановлено, що 05 жовтня 2016р. ОСОБА_4 одночасно подала до управління надання адміністративних послуг департаменту управління справами та юридичного забезпечення ЧМР заяву про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 та заяву про реєстрацію місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
В пункті 1 заяви про реєстрацію місця проживання "право на проживання в житлі" ОСОБА_4 вказала "Договір міни від 06.09.2007р. ВЕХ470178, зареєстр. в реєстрі №2615", в пункті 2 "згода власника житла" вказано "згодна. ОСОБА_5 ". Після чого, дані документи були передані на виконання до відповідача. У зв"язку з відсутністю у ОСОБА_4 документів, що б підтверджували б її право на проживання в житлі, працівник органу реєстрації ОСОБА_3 здійснила реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 на підставі згоди власника житла - ОСОБА_5, яка підтвердила, що вона є власником житла за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору міни від 06.09.2007р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15901332 від 12.09.2007р.
Суд приходить до висновку, що дії посадової особи Департаменту орагнізаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_3 про реєстрацію 05 жовтня 2016 року місця проживання ОСОБА_4 у належній ОСОБА_2 квартирі АДРЕСА_4 були вчинені з порушенням закону та грубим порушення прав позивача як власника вказаної квартири, оскільки без його згоди як власника інспектором Жук Л.П. в належному йому житловому помешканні була здійснена реєстрація третьої особи, чим без законних підстав позивач був обмежений у здійсненні права власності.
Заперечення проти позову щодо наявності у інспектора Жук Л.П. необхідних для реєстрації документів повністю спростовуються даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з яких вбачається, що на момент вчинення реєстраційної дії особа, яка давала згоду на реєстрацію ОСОБА_4 не була зареєстрована власником квартири АДРЕСА_4.
Призначення Державних реєстрів полягає у тому, що вказані автоматизовані системи облікуінформаціїпро осіб,майно, майнові права створюються та ведутьсядержавоюз метою забезпечення органів державної влади та їх посадових осіб достовірною інформацією при реалізаціїсвоїх функцій, інформація з державних реєстрів надається органам державної влади у формі витягів у визначеному законодавством порядку.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх оцінка, вказують на наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 17, 71, 72, 94, 99, 128, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення старшого інспектора управління з питань державної реєстрації Департаменту орагнізаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_3 про реєстрацію 05 жовтня 2016 року місця проживання ОСОБА_4 у належній ОСОБА_2 квартирі АДРЕСА_4.
Зобов'язати Департамент орагнізаційного забезпечення Черкаської міської ради зняти з з реєстрації у квартирі АДРЕСА_5 ОСОБА_7.
Стягнути з місцевого бюджету м.Черкаси за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту орагнізаційного забезпечення Черкаської міської ради на користь ОСОБА_2 судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1280 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: