ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" квітня 2017 р. м. Київ К/800/7013/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Єрьоміна А.В., Кравцова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року у справі №428/8649/16-а за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років , -
ВСТАНОВИЛА :
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років.
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 31 жовтня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на користь ОСОБА_4 з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з 26 вересня 2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваним судовим рішенням, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 за вислугу років, довічно, було призначено пенсію, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 05.06.2015 року Пенсійним фондом України.
Згідно із копією довідки від 16.01.2015 року про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_4 дійсно в період з 25.07.2014 року по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.
Відповідно до копії довідки, виданої 18.07.2016 року Попаснянським районним відділом ГУМВС України у Луганській області, ОСОБА_4 Попаснянським РВ ГУМВС за період з 25 липня по 30 листопада 2014 року була нарахована та виплачена винагорода за участь в АТО у сумі 25988,00 грн.
Також Попаснянський районний відділ ГУМВС України у Луганській області видав довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно якої ОСОБА_4 були виплачені додаткові види грошового забезпечення з 01.11.2014 року по 28.02.2015 року, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 3262,28 грн., винагорода за участь в АТО - 21547,00 грн., премія - 16021,98 грн. Із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші відрахування.
22 червня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію з урахуванням винагороди за участь в АТО. Вказівка на будь-які додатки до цієї заяви у тексті заяви відсутня.
Листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області №273/М-11 від 06.09.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не включена до довідок, які були ним подані до управління. Також у листі було вказано, що до встановлених виключно законом України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
26 вересня 2016 року позивач надав до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області довідку від 19.09.2016 року № 49/14008, видану Попаснянським РВ ГУМВС України в Луганській області, в якій були вказані надбавки виплачені позивачу в період з липня 2014 року по лютий 2015 року, в тому числі винагорода за участь в АТО.
Листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області №413/М-11 від 10.10.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не включена до деяких довідок, які були ним подані до управління. У вказаному листі було зазначено, що підстав для врахування винагороди за участь АТО при перерахунку пенсії немає. Також, орган Пенсійного фонду із посиланням на п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій в листі вказав, що інформація щодо підстав для перерахунку пенсії від уповноваженого структурного підрозділу МВС не надходила.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. А довідка Попаснянського районного відділу ГУМВС України у Луганській області свідчить про нарахування позивачу винагороди за участь в антитерористичній операції, і з цих сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що зазначені виплати (додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції) не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 63 цього Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
За приписами пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Вищевказані норми матеріального права дають підстави вважати, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року по справі №21-70а15.
Питання виплати щомісячної додаткової грошової винагороди регламентовані нормами постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22 вересня 2010 року.
Відповідно до приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
ОСОБА_4 право на підвищення пенсії набув з 4 березня 2015 року (з моменту її призначення), а звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в порядку ст. 63 Закону № 2262-ХІІ із додатковим документом щодо перерахунку пенсії (довідка із відомостями про нарахування винагороди за участь в АТО) лише 26 вересня 2016 року.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії в межах обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну з часу звернення за перерахунком пенсії із додатковими документами в порядку ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, тобто з 26 вересня 2015 року.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_4 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з 26 вересня 2015 року є неправомірною.
Відповідно до ст.226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року скасувати, постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 31 жовтня 2016 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: