П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/2701/16
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
13 квітня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника третьої особи ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області та Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України (Волочиське відділення) у Хмельницькій області, третя особа - Наркевицька селищна рада Волочиського району Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішень,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2016 року позивач - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України (Волочиське відділення) у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішень.
Хмельницький окружний адміністративний суд постановою від 27.01.2017 року вказаний позов задовольнив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем та третьою особою подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянти просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В судовому засіданні представника відповідача та третьої особи підтримали доводи апеляційних скарг в повному обсязі, в свою чергу представник позивача заперечив проти апеляційних скарг та просив у їх задоволенні відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що 17.05.2008 року між Наркевицькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району (Орендар) укладено:
- договір оренди землі, зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 17.05.2008р. за №040875000016. Згідно умов якого орендодавець своїм рішенням від 23.08.2007р. №138 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 8,22 га, яка знаходиться на території Наркевицької селищної ради в межах с. Юхимівці (п.п. 1,2). Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16).
В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі 1,5% від вартості ріллі по області за 1 га в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Наркевицької селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 1324,74 грн. Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Пунктом 36 договору оренди землі передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
- договір оренди землі, зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 17.05.2008р. за №040875000017. Згідно умов вказаного договору Орендодавець своїм рішенням від 23.08.2007р. №138 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 21,41га, яка знаходиться на території Наркевицької селищної ради в межах с. Юхимівці (п.п. 1, 2). Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16). В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі 1,5% від вартості ріллі по області за 1 га в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Наркевицької селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 3450,44 грн. Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Пунктом 36 договору оренди землі передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
30.05.2008р. між Порохнянською сільською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району (орендар) укладено:
- договір оренди землі, зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 30.05.2008р. за №040875000003, згідно умов якого орендодавець своїм рішенням №66 від 23.04.2008р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 6,51 га, яка знаходиться на території Порохнянської сільської ради в межах населеного пункту с. Порохня (п.п. 1, 2). Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16). В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі трикратного розміру земельного податку в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 3808,35 грн. Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. В п. 28 договору оренди передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення, відповідно до законодавства України, розмірів земельного податку та інших мотивів. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 договору).
- договір оренди землі, зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 30.05.2008р. за №040875000004, згідно умов якого орендодавець своїм рішенням №66 від 23.04.2008р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 6,98 га, яка знаходиться на території Порохнянської сільської ради в межах населеного пункту с. Порохня (п.п. 1, 2). Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16). В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі трикратного розміру земельного податку в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 4083,30 грн. Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. В п. 28 договору оренди передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення, відповідно до законодавства України, розмірів земельного податку та інших мотивів. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 договору).
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 05.06.2013 року по справі № 924/419/16, яке набрало законної сили 23.10.2013 року, задоволено позов прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Волочиського району до Відкритого акціонерного товариства Хмельницьке виробниче сільськогоспорсько-рибоводне підприємство смт. Меджибіж Летичівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008 року, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ "Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008 року за № 040875000016, виклавши його в наступній редакції: - п. 5 Договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7млн.215тис. 170грн. (сім мільйонів двісті п'ятнадцять тисяч сто сімдесят гривень)"; - п.9 Договору викласти у наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівні на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25грн. за 1кв.м."; - п.10 Договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 54 тис. 113 грн. 78 коп. (п'ятдесят чотири тисячі сто тринадцять гривень сімдесят вісім копійок)".
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 27.05.2013 року по справі № 924/420/16, яке набрало законної сили 04.11.2013 року, задоволено позов прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради, смт. Наркевичі, Волочиського району до відкритого акціонерного товариства „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008р., укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008р. за №040875000017, виклавши його в наступній редакції: - п. 5 договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 770 140,00 грн. (два мільйони сімсот сімдесят тисяч сто сорок гривень)"; - п. 9 договору викласти у наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівці на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25 грн. за 1 кв.м."; - п. 10 договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 20 776,05 грн. (двадцять тисяч сімсот сімдесят шість гривень п'ять копійок)".
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 11.12.2013 року по справі № 924/703/16, яке набрало законної сили 23.12.2013 року, задоволено позов прокурора Волочиського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Порохнянської сільської ради, с. Порохня Волочиського району Хмельницької області до відкритого акціонерного товариства "Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж Летичівського району Хмельницької області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000003, виклавши його в наступній редакції: - п. 5 договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 757113 грн. (сімсот п'ятдесят сім тисяч сто тринадцять гривень)"; - п. 9 договору викласти у наступній редакції: „Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, переглядати орендну плату за землю водного фонду щорічно, або при настанні умов вказаних в п. 13 основного договору. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської сільської ради"; - п. 10 договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 22тис. 713 грн. 39 коп. (двадцять дві тисячі сімсот тринадцять гривень тридцять дев'ять копійок)"; - п. 16 договору викласти у наступній редакції: „Цільове призначення земельної ділянки згідно КЦПЗ - код 10.07 Для рибогосподарських потреб".
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 11.12.2013 року по справі № 924/704/16, яке набрало законної сили 01.04.2014 року, задоволено позов прокурора Волочиського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Порохнянської сільської ради, с. Порохня Волочиського району Хмельницької області до відкритого акціонерного товариства "Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж Летичівського району Хмельницької області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000003, виклавши його в наступній редакції: - п. 5 договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 757113 грн. (сімсот п'ятдесят сім тисяч сто тринадцять гривень)"; - п. 9 договору викласти у наступній редакції: „Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, переглядати орендну плату за землю водного фонду щорічно, або при настанні умов вказаних в п. 13 основного договору. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської сільської ради"; - п. 10 договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 22 тис. 713 грн. 39 коп. (двадцять дві тисячі сімсот тринадцять гривень тридцять дев'ять копійок)"; - п. 16 договору викласти у наступній редакції: „Цільове призначення земельної ділянки згідно КЦПЗ - код 10.07 Для рибогосподарських потреб".
25.08.2016 року слідчим суддею Волочиського районного суду Хмельницької області винесено ухвалу, згідно якої надано дозвіл на проведення в кримінальному провадженні №42016240110000018 від 20.04.2016 року по ч.2 ст.382 КК України позапланової документальної невиїзної перевірки ПАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство (Хмельницька область, Летичівський район, смт. Меджибіж, вул. Чкалова,58) з питань дотримання вимог податкового законодавства, виконання якої доручити працівникам Волочиського відділення Красилівської об'єднаної ДПІ, а саме: дотримання вимог податкового законодавства по платі за землі водного фонду (орендну плату) державної та комунальної форми власності по договорах оренди між Порохнянською сільською радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство (тепер ПАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство) від 30.05.2008 року за №040875000004 та від 30.05.2008 року за № 040875000003, а також між Наркевицькою селищною радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство (тепер ПАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство) від 17.05.2008 року за №040875000016 та від 17.05.2008 року за № 040875000017 в період з 01.01.2013 року по теперішній час; які розрахункові втрати бюджету від недотримання вимог законодавства по платі за землі водного фонду через невиконання зазначених договорів оренди. (Фактична сума ухилення від сплати податків за рахунок невиконання ПАТ Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство вимог податкового законодавства та рішень господарського суду Хмельницької області від 10.02.2014 року (Справа №924/704/13), від 05.06.2013 року (Справа №924/419/13), від 11.12.2013 року (Справа №924/703/13) та від 27.05.2013 року (Справа №924/420/13).
В подальшому, посадовими особами відповідача на підставі вищезазначеної ухвали Волочиського районного суду Хмельницької області від 25.08.2016 року та на підставі наказу Красилівської ОДПІ ГУ ДФС в Хмельницькій області № 470 від 30.08.2016 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" код за ЄДРПОУ 00476808 за період з 01.01.2013 р. по 31.08.2016 р. з питань дотримання вимог податкового законодавства по платі за землю (орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної форми власності) по земельних ділянках водного фонду згідно договорів оренди укладених між Порохнянською сільською радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" (тепер - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство") код за ЄДРПОУ 00476808 від 30.05.2008 року за № 040875000004 та від 30.05.2008 року за № 040875000003, також між Наркевицькою селищною радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" (тепер - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство") код за ЄДРПОУ 00476808 від 17.05.2008 року за № 040875000016 та від 17.05.2008 року за № 040875000017. За результатами перевірки складено акт № 153/22-04-13-02/00476808 від 16.09.2016 року.
У висновках акта перевірки зазначено, що ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", порушило вимоги п. 288.1 ст. 288, п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, із змінами і доповненнями, внаслідок чого позивачем занижено орендну плату за землю за період з 01.01.2013 року по 30.07.2016 року (по строку сплати 30.08.2016 р.) на загальну суму 329747,24 грн., в тому числі за 2013 р. - 30336,2 грн., 2014 р. - 116888,97 грн., 2015 р. - 109264,04 грн., 2016 р. (7 місяців) - 73258,03 грн. по договорах оренди, укладених між Порохнянською сільською радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" (тепер - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство") код за ЄДРПОУ 00476808 від 30.05.2008 року за № 040875000004 та від 30.05.2008 року за № 040875000003, також між Наркевицькою селищною радою Волочиського району Хмельницької області та ВАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" (тепер - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство") код за ЄДРПОУ 00476808 від 17.05.2008 року за № 040875000016 та від 17.05.2008 року за № 040875000017. Заниження суми орендної плати за землю ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" в розрізі сільських рад становить: по Наркевицькій селищній раді - в сумі 191250,68 грн. (в т.ч. за 2013 р. - 21987,17 грн., 2014 р. - 74889,83 грн., 2015 р. - 62112,46 грн., 2016 р. (7 місяців) - 32261,22 грн.); по Порохнянській сільській раді - в сумі 138496,55 грн. (в т.ч. за 2013 р. - 8349,03 грн., 2014 р. - 41999,13 грн., 2015 р. - 47151,59 грн., 2016 р. (7 місяців) - 40996,81 грн.). Відповідальність платника передбачена п. 123.1 ст. 123 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ.
На підставі акту № 153/22-04-13-02/00476808 від 16.09.2016 року Красилівською ОДПІ ГУ ДФС (Волочиське відділення) в Хмельницькій області 06 жовтня 2016 року винесено податкові повідомлення - рішення № НОМЕР_1 на суму 239063,35 грн. (основний платіж - 191250,68 грн., штрафні санкції - 47812,67 грн.), № НОМЕР_2 на суму 173120,70 грн. (основний платіж - 138496,56 грн., штрафні санкції - 34624,14 грн.).
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Земельного та Податкового кодексу України, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Суд першої інстанції за наслідками розгляду справи прийшов до висновку про наявність підстав для визнання оскаржуваних податкових-повідомлень рішень протиправними та їх скасування.
До таких висновків суд першої інстанції прийшов зазначаючи, що враховуючи те, що державну реєстрацію змін до договорів оренди землі № 040875000016 та № 040875000017 від 17.05.2008 р., № 040875000003 та № 040875000004 від 30.05.2008 р., які внесені рішеннями Господарського суду Хмельницької області проведено не було, а також те, що підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки є саме договори оренди таких земельних ділянок, а тому суд прийшов до висновку, що позивач повинен сплачувати орендну плату за землю у відповідності до умов чинного договору оренди землі з урахуванням визначеного у ньому коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Колегія суддів із зазначеними висновками суду першої інстанції погодитися не може з огляду на наступне.
Згідно Закону України " Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV ( далі - Закон № 161-XIV), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
В силу статті 30 Закону № 161-XIV, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі вказаних положень, прокурором Волочиського району в інтересах держави в особі Наркевицької селищної та Порохнянської сільської рад з метою приведення договорів оренди у відповідність вимогам Податкового кодексу України до суду із позовом про внесення змін до вказаних договорів.
За наслідками розгляду відповідних справ, господарським судом було прийнято ряд рішень, якими змінено умови вказаних договорів між позивачем та орендодавцями, вказані рішення скасовані не були та набрали законної сили.
Обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена частиною третьою статті 129 Конституції України як одна з основних засад судочинства.
Відповідно до статті 4, 5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно зі статтею 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Крім того, відповідно ч. 5 статті 188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, вказаними судовими рішеннями було внесено зміни до відповідних договорів, які внаслідок обов'язковості судових рішень, що набрали законної сили та положень вказаної статті були обов'язковими для сторін, в даному випадку і ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство".
За змістом положень статті 6 Закону № 161-XIV, право оренди землі Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Разом з тим, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV ( далі Закон № 1952-IV).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Закону № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 4 Закону № 1952-IV, визначено речові права та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації.
Так, згідно вказаній статті, державній реєстрації прав підлягають:
1) право власності;
2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону;
3) право власності на обєкт незавершеного будівництва;
4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
З аналізу зазначених норм, можна прийти до висновку, що завданням державної реєстрації є саме реєстрація факту набуття зміни або припинення речових прав на нерухоме майно.
Тобто, реєстрації в даному випадку інформації про наявність права постійного користування та права оренди (суборенди) щодо конкретної земельної ділянки та на підставі чого (зокрема договору) така ділянка знаходиться у праві користування, при цьому у такому випадку для цілей державної реєстрації важливе значення має лише факт наявності чи відсутності речового права ( права користування), тобто - наявності документа (договору) на підставі якого таке право виникло, а не внесення в уже зареєстрований договір змін, що стосуються розміру плати за користування цією земельною ділянкою (орендної плати).
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції в підтвердження необхідності здійснення державної реєстрації змін до договору оренди в частині розміру орендної плати тим, що розмір орендної плати є однією з істотних умов договору оренди, оскільки вказані істотні умови є істотними умовами договору оренди у розумінні і для цілей правовідносин врегульованих нормами ЦК України, які в свою чергу містять вимогу щодо реєстрації договору оренду, однак з метою для цілей і в порядку передбаченому Законом № 1952-IV.
Суд першої інстанції не вірно тлумачить положення статті 654 ЦК України у сукупності із нормою статті 6 Закону "Про оренду землі" та статті 125 ЗК України, оскільки ст. 6 та 125 передбачають обов'язок реєстрації факту права користування земельною ділянкою, а положення ст. 654 зміни до змісту саме договору на підставі, якого таке право користування виникло.
В даному випадку, зміни до вказаних договорів оренди земельних ділянок набули чинності з моменту набрання законної сили відповідними рішеннями суддів, а отже є обов'язковими та не залежать від державної реєстрації права на користування цими земельними ділянками.
Таким чином, оскільки внесені у вказані договори зміни не стосувалися зміни факту наявності чи відсутності права користування земельними ділянками, відсутність здійснення реєстрації змін, щодо розміру плати за таке користування не впливає обов'язок позивача сплачувати орендну плату відповідно до закону та у розмірі підтвердженому судовим рішенням, що набрало законної сили та є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що Красилівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області та Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області задовольнити повністю.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України (Волочиське відділення) у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішень скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України (Волочиське відділення) у Хмельницькій області відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 квітня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6