ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2017 року м. Київ К/800/29675/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Кравцова О.В., Єрьоміна А.В. розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 липня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у справі №876/6422/16 (№803/762/16) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Управління агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Волинській області, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, -
в с т а н о в и л а:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» звернулось до суду з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Управління агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Волинській області, про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання наказу Мінагрополітики від 27 грудня 2013 року №772 та бюджетної програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», стягнення з Державного бюджету України компенсації за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» і неотримані в повному обсязі кошти в розмірі
642300, 00 грн. шляхом списання з наявних бюджетних програм Мінагрополітики.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» є суб'єктом господарювання, основним видом діяльності якого є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, у зв'язку з чим позивач має право на отримання коштів з метою компенсації витрат у виноградарстві та садівництві згідно із Порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року №587.
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України
від 27 грудня 2013 року №772 Товариству з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» розподілено кошти за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася станом на 01 січня 2013 року у виноградарстві та садівництві всього на суму 896100 грн., в тому числі за КЕКВ 2610 в сумі
822000 грн. та КЕКВ 3210 в сумі 74100 грн.
Згідно із наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України
від 29 липня 2014 року №277 Товариству з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» розподілено кошти в сумі 253800 грн.
Протягом 2014 року позивачу були виплачені кошти по КЕКВ 2610 в сумі 253800 грн. на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 липня 2014 року №277.
Станом на 01 квітня 2016 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» рахується кредиторська заборгованість за програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» в сумі 642300 грн., що підтверджується листом Луцької районної державної адміністрації від 25 квітня 2016 року №134/10-2-16, актом звірки взаєморозрахунків станом на 01 квітня 2016 року, складеним між позивачем та Управлінням агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Позивач зазначає, що вказана кредиторська заборгованість утворилася у звязку із тим, що відповідачі допустили протиправну бездіяльність щодо невиконання наказу
від 27 грудня 2013 року №772 та бюджетної програми 2801350, порушивши при цьому вимоги Порядку №587, та з метою її стягнення звернувся до суду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду
від 10 жовтня 2016 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо неспрямування бюджетних коштів на погашення бюджетної кредиторської заборгованості в розмірі 642300 гривень 00 копійок, зареєстрованої в органах Казначейства, за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» для перерахування на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині».
Зобов'язано Міністерство аграрної політики та продовольства України у встановленому законодавством порядку спрямувати бюджетні кошти на погашення бюджетної кредиторської заборгованості в розмірі 642300 гривень 00 копійок, зареєстрованої в органах Казначейства, за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» для перерахування на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині».
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України судовий збір в розмірі 10360 гривень 50 копійок (десять тисяч триста шістдесят гривень пятдесят копійок).
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міністерство аграрної політики та продовольства України звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство «Дари Волині»
з 15 березня 2011 року зареєстроване як юридична особа, основним видом діяльності якого є « 01.25 вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №20306162 від 23 березня 2015 року.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27 грудня 2013 року №772 «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» затверджено розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01 січня 2013 року у виноградарстві і садівництві (п.1.1); розподіл коштів між суб'єктами господарювання, які займаються хмелярством, для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01 січня 2013 року (п.1.2); розподіл коштів по фінансуванню галузевих науково-дослідних установ (зміцнення матеріально-технічної бази) для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась станом на 01 січня 2013 року за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» (п.1.3); розподіл коштів за програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» для компенсації витрат у садівництві та виноградарстві (п.1.4), зокрема, і затверджено розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася
на 01 січня 2013 року у виноградарстві та садівництві, в тому числі перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» всього на суму 896100 грн, з них: за КЕКВ 2610 в сумі 822000 грн. та КЕКВ 3210 в сумі 74100 грн.
Згідно з п.1.1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України
від 29 липня 2014 року №277 «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» затверджено розподіл коштів за даною бюджетною програмою для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01 січня 2014 року у виноградарстві, садівництві, хмелярстві.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 липня 2014 року №277 затверджено розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася станом на 01 січня 2014 року у виноградарстві, садівництві і хмелярстві, в тому числі перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» на суму 253800 грн.
Протягом 2014 року позивачу були виплачені кошти за бюджетною програмою 2801350 в сумі 253800 грн, що підтверджується випискою ПАТ АКБ «Львів» по особовому рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині».
Станом на 01 квітня 2016 року за позивачем рахується кредиторська заборгованість за програмою КПКВ 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляд за ними» в сумі 642300 грн, що підтверджується листом Управління агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 25 квітня 2016 року №134/10-2-16, актом звірки взаєморозрахунків станом на 01 квітня 2016 року, складеним між позивачем та Управлінням агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області, дана заборгованість зареєстрована в органах Казначейства та не заперечується відповідачами та третьою особою.
Задовольняючи позов частково, суди попередніх інстанцій виходили з того, що Міністерством аграрної політики та продовольства України при наявності кредиторської заборгованості перед позивачем, всупереч вимогам законодавства, не було здійснено компенсації позивачу за кодом програмної класифікації видатків 2108350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками». З огляду на те, що головним розпорядником бюджетних коштів у даному випадку є Міністерство аграрної політики та продовольства України, яке не вчинило дій по компенсації, то Управління агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області не здійснило вказану компенсацію позивачу з огляду на відсутність коштів через протиправну бездіяльність позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року №587 затверджений Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, відповідно до п.1 якого цей Порядок визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (далі - збір) в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» (далі - бюджетні кошти).
Відповідно до п.3 зазначеного Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.
Пунктом 5 Порядку визначено, що бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством (далі - суб'єкти господарювання), незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за напрямами та в порядку, передбаченому Порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Бюджетні кошти спрямовуються також на погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства.
Згідно з положеннями ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - зокрема, міністерства.
Головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень.
Головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі
Частинами 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 57 бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.
Додатком №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» затверджений Розподіл видатків Державного бюджету України на 2013 рік, відповідно до якого за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» закладено 100000 тис. грн.
Також додатком №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» затверджений Розподіл видатків Державного бюджету України на 2013 рік, відповідно до якого за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» закладено 100000 тис. грн.
Так, Міністерством аграрної політики та продовольства України як головним розпорядником бюджетних коштів, було видано наказ від 27 грудня 2013 року №772, яким, зокрема, Товариству з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» розподілено кошти за бюджетною програмою 2801350 для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася станом
на 01 січня 2013 року у виноградарстві та садівництві всього на суму 896100 грн., а наказом
від 29 липня 2014 року №277 - для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася станом на 01 січня 2014 року на загальну суму 253800 грн.
Разом з тим, сума бюджетної кредиторської заборгованості становить 642300 гривень, що підтверджується листом Управління агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 25 квітня 2016 року №134/10-2-16, актом звірки взаєморозрахунків станом на 01 квітня 2016 року, складеним між позивачем та Управлінням агропромислового розвитку Луцької районної державної адміністрації Волинської області, розрахунок даної суми сторонами не заперечується.
Таким чином, суди попередніх інстанцій, встановивши, що станом на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Дари Волині» до суду з позовом дана заборгованість Міністерством аграрної політики та продовольства України не погашена, дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України відхилити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 липня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді